+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

Ciekawy moduł prezentacji artykułów w Joomla 1.5 i Joomla 1.6

13.06.2010.

Moduł prezentacji artykułów w Joomla 1.5 i Joomla 1.6 W głównym Katalogu Rozszerzeń Joomla modułów do prezentacji artykułów (aktualności, nowości, ostatnich artykułów) w naszym ulubionym systemie CMS jest około trzystu. Niemal codziennie tworzone i udostępniane są kolejne. Dziś o bardzo ciekawym darmowym module aktualności. Moduł nosi nazwę LofArticlesScroller i jest całkowicie darmowy, a otwarty kod pozwala na dowolne wykorzystanie i dostosowanie modułu do własnych potrzeb. To co czyni ten moduł atrakcyjnym, to mnogość funkcji, dzięki którym sposób prezentacji treści na stronie internetowej zbudowanej w oparciu o Joomla może być bardzo ciekawy i profesjonalny. Chodzi tu sposób wyświetlania wiadomości, który oparty został o bibliotekę Mootools. Wiadomości w module mogę być przewijane (kierunek poziomy, pionowy). W sumie nic nowatorskiego. Dla Joomla jest całkiem sporo modułów o podobnym działaniu (chociażby moduły Gavick'a - producenta templatek dla Joomla). Myślę jednak, że warto zainteresować się nowym, alternatywnym rozwiązaniem.

Czytaj całość

JCE - Joomla Content Editor - najlepszy edytor WYSIWYG dla Joomla

08.06.2010.

Joomla Content Editor - edytor WYSIWYG dla JoomlaAutor świetnego edytora JCE (moim zdaniem najlepszy dostępny edytor WYSIWYG dla CMS Joomla) ciągle udostępnia ulepszone i bardziej dopracowane wersje.

Jeśli jesteś osobą, która publikuje za pomocą Joomla! dużo treści w internecie, szczerze polecam instalację edytora JCE. Dzięki JCE aktualizowanie treści w Joomla!, formatowanie tekstu, wstawianie zdjęć i linków będzie bardzo wygodne i dużo łatwiejsze, aniżeli w standardowo wbudowanym w Joomla! edytorze TinyMCE.

Najnowsza wersja jak zwykle, do pobrania z oficjalnej strony edytora JCE: http://www.joomlacontenteditor.net/

Używam tego edytora od około ośmiu lat. Lepszego nie znajdziecie.

Polecam również wykupienie subskrybcji dającej dostęp do dodatkowych rozszerzeń do edytora, których "goła" wersja edytora nie posiada. Koszt 25 euro czyli około 100 zł na rok. Szczegółowe informacje, co za to otrzymamy, pod tym adresem: http://www.joomlacontenteditor.net/subscribe.

5000 rozszerzeń w głównym Katalogu Dodatków Joomla

31.05.2010.

Katalog Dodatków Joomla28 maja 2010 roku w głównym Katalogu Rozszerzeń Joomla (Joomla Extensions Directory) liczba dostępnych komponentów, modułów i dodatków dla Joomla 1.5 przekroczyła liczbę pięciu tysięcy.

Pięć tysięcy to liczba, która robi wrażenie. Ile firm na świecie dysponuje zasobami ludzkimi, dzięki którym możliwe było by stworzenie tylu rozszerzeń dla systemu CMS? Myślę, że na to pytanie każdy może odpowiedzieć sobie sam. Tak duża ilość dostępnych rozszerzeń dla systemu Joomla 1.5 to jeden z największych atutów Joomla. Świadczy to o sile systemu, jego popularności i bardzo dużej liczbie ludzi skupionych wokół Joomla. To dzięki licznej społeczności osób zainteresowanych rozwojem Joomla, system Joomla jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się systemów zarządzania treścią o otwartym kodzie, udostępnianym każdemu zainteresowanemu jego zastosowaniem w ramach swoich potrzeb.

Oficjalna strona głównego Katalogu Rozszerzeń Joomla.

Optymalizacja prędkości działania stron w Joomla

16.05.2010.

Dodatek optymalizujący prędkość działania stron w Joomla W styczniu 2010 roku pisałem o świetnym dodatku JFinalizer służącym do optymalizcji stron zbudowanych w Joomla. Dziś krótko o podobnym w działaniu dodatku, ale znacznie prostszym w konfiguracji - JCH Optimize. To niewielki dodatek dla Joomla 1.5, dzięki któremu można przyśpieszyć działanie stron zbudowanych w oparciu o system CMS Joomla. Dodatek JCH Optimize optymalizuje pliki CSS i JavaScript poprzez zastosowanie kompresji GZip i zmniejszenie wagi generowanych plików CSS i JavaScript do około 1/4 pierwotnego rozmiaru. Dodatek posiada również funkcję optymalizacji kodu HTML strony internetowej. Dzięki zastosowaniu dodatku JCH Optimize można zmniejszyć obciążenie serwera, zmniejszyć zużywany przez naszą stronę internetową transfer danych oraz znacznie skrócić czas ładowania się strony internetowej w przeglądarce WWW.

Czytaj całość

Dodatek usuwający meta tag "generator" w Joomla 1.5

15.05.2010.

Dodatek usuwający meta tag W styczniu 2010 roku opisałem, jak usunąć meta tag generator w Joomla 1.5 <meta name="generator" content="Joomla! 1.5 - Open Source Content Management" />, lub jak zastąpić go własnym tekstem. Niestety przedstawiony wtedy sposób wymaga wprowadzania zmian w kodzie. Okazuje się, że jest prostszy sposób na zmianę lub całkowite usunięcie meta tagu "generator" z kodu naszej strony zbudowanej w oparciu o Joomla 1.5. Wystarczy w tym celu zainstalować niewielki dodatek o nazwie ByeByeGenerator. Dodatek dostępny jest do ściągnięcia poprzez oficjalny katalog rozszerzeń dla Joomla 1.5. Po zainstalowaniu wystarczy go opublikować, zaś w ustawieniach dodatku zaznaczyć, czy chcemy całkowicie usunąć meta tag "generator", lub czy chcemy zastąpić go własnym tekstem.

Adres strony dodatku w Katalogu Rozszerzeń Joomla: http://extensions.joomla.org/extensions/site-management/seo-a-metadata/12556

Pozycje :: 71 - 75 z 161