+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

Łatwe wyłączenie biblioteki Mootools w Joomla 1.5

16.03.2010.

Łatwe wyłączenie biblioteki Mootools w Joomla 1.5Niewielki dodatek (plugin) dla Joomla 1.5 pozwalający po zainstalowaniu w łatwy i szybki sposób wyłączyć wczytywanie biblioteki MooTools w Joomla 1.5. Biblioteka MooTools jest wczytywana tylko, jeśli jest potrzebna.

Dzięki temu dodatkowi zaoszczędzimy na transferze danych (biblioteka mootools waży ok. 70 kB) oraz przyśpieszymy wczytywanie się strony zbudowanej na Joomla).

Dodatek można pobrać ze strony autorów: Enable/disable loading mootools.

ContentTrail - moduł ścieżki breadcrumbs z dodatkową opcją

11.03.2010.

ContentTrail - moduł ścieżki breadcrumbs dla Joomla! z dodatkową opcją W głównym Katalogu Rozszerzeń Joomla pojawił się niewielki moduł rozszerzający standardowe możliwości ścieżki okruszków (breadcrumb). Moduł wyświetla dodatkowo automatycznie w ścieżce nazwę sekcji i nazwę kategorii z linkami do nich.

Przykład działania modułu na stronie demo autorów niestety już nie działa.

Moduł Content Trail można pobrać ze strony Joomlacode.org:
http://joomlacode.org/gf/project/joomgeoxeo/frs/

Migracja z Joomla 1.5 do Joomla 1.6 - pierwsze zajawki

04.03.2010.

Migracja z Joomla 1.5 do Joomla 1.6 - jUpdaterJoomla 1.6 w wersji beta majaczy gdzieś na horyzoncie, a już zaczynają pojawiać się pierwsze komponenty, za pomocą których będzie można dokonać "bezbolesnego" przejścia z Joomla 1.5 do najnowszej wersji 1.6.
Jednym z komponentów, kóry ma nam to ułatwić, wykonując migrację jest komponent jUpgrade. Komponent można pobrać już teraz. Następnie wystarczy zainstalować go w systemie Joomla 1.5. Kolejny krok to przejście w panelu administracyjnym Joomla 1.5 do komponentu i wybranie opcji UPGRADE.

Więcej informacji i komponent jUpgrade można pobrać ze strony: http://www.matware.com.ar/proyects/jupgradepro.html

Uwaga! Joomla 1.6 jest ciągle w wersji alfa, która służy tylko do testów. Powyższa informacja na temat możliwości przejścia z Joomla 1.5 do Joomla 1.6 jest tylko ciekawostką. Autor tego wpisu nie odpowiada za szkody, jakie może wyrządzić niewłaściwe użycie opisanego komponentu.

Jeśli zastanawiasz się, czy jest sens migrować z Joomla 1.5 do Joomla 1.6, być może ten krótki artykuł pomoże w odpowiedzeniu sobie na pytanie, czy migrować do najnowszej wersji Joomla 1.6 czy pozostać przy Joomla 1.5.

Stabilna wersja Joomla 1.6. Migrować czy pozostać przy Joomla 1.5?

Dynlist - łatwe tworzenie listy powiązanych artykułów w Joomla

02.03.2010.

Dynlist - łatwe tworzenie listy powiązanych artykułów w Joomla Dynlist to niewielki dodatek do Joomla (plugin), który po zainstalowaniu w Joomla pozwala w prosty sposób wygenerować automatycznie i wyświetlić w dowolnym miejscu artykułu listę artykułów powiązanych. Możliwości dodatku są bardzo proste: możliwe jest generowanie listy podobnych artykułów według słowa kluczowego występującego w tytułach artykułów, lub w metadanych (opisie lub słowach kluczowych). Dodatkowo można ustawić, czy do wyświetlonych artykułów mają prowadzić aktywne adresy URL. Dynlist pozwala również na przypisanie własnej klasy CSS dla wygenerowanych list z artykułami powiązanymi. Dzięki temu można nadać dowolny wygląd i położenie takiej listy.

Czytaj całość

Akeeba Backup - następca JoomlaPack

01.03.2010.

Akeeba Backup - następca JoomlaPack Wygląda na to, że JoomlaPack - komponent do wykonywania pełnych kopii stron internetowych zbudowanych na Joomla ma swoją kontynuację pod całkowicie nową nazwą - Akeeba Backup. Udostępniona została wersja 3.0 Alpha. Jak piszą autorzy, jest to pierwsze publiczne wydanie, będące w założeniu kontynuacją świetnego komponentu JoomlaPack. Wersja ta przeznaczona jest tylko do testów i jeszcze nie zaleca się używania jej na normalnie działających stronach. Autorzy komponentu Akeeba Backup piszą na swojej stronie internetowej, że komponent będzie dostępny w dwóch wersjach: zwykłej i profesjonalnej (Akeeba Backup Professional) posiadającej więcej funkcji. Zgaduję, że wersja profesjonalna będzie płatna, chociaż nie udało mi się znaleźć na stronie komponentu informacji, jaka będzie jego cena.

O tym jakie możliwości posiada komponent Akeeba Backup, można przeczytać na stronie http://www.akeebabackup.com/akeeba-backup-for-joomla/core-vs-professional.html.

Sam komponent jeszcze w wersji testowej można pobrać tutaj: http://www.akeebabackup.com/download/akeeba-backup-30-alpha/index.html

Pozycje :: 86 - 90 z 161