+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

Xmap -> OSMap - komponent mapy strony w Joomla na rozdrożu

24.02.2015.

Xmap - OSMap - mapx - komponent mapa strony JoomlaCi, którzy wykorzystują do generowanie mapy strony w Joomla komponent Xmap, mogli zauważyć, że strona komponentu od dłuższego czasu nie działa. Przez moment widziałem, że strona była obiektem włamania. Kilka dni temu na blogu alledia.com pojawiła się informacja, że rozszerzenie mapy strony Xmap, będzie od tej pory  rozwijane przez alledia.com. Zmianie ulegnie też nazwa. Od tej pory komponent będzie nazywał się OSMap.

Czytaj całość

Joomla.com czyli jak szybko uruchomić stronę internetową za darmo

20.01.2015.

joomla.comPoczątek tego wpisu będzie jak na tematykę związaną głównie z Joomla, nietypowy. A to dlatego, że zacznę od systemu Wordpress. Cóż, na pewno wielu osobom, a tym związanym z "Wordpressem" to już raczej na pewno, znana jest darmowa usługa, która pozwala w łatwy i szybki sposób uruchomić prostą stronę internetową w oparciu o system Wordpress, w subdomenie domeny wordpress.com. Po ponad 9 latach istnienia i nasz ulubiony CMS Joomla doczekał się podobnej możliwości. Od 20 stycznia 2015 roku, pod adresem www.joomla.com, dostępna jest dla wszystkich darmowa usługa pozwalająca na szybkie i łatwe uruchomienie swojej strony internetowej, która będzie zarządzania poprzez Joomla.

Czytaj całość

@font-face - niestandardowe fonty na stronie internetowej

06.01.2015.

@font-face - niestandardowe fonty na stronie internetowejCzasy, kiedy twórcy stron internetowych byli ograniczeni do kilku krojów tekstu, minęły już kilka lat temu. Pamiętam, jak początkowo w projektach stron internetowych zaczynaliśmy stosować nietypowe fonty, osadzając je za pomocą techniki sIFR, a następnie Cufon. Pisałem o technice Cufon i siFR na początku 2010 roku. Oba sposoby miały niestety mankamenty (o tym również wspomniałem we wskazanym przed chwilą artykule). Był jeszcze FLIR, ale nigdy nie zastosowałem tej techniki. Potem w internecie przyszedł czas na lepszą metodę stosowania dowolnych fontów - @font-face. Nareszcie przeglądarki internetowe zaczęły wspierać tę regułę CSS. Typografia na stronach internetowych mogła rozwinąć w pełni skrzydła.

Czytaj całość

K2 v3 nowa wersja popularnego rozszerzenia Joomla

29.10.2014.

K2 v3 Joomla - nowa wersjaEkipa JoomlaWorks, znana między innymi z popularnych dodatków dla Joomla (Simple Image Gallery, AllVideos Plugin, JW Tabs&Slides) od ponad roku pracuje intensywnie na całkowicie nową wersją znanego i popularnego rozszerzenia K2 (źródło: http://getk2.org/blog/2073-first-beta-of-k2-version-3-is-here). Są już przecieki, że stabilna wersja K2v3 wydana zostanie na początku listopada 2014 roku. Osobiście z ostrożnością podchodzę do całkowicie nowych wersji, ale wszystko wskazuje na to, że w listopadzie rozpocznę prace wdrożeniowe dużego internetowego serwisu turystycznego, który w głównej mierze będzie oparty o najnowszą wersję komponentu K2 (i oczywiście Joomla 3).

Czytaj całość

Dobre zasady budowania i redagowania stron internetowych

13.09.2014.

W3C - WCAG 2.0 - Zbiór zasad dobrej strony WWW Osoby zajmujące się na codzień tworzeniem stron internetowych "zmuszone są" w ramach swojej pracy do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Wszystko przez to, że internet ciągle ulega ewolucji. Z roku na rok zmieniają się rozwiązania, technologia cały czas idzie do przodu. Strony internetowe stają się (przynajmniej z założenia) jeszcze lepsze i nowocześniejsze, a wszystko to robione jest dla odbiorcy końcowego - internauty. Są jednak stałe zasady, które powinny być regułą obowiązującą w odniesieniu do wszystkich stron internetowych. Zasady te powinny być kodeksem każdego, kto strony internetowe projektuje, wdraża i prowadzi na co dzień.

Czytaj całość
Pozycje :: 6 - 10 z 161