+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

DOCman 1.5 Internal Beta - natywna wersja dla Joomla 1.5

01.10.2009.

DOCman 1.5 Internal Beta - natywna wersja dla Joomla 1.5Zespół developerów Joomlatools ogłosił na swoim blogu, iż światło dzienne ujrzała wersja beta Docmana, jednego z najpopularniejszych komponentów dla CMS Joomla!, a dokładnie jego wersja natywna dla Joomla 1.5.x - Docman 1.5 Internal Beta. Wprawdzie jest to tylko informacja, zaś komponent dostępny jest tylko dla wąskiej grupy beta testerów.

Dwa tygodnie wcześniej, 15 września 2009 roku zespół czeskiej firmy Artio, mający na swoim koncie rozwój m.in. komponentu Artio JoomSEF (będącego podobnie, jak sh404SEF, kontynuacją komponentu 404SEFx) ogłosił wydanie komponentu JoomDOC. Komponent ten będący kontynuacją rozwijanego od kilku lat Docmana, jest wersją natywną, w pełni stworzoną dla Joomla 1.5.x.

Nie chcę nawet próbować bawić się w detektywa, ale pierwsze co mi się nasuwa, to to, że po tym, jak zespół programistów Artio wziął sprawy przepisania Docmana jako natywnie działającego komponentu w systemie Joomla 1.5, zespół programistów Joomlatools nie wybuchł z tego powodu pełnią zadowolenia. Joomlatools na swoim blogu zapytani o to, czy oba projekty (JoomDOC i Docman 1.5) będą w jakiś sposób ze sobą powiązane, odpowiedzieli, że nie.

Mało tego, Joomlatools zarzuciło firmie Artio, iż JoomDOC jest kopią DocMana 1.4. Oraz że firma Artio usunęła z kodu źródłowego Docmana informacje o pierwotnym autorstwie kodu należącym do Joomlatools, które jest wyraźnym naruszeniem licencji GPL. Czyli tym samym co kradzież kodu.

Z jednej strony cieszy fakt, że z najlepszym chyba komponentem repozytorium plików, jakim jest Docman, coś drgnęło, i to w sumie nie mało. W końcu mamy natywną wersję Docmana dla Joomla 1.5.

Ciekawi tylko, jak potoczą się losy czeskiej wersji Docmana - JoomDOC kontra Docman by JoomlaTools.

Komponenty typu CCK dla Joomla!

23.09.2009.

Komponenty CCK dla Joomla! Wraz ze wzrostem popularności systemu zarządzania treścią Joomla! rośnie liczba komponentów CCK. CCK czyli Content Construction Kit można po polsku przetłumaczyć, jako "rozbudowany system prezentacji treści".  Pierwszym komponentem typu CCK dla Joomla, który po ok. roku od pierwszej wersji beta ujrzał światło dzienne, był komponet K2 inspirowany na Drupalowym CCK. Drugi podobny komponent dla Joomla o nazwie ZOO wydany został przez firmę YOOtheme znaną z produkcji klubowych templatek i modułów dla Joomla. Dziś wpadł mi w ręcę kolejny, trzeci już komponent CCK dla Joomla, noszący nazwę jSeblod CCK, którego możliwości wyglądają równie ciekawie i podobnie do dwóch poprzednich wymienionych tutaj komponentów (K2 i ZOO). Niewątpliwie cieszy taki przyrost dodatków rozszerzających możliwości systemu CMS Joomla!. Pozostaje kwestia wyboru, a jak widać jest już z czego wybierać. Na korzyść komponentu K2 przemawia fakt, że rozwój tego komponentu wykazuje rosnącą dynamikę. Widać to po społeczności, jaka zaczyna się skupiać wokół tego komponentu. Trzeba również dodać, że komponent K2 jest udostępniany na licencji GNU/GPL v2.
Z kolei komponent ZOO jest tylko w swojej podstawowej postaci darmowy. Wersja rozszerzona kosztuje 99 €.
Trzeci omawiany tutaj komponent CCK - jSebold CCK udostępniony został przez autorów na licencji GNU/GPL. Jedyne co trzeba zrobić, aby go pobrać, to dokonać rejestracji na stronie internetowej autorów komponentu.

Wkrótce małe porównanie komponentów CCK dla Joomla!

Więcej informacji:
http://k2.joomlaworks.gr
http://zoo.yootheme.com
http://www.jseblod.com 

Jeśli komuś język angielski nie straszny, polecam serię świetnie napisanych artykułów na temat komponentu K2, a dokładnie jego używania w Joomla: http://www.writingyourdreams.com/tips-and-tutorials/components/k2-cck-tutorials

JoomDOC - natywna wersja Docmana dla Joomla! 1.5

17.09.2009.
JoomDOC - Natywna wersja Docmana dla Joomla! 1.5

Komponent JoomDOC, bo o nim mowa, jest oparty na popularnym komponentu Docman, który był jednak dostępny tylko dla Joomla 1.0., zaś z Joomla 1.5 działał tylko we włączonym trybie zgodności (Legacy) ze starszymi komponentami Joomla.

JoomDOC w przeciwieństwie do Docmana jest w pełni natywnym komponentem dla Joomla 1.5.

JoomDOC, podobnie jak Docman, pozwala na zarządzanie i publikację różnego rodzaju plików, umożliwiając budowę katalogu plików do pobrania.

Czytaj całość

Łatwe umieszczanie modułów w dowolnym miejscu w Joomla

03.09.2009.

Modules Anywhere - Moduły Joomla gdziekolwiek chceszDomyślnie system CMS Joomla pozwala publikować moduły w miejscach zdefiniowanych wcześniej w pliku index.php szablonu (templatki).

Ponieważ jeden z projektów, który właśnie wdrażam w oparciu o CMS Joomla, wymaga wstawiania modułów m.in. pomiędzy opisem kategorii a listą artykułów, idealnym dla tego rozwiązaniem okazał się dodatek do Joomla o nazwie Modules Anywhere, który niniejszym chcę polecić.

Modules Anywhere pozwala na wstawienie pojedyńczego modułu, lub całej grupy modułów w dowolnym miejscu strony internetowej zbudowanej w oparciu o CMS Joomla!.

Czytaj całość

Aktualizacja Joomla do wersji 1.5.14

31.07.2009.

Dokładnie osiem dni po opublikowaniu Joomla 1.5.13 Zespół Programistów Joomla wydał kolejną wersję. Wydanie Joomla  1.5.14 zawiera poprawki do dwóch istotnych błędów wykrytych w wersji 1.5.13 oraz poprawkę zabezpieczeń.

Dokładne informacje na temat wydania Joomla 1.5.14:
http://www.joomla.org/announcements/release-news/5244-joomla-1514-released.html

Kompletny pakiet aktualizacyjny:
http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/10785/42655/Joomla_1.5.14-Stable-Full_Package.zip

Pakiet aktualizacji wcześniejszych wersji Joomla:
http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/?action=FrsReleaseBrowse&frs_package_id=4734

Pakiet języka polskiego dostępny na stronach Polskiego Centrum Joomla.

Pozycje :: 131 - 135 z 161