+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

Darmowy podręcznik: Joomla 1.6 dla początkujących

05.03.2011.

Darmowa książka Joomla 1.6 dla początkującychMagazym internetowy Wspólnoty Joomla! (Joomla Community Magazine) zamieścił artykuł informujący o udostępnieniu podręcznika: Joomla 1.6 dla początkujących, którego zawartość skierowana jest przede wszystkim dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Joomla. Podręcznik nosi angielską nazwę Joomla! 1.6 Beginner's Guide, dostępny jest za darmo w dwóch wersjach elektronicznych.

Autorem podręcznika jest Hagen Graf, który jak sam pisze, pod koniec 2010 roku zastanawiał się, co może zrobić, aby rozpowszechniać informacje o najnowszej wersji Joomla 1.6. Efektem pracy Hagena jest przedstawiany podręcznik.

Czytaj całość

Prawie połowa polskich stron WWW zbudowana jest na Joomla!

03.03.2011.

Wykorzystanie Joomla w PolsceDostawca usług hostingowych - szczecińska firma home.pl opublikowała na swoim blogu internetowym ciekawą informację podsumowującą analizę "aplikacji instalowanych na prawie tysiącu udostępnianych klientom serwerów". Jak się okazało, z przeanalizowanych klientów home.pl, aż 43% z nich posiada strony internetowe zbudowane w oparciu o system zarządzania treścią Joomla! Na drugim miejscu najczęściej używanym systemem do budowy stron internetowych znalazł się WordPress, który wykorzystywany jest przez 26% stron internetowych hostowanych przez firmę Home.pl. Trzecie miejsce zajmuje Drupal z 8% stron. Czwarte miejsce zajął system Moodle (3% udziału).

Oczywiście określenie, że "Joomla stoi prawie za połową polskich stron WWW", nie może być traktowane całkowicie wymiernie, ponieważ przedstawione przez firmę home.pl podsumowanie dotyczy tylko ich serwerów. Mimo wszystko mnie osobiście cieszy, że system, z którym pracuję od początku jego powstania, znajduje uznanie u tak wielu osób wykorzystujących Joomla! do budowy i zarządzania swoimi stronami internetowymi.

Od siebie tylko dodam: Joomla! to naprawdę dobry wybór!

Źródło informacji: http://home-pl.pressdoc.com/15411-joomla-stoi-prawie-za-poowa-polskich-stron-www.

VirtueMart 2.0 beta dostępny do testowania

01.03.2011.

VirtueMart 2.0 beta2 dostępny Dziś na oficjalnej stronie internetowej komponentu VirtueMart ukazała się informacja o udostępnieniu kolejnej wersji VirtueMart 2.0 beta2. Poprzednia wersja oznaczona była jako VirtueMart 1.5 beta1. Zespół programistów pracujących przy rozwijaniu VirtueMart tłumaczy to tym, że pracują teraz według nowego sposobu podejścia, zaś zmiana linii rozwojowej VirtueMart i przejście z wersji oznaczonych jako 1.1.x na 2.x jest na tyle poważna, że ma wpływ także na sposób oznaczania wersji.

Dla tych, którzy być może nie znają komponentu VirtueMart. Jest to komponent typu e-Commerce, służącym do budowy i prowadzenia sklepów internetowych w oparciu o Joomla!. Jedno z przykładowych moich ostatnich wdrożeń VirtueMart i Joomla: Sklep internetowy Dudek Paragliders.

Aktualizacja: Kilka dni po udostępnieniu VirtueMart 2.0 beta2 Zespół pracujący nad najnowszą wersją VirtueMart udostęnił kolejną wersję testową oznaczoną jako beta3.

Czytaj całość

Style CSS templatki Joomla 3.x i Joomla 2.5

16.02.2011.

CSS templatki Joomla Dziś trafiłem w internecie na stronę internetową Joomla! CSS, zawierającą świetnie opracowany zbiór wszystkich identyfikatorów i klas CSS szablonów Joomla 3.x. Dodatkowo strona zawiera dużo informacji przydatnych przy projektowaniu templatek Joomla. Taka dokumentacja to rzecz niezastąpiona dla każdego projektanta szablonów Joomla. Myślę, że informacje te szczególnie przydadzą się przede wszystkim osobom, które dopiero zaczynają tworzyć własne templatki dla Joomla! 3.x (i Joomla! 2.5).

Całe opracowanie zostało przygotowane przez holendra - Rob'a van Oudheusden'a.
Dostępne jest w dwóch językach: angielskim i holenderskim (jeśli ktoś zna lepiej od angielskiego).

Adres strony internetowej: http://www.joomla-css.nl/index.php?lang=en.

Dodatkowo z podanej strony można pobrać czysty arkusz CSS z identyfikatorami i klasami dla Joomla 3.x oraz czysty przykładowy szablon (templatkę) Joomla! 3.x oparty o framework Bootstrap.

Czytaj całość

VirtueMart - moduł wyszukiwania produktów z autosugestią

14.02.2011.

VirtueMart - moduł wyszukiwania produktów z autosugestią Tym razem krótki wpis o pewnym ciekawym module dla Joomla! i VirtueMart'a. Zadaniem modułu jest "bycie" wyszukiwarką produktów w sklepie zbudowanym na Joomla! i komponencie VirtueMart. Moduł pochodzi prosto z Nepalu, a więc z serca Himalajów. Cóż jest takiego ciekawego w tym w gruncie rzeczy niewielkim i wydawać by się mogło zwyczajnym module? Otóż moduł ten posiada pewną cechę, która może być bardzo przydatną funkcjonalnością w sklepie internetowym. Jej działanie widoczne jest w chwili wpisania w polu wyszukiwania choćby pierwszej litery nazwy szukanego produktu. Moduł w tym momencie zaczyna wyświetlać listę produktów pasujących do wpisanego zapytania, podpowiadając w ten sposób i ułatwiając znalezienie interesującego produktu. Działa to na podobnej zasadzie, jak podpowiadanie podczas wpisywania słowa w wyszukiwarce Google.

Czytaj całość
Pozycje :: 51 - 55 z 163