+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

Dynlist - łatwe tworzenie listy powiązanych artykułów w Joomla

02.03.2010.

Dynlist - łatwe tworzenie listy powiązanych artykułów w Joomla Dynlist to niewielki dodatek do Joomla (plugin), który po zainstalowaniu w Joomla pozwala w prosty sposób wygenerować automatycznie i wyświetlić w dowolnym miejscu artykułu listę artykułów powiązanych. Możliwości dodatku są bardzo proste: możliwe jest generowanie listy podobnych artykułów według słowa kluczowego występującego w tytułach artykułów, lub w metadanych (opisie lub słowach kluczowych). Dodatkowo można ustawić, czy do wyświetlonych artykułów mają prowadzić aktywne adresy URL. Dynlist pozwala również na przypisanie własnej klasy CSS dla wygenerowanych list z artykułami powiązanymi. Dzięki temu można nadać dowolny wygląd i położenie takiej listy.

Czytaj całość

Akeeba Backup - następca JoomlaPack

01.03.2010.

Akeeba Backup - następca JoomlaPack Wygląda na to, że JoomlaPack - komponent do wykonywania pełnych kopii stron internetowych zbudowanych na Joomla ma swoją kontynuację pod całkowicie nową nazwą - Akeeba Backup. Udostępniona została wersja 3.0 Alpha. Jak piszą autorzy, jest to pierwsze publiczne wydanie, będące w założeniu kontynuacją świetnego komponentu JoomlaPack. Wersja ta przeznaczona jest tylko do testów i jeszcze nie zaleca się używania jej na normalnie działających stronach. Autorzy komponentu Akeeba Backup piszą na swojej stronie internetowej, że komponent będzie dostępny w dwóch wersjach: zwykłej i profesjonalnej (Akeeba Backup Professional) posiadającej więcej funkcji. Zgaduję, że wersja profesjonalna będzie płatna, chociaż nie udało mi się znaleźć na stronie komponentu informacji, jaka będzie jego cena.

O tym jakie możliwości posiada komponent Akeeba Backup, można przeczytać na stronie http://www.akeebabackup.com/akeeba-backup-for-joomla/core-vs-professional.html.

Sam komponent jeszcze w wersji testowej można pobrać tutaj: http://www.akeebabackup.com/download/akeeba-backup-30-alpha/index.html

FLEXIaccess - rozwiązanie ACL dla Joomla! z FLEXIcontent

01.03.2010.

FLEXIaccess - rozwiązanie ACL dla Joomla! z FLEXIcontent Dziś krótka informacja, bo pracy dużo. Informacja na temat FLEXIaccess - ciekawie zapowiadającego się dodatku dla FLEXIcontent - rozszerzenia typu CCK dla Joomla. Na stronie głównej projektu pojawiła się informacja, że FLEXIaccess będzie pozwalał na tworzenie grup użytkowników i nadawaniu im uprawnień, które będą dokładnie wskazywały, do których zasobów strony internetowej będzie miał dostęp dany użytkownik strony internetowej. FLEXIaccess będzie działać tylko i wyłącznie w obrębie rozszerzenia FLEXIcontent. Krótko mówiąc jak piszą autorzy FLEXIaccess, nie będzie on działać ze standardowym komponencie com_content Joomla.
Polecam obejrzenie zrzutów ekranów FLEXIaccess. Zapowiada się ciekawie.

Niewątpliwie cieszy fakt powstawania tylu komponentów i dodatków CCK rozszerzających możliwości systemu Joomla. Osobiście mam jednak przez to coraz większy dylemat, na którym rozszerzeniu CCK skupić swoją uwagę.

Pełną informację na temat FLEXIaccess można przeczytać na stronie: http://www.flexicontent.org/features.html

Nieograniczone podkategorie i rozbudowana wyszukiwarka w Joomla

28.02.2010.

Nieograniczone podkategorie w Joomla 1.5 Dzisiaj o dwóch świetnych rozszerzeniach do Joomla 1.5. Pierwsze o nazwie SubCategories for Joomla 1.5 (jSeblod Subcategories Patches for Joomla 1.5.15.1 [wersja z dnia 16 luty 2010]) po zainstalowaniu pozwala tworzyć dowolną ilość zagłębień podkategorii, dzięki czemu znosi ograniczenie standardowego  podziału w Joomla na sekcje i kategorie.

Drugi komponent o nazwie jSeblod Extended Search rozszerza możliwości konfiguracji i działania standardowego komponentu wyszukiwarki Joomla. Komponent pozwala między innymi na włączenie/wyłączenie w wynikach wyświetlania wyszukiwarki: tytułu, tytułu jako link, czytaj więcej, sekcji/kategorii do której należy wyświetlony wynik, pokaż/ukryj datę utworzenia, długość wyświetlanego tekstu.

Obydwa komponenty udostępione zostały za darmo przez autorów komponentu jSebold (CCK).
Można je pobrać ze strony: http://www.jseblod.com/download-cck/components.html

Joomla Content - Extended Pagebreak

23.02.2010.

Joomla Content - Extended Pagebreak Od czasu do czasu zaglądam na strony Joomlacode.org i przeglądam jakie to nowe projekty rozszerzeń do Joomla tworzone są przez programistów. Dziś natrafiłem na ciekawy dodatek (plugin) do Joomla 1.5 o nazwie Extended Pagebreak Plugin. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozszerzenie zastępujące standardową wtyczkę w Joomla o nazwie Content - Pagebreak. I przyznać muszę, że Extended Pagebreak Plugin to wyśmienity dodatek. Posiada wsparcie dla techniki nadpisywania szablonów (template overrides). Kod generowany przez dodatek jest oparty o listę (ul li). Domyślny joomlowy Content - Pagebreak generował kod spisu treści podzielonego artykułu w oparciu o tabele. Co jeszcze zwróciło moją uwagę w dodatku Extended Pagebreak Plugin, to hierarchiczna numeracja podziału artykułu (dobrze widać to na zrzucie ekranu poniżej).

Czytaj całość
Pozycje :: 91 - 95 z 163