Joomla 1.6 w wersji beta majaczy gdzieś na horyzoncie, a już zaczynają pojawiać się pierwsze komponenty, za pomocą których będzie można dokonać "bezbolesnego" przejścia z Joomla 1.5 do najnowszej wersji 1.6.
Jednym z komponentów, kóry ma nam to ułatwić, wykonując migrację jest komponent jUpgrade. Komponent można pobrać już teraz. Następnie wystarczy zainstalować go w systemie Joomla 1.5. Kolejny krok to przejście w panelu administracyjnym Joomla 1.5 do komponentu i wybranie opcji UPGRADE.
Więcej informacji i komponent jUpgrade można pobrać ze strony: http://www.matware.com.ar/proyects/jupgradepro.html
Uwaga! Joomla 1.6 jest ciągle w wersji alfa, która służy tylko do testów. Powyższa informacja na temat możliwości przejścia z Joomla 1.5 do Joomla 1.6 jest tylko ciekawostką. Autor tego wpisu nie odpowiada za szkody, jakie może wyrządzić niewłaściwe użycie opisanego komponentu.
Jeśli zastanawiasz się, czy jest sens migrować z Joomla 1.5 do Joomla 1.6, być może ten krótki artykuł pomoże w odpowiedzeniu sobie na pytanie, czy migrować do najnowszej wersji Joomla 1.6 czy pozostać przy Joomla 1.5.
Stabilna wersja Joomla 1.6. Migrować czy pozostać przy Joomla 1.5?
Dynlist to niewielki dodatek do Joomla (plugin), który po zainstalowaniu w Joomla pozwala w prosty sposób wygenerować automatycznie i wyświetlić w dowolnym miejscu artykułu listę artykułów powiązanych. Możliwości dodatku są bardzo proste: możliwe jest generowanie listy podobnych artykułów według słowa kluczowego występującego w tytułach artykułów, lub w metadanych (opisie lub słowach kluczowych). Dodatkowo można ustawić, czy do wyświetlonych artykułów mają prowadzić aktywne adresy URL. Dynlist pozwala również na przypisanie własnej klasy CSS dla wygenerowanych list z artykułami powiązanymi. Dzięki temu można nadać dowolny wygląd i położenie takiej listy.
Wygląda na to, że JoomlaPack - komponent do wykonywania pełnych kopii stron internetowych zbudowanych na Joomla ma swoją kontynuację pod całkowicie nową nazwą - Akeeba Backup. Udostępniona została wersja 3.0 Alpha. Jak piszą autorzy, jest to pierwsze publiczne wydanie, będące w założeniu kontynuacją świetnego komponentu JoomlaPack. Wersja ta przeznaczona jest tylko do testów i jeszcze nie zaleca się używania jej na normalnie działających stronach. Autorzy komponentu Akeeba Backup piszą na swojej stronie internetowej, że komponent będzie dostępny w dwóch wersjach: zwykłej i profesjonalnej (Akeeba Backup Professional) posiadającej więcej funkcji. Zgaduję, że wersja profesjonalna będzie płatna, chociaż nie udało mi się znaleźć na stronie komponentu informacji, jaka będzie jego cena.
O tym jakie możliwości posiada komponent Akeeba Backup, można przeczytać na stronie http://www.akeebabackup.com/akeeba-backup-for-joomla/core-vs-professional.html.
Sam komponent jeszcze w wersji testowej można pobrać tutaj: http://www.akeebabackup.com/download/akeeba-backup-30-alpha/index.html
Dziś krótka informacja, bo pracy dużo. Informacja na temat FLEXIaccess - ciekawie zapowiadającego się dodatku dla FLEXIcontent - rozszerzenia typu CCK dla Joomla. Na stronie głównej projektu pojawiła się informacja, że FLEXIaccess będzie pozwalał na tworzenie grup użytkowników i nadawaniu im uprawnień, które będą dokładnie wskazywały, do których zasobów strony internetowej będzie miał dostęp dany użytkownik strony internetowej. FLEXIaccess będzie działać tylko i wyłącznie w obrębie rozszerzenia FLEXIcontent. Krótko mówiąc jak piszą autorzy FLEXIaccess, nie będzie on działać ze standardowym komponencie com_content Joomla.
Polecam obejrzenie zrzutów ekranów FLEXIaccess. Zapowiada się ciekawie.
Niewątpliwie cieszy fakt powstawania tylu komponentów i dodatków CCK rozszerzających możliwości systemu Joomla. Osobiście mam jednak przez to coraz większy dylemat, na którym rozszerzeniu CCK skupić swoją uwagę.
Pełną informację na temat FLEXIaccess można przeczytać na stronie: http://www.flexicontent.org/features.html
Dzisiaj o dwóch świetnych rozszerzeniach do Joomla 1.5. Pierwsze o nazwie SubCategories for Joomla 1.5 (jSeblod Subcategories Patches for Joomla 1.5.15.1 [wersja z dnia 16 luty 2010]) po zainstalowaniu pozwala tworzyć dowolną ilość zagłębień podkategorii, dzięki czemu znosi ograniczenie standardowego podziału w Joomla na sekcje i kategorie.
Drugi komponent o nazwie jSeblod Extended Search rozszerza możliwości konfiguracji i działania standardowego komponentu wyszukiwarki Joomla. Komponent pozwala między innymi na włączenie/wyłączenie w wynikach wyświetlania wyszukiwarki: tytułu, tytułu jako link, czytaj więcej, sekcji/kategorii do której należy wyświetlony wynik, pokaż/ukryj datę utworzenia, długość wyświetlanego tekstu.
Obydwa komponenty udostępione zostały za darmo przez autorów komponentu jSebold (CCK).
Można je pobrać ze strony: http://www.jseblod.com/download-cck/components.html