+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

Joomla Content - Extended Pagebreak

23.02.2010.

Joomla Content - Extended Pagebreak Od czasu do czasu zaglądam na strony Joomlacode.org i przeglądam jakie to nowe projekty rozszerzeń do Joomla tworzone są przez programistów. Dziś natrafiłem na ciekawy dodatek (plugin) do Joomla 1.5 o nazwie Extended Pagebreak Plugin. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozszerzenie zastępujące standardową wtyczkę w Joomla o nazwie Content - Pagebreak. I przyznać muszę, że Extended Pagebreak Plugin to wyśmienity dodatek. Posiada wsparcie dla techniki nadpisywania szablonów (template overrides). Kod generowany przez dodatek jest oparty o listę (ul li). Domyślny joomlowy Content - Pagebreak generował kod spisu treści podzielonego artykułu w oparciu o tabele. Co jeszcze zwróciło moją uwagę w dodatku Extended Pagebreak Plugin, to hierarchiczna numeracja podziału artykułu (dobrze widać to na zrzucie ekranu poniżej).

Czytaj całość

JFinalizer - optymalizacja Joomla!

14.02.2010.

 JFinalizer - optymalizacja Joomla! Dziś w oko wpadł mi niewielki dodatek dla Joomla 1.5. Niewielki, ale jakże przydatny. Jeśli chcesz zoptymalizować i przyśpieszyć ładowanie się strony zbudowanej na Joomla!, zmniejszyć jej rozmiar (wagę plików), to JFinalizer może być do tego idealnym rozwiązaniem. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że działanie dodatku JFinalizer będzie różnić się w poszczególnych serwisach internetowych i że do zastosowania takiej optymalizacji trzeba podejść bardzo ostrożnie. Autorzy dodatku informują, że JFinalizer posiada domyślne ustawienia zgodne dla większości witryn i serwerów. Jednocześnie zastrzegają, że nie należy oczekiwać poprawnego działania dodatku zaraz po zainstalowaniu. Musimy go jeszcze skonfigurować optymalnie dla naszej strony, która musi działać w pełni poprawnie.

Czytaj całość

Collector - pokaż swoją kolekcję za pomocą Joomla

13.02.2010.

Collector - komponent Joomla do katalogowania zbiorów Muszę przyznać, że przeglądając najnowsze komponenty i dodatki dla Joomla, które pojawiły się dziś w Katalogu Rozszerzeń Joomla, kilka z nich wzbudziło moją uwagę. Jeden z takich komponentów nosi nazwę Collector i z pewnością może przypaść do gustu osobom, które chcą opublikować na stronie internetowej opartej o Joomla! katalog będący zbiorem informacji na temat dowolnej rozbudowanej kolekcji. Przykładowo za pomocą komponentu Collector możemy udostępnić informacje o posiadanych przez nas książkach.

Komponent dostępny jest na licenji GNU GPL.
Demo komponentu: http://demo.steevo.fr
Komponet Collector można pobrać na stronie autora: http://www.steevo.fr/en/download

Ukrywanie treści w Joomla, udostępnianie wybranym grupom

09.02.2010.

Jak ukryć treści w Joomla i udostępnić je wybranym osobom? Dziś opiszę, jak w prosty sposób ukryć wybrane treści w Joomla!, określając tym samym, którym grupom użytkowników chcemy je pokazać. Wykorzystamy do tego niewielki dodatek do Joomla o nazwie Core Design Access Text plugin. Po zainstalowaniu poprzez standardowy instalator Joomla! musimy jeszcze opublikować zainstalowany dodatek. W tym celu przechodzimy w panelu administracyjnym Joomla! do zakładki Rozszerzenia/Dodatki, następnie odszukujemy na liście dodatków nazwę Content - Core Design Access Text plugin i klikamy na czerwoną ikonę obok nazwy. W tym momencie dodatek mamy już włączony. Teraz możemy wejść w ustawienia dodatku, klikając na jego nazwę. Naszym oczom po prawej stronie na karcie Parametry pojawią się dwie niewielkie listy. Co dalej, można przeczytać w dalszej części porady...

Czytaj całość

Tienda - nowy system e-Commerce dla Joomla!

09.02.2010.

Tienda - system e-Commerce dla Joomla! Pamiętam jak 14 listopada pojawił się wpis na blogu jFoobar.org o trwających pracach nad nową platformą e-commerce o nazwie Tienda dla Joomla 1.5. Nie spodziewałem się, że zgodnie z zapowiedzią po niespełna trzech miesiącach wspomniany wyżej system e-commerce Tienda już się pojawi. Wprawdzie jest to wersja Alpha 2.

I tak jak zapowiadano, oprogramowanie to ukazało się w dwóch wersjach, darmowej z ograniczoną funkcjonalnością, ale zawierającą zestaw funkcji, który z powodzeniem powinien pozwolić na prowadzenie mniejszych sklepów internetowych oraz wersji w pełni rozbudowanej, która według autorów posiada wszystko, czego potrzeba do uruchomienia średnich i dużych sklepów. Autorzy systemu Tienda zapowiadają nową jakość w budowaniu sklepów w oparciu o Joomla.

Osobiście z wielką chęcią przetestuję to nowe rozszerzenie dla Joomla! służące do budowania sklepów internetowych. Virtuemart muszę przyznać trochę mnie zmęczył.

Więcej informacji na stronie autorów Tienda

Pozycje :: 96 - 100 z 164