+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

Trendy 2010 w projektowaniu stron internetowych

19.01.2010.

Trendy na rok 2010 w projektowaniu stron internetowych Dziś przy okazji rozmów z klientem na temat przedstawionego projektu graficznego dla jego nowej strony internetowej zweryfikowałem wspólnie z moim zaprzyjaźnionym grafikiem aktualne style i trendy w branży projektowania stron internetowych na rok 2010. Przy okazji natkneliśmy się na bardzo ciekawą prezentację przedstawiającą co w 2010 roku pójdzie w odstawkę, a jakie style będą dominować w nowo powstających stronach internetowych.
Lista "przepowiedni" nie jest długa, o czym można przeczytać dalej.

Czytaj całość

Jak zrobić efektowny dział FAQ w Joomla?

17.01.2010.

FAQ Slider Joomla 1.5 Dział FAQ w Joomla? To proste. Wystarczy posłużyć się dodatkiem dla Joomla! specjalnie do tego celu stworzonym. A że dodatków tego typu dostępnych na stronie Katalogu Rozszerzeń Joomla jest co najmniej kilka, każdy wybierze to, co będzie pasować mu najlepiej. Dla przykładu w listopadzie 2009 roku opisałem świetny komponent Simple Lists, który posiada m.in. funkcję pozwalającą na łatwe i szybkie zbudowanie na stronie internetowej opartej o Joomla! działu FAQ. Przykład działania komponentu Simple Lists w roli działu FAQ.

Są też dodatki dla Joomla pozwalające na umieszczenie działu FAQ w treści artykułów Joomla! Przykład działania jednego z popularniejszych dodatków o nazwie "Tabs & Slides In Content Items" na stronie firmy sprzedającej ubezpieczenia (działanie dodatku widoczne na dole strony).

Czytaj całość

Moduł nowości - Latest News Intro Text dla Joomla 1.5

15.01.2010.

Moduł nowości - Latest News Intro Text dla Joomla 1.5 Standardowo system zarządzania treścią Joomla! zawiera moduł Nowości (Latest News) wyświetlający nowości na stronie w formie listy tytułów będących jednocześnie odsyłaczamy do pełnej treści artykułu. Co w przypadku, gdy chcemy poza tytułem artykułu mieć jeszcze wyświetlany tekst wstępu do artykułu (intro text). Rozwiązaniem może być zastosowanie modułu Latest News Intro Text. Moduł ten jest rozbudowaną wersją standardowego modułu Nowości (Latest News). Moduł pozwala na wyświetlanie/ukrycie tekstu wstępu, nazwy sekcji i kategorii.

Moduł dla Joomla 1.5 można pobrać ze strony autorów:
http://www.opensourcetechnologies.com/extensions/latestnews-with-introtext.html

Jak usunąć meta tag "generator" w Joomla 1.5

13.01.2010.

 Jest prosty sposób na zastąpienie w Joomla 1.5 meta tagu "generator" własnym.
W tym celu w pliku index.php szablonu Joomla, który używamy, należy powyżej nagłówka <head> wstawić poniższy kod:

<?php $this->setGenerator('Tutaj wpisujemy co chcemy'); ?>

Dla przykładu meta tag "generator" pierwotnie wygląda w Joomla tak:

<meta name="generator" content="Joomla! 1.5 - Open Source Content Management" />

Po zastosowaniu powyższego kodu i wpisaniu własnego tekstu meta tag "generator może wyglądać tak:

<meta name="generator" content="Romek i spółka" />
Czytaj całość

Linkr - szybkie wstawianie linków w Joomla!

08.01.2010.

Linkr - dodatkowe narzędzia administratora systemu Joomla!Linkr to dodatek do edytorów w Joomla bardzo ułatwiający wstawianie linków (linkowanie) do artykułów znajdujących się w naszym serwisie internetowym. I choć Linkr pozwala wstawiać w szybki sposób łącza również do plików, pozycji menu, komponentu kontakt, to funkcja wstawiania linków do artykułów wydaje się być najbardziej przydatna.
Dodatkową bardzo ciekawą funkcją, jaką posiada dodatek Linkr, jest mechanizm wyszukiwania artykułów powiązanych  z artykułem, który właśnie edytujemy. Dzięki temu możemy zachęcić czytelniów do przeczytania artykułów o podobnej tematyce.
Obsługiwane przez Linkr edytory: TinyMCE, JCE - Joomla Content Editor, JoomlaFCK, FCK, TMEdit, XStandard, JXtended, XHTMLSuite, Xinha.
Linkr składa się z paczki instalacyjnej, która podczas instalacji poprzez standardowy instalator Joomla instaluje automatycznie komponent, dodatek i przycisk Linkr w edytorze Joomla.

Dodatek można pobrać z repozytorium rozszerzeń Joomla - JoomlaCode.org

Czytaj całość
Pozycje :: 106 - 110 z 164