+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

Aktualności i nie tylko w Joomla na kilka sposobów - część 1

21.11.2009.
Aktualności i nie tylko w Joomla - część 1

Internet służy nam jako nośnik i źródło informacji. Często zdarza się, że informacje na naszej stronie zbudowanej na Joomla chemy zaprezentować w specyficzny sposób (i nie muszą to być tylko aktualności, jak być może sugeruję w tytule). W tym celu bardzo często wykorzystujemy różnego rodzaju moduły. Standardowo Joomla wyposażona jest tylko (albo aż) w kilka modułów które mają określone cechy funkcjonalne i niewielkie możliwości konfiguracji.

Z pomocą przychodzi nam co najmniej kiladziesiat dodatkowych modułów dla Joomla tworzonych przez różne firmy i programistów na całym świecie. Dodatkowo wiele z tych modułów udostępniana jest na licencji GNU GPL, co pozwala korzystać z nich bez ograniczeń, a dodatkowo możemy wprowadzać własne zmiany i usprawnienia.

Czytaj całość

Komponent przekierowań adresów URL w Joomla 1.6 i Joomla 1.5

13.11.2009.

Komponent przekierowań adresów URL w Joomla 1.5 Na oficjalnym blogu Joomla.org Andrew Eddie opublikował informację o kolejnej nowości, jaką przyniesie Joomla 1.6. Chodzi o komponent i dodatki o nazwie Redirect. Główną funkcją tego komponentu będzie mechanizm przekierowywania stron 404 do innej wybranej strony.

Jednym z argumentów przemawiających za wdrożeniem komponentu do zarządzania przekierowaniami adresów URL jest to, że Joomla 1.6 będzie generować całkowicie nową strukturę adresów URL. Wobec tego niektóre adresy z Joomla 1.5 nie będą miały swoich odpowiedników w Joomla 1.6. Dzięki komponentowi Redirect będzie można w łatwy sposób wykonać wpisy przekierowań ze starych adresów URL na nowe (np. w przypadku migracji z Joomla 1.5 na Joomla 1.6).

Przy okazji dodam od siebie, że dla Joomla 1.5 istnieje komponent o podobnej funkcjonalności. Komponent nosi nazwę ReDJ i umożliwia zarządzanie przekierowaniami URL (przydatny do tworzenia aliasów URL oraz zarządzania przekierowaniami ze starych na nowe adresy URL).

Czytaj całość

Prosty komponent plikowni dla Joomla! CMS

09.11.2009.

JotDownload - prosty komponent plikowni dla Joomla! CMS Szukałem prostego komponentu Joomla! do tzw. plikowni i znalazłem. Przy Docmanie ten komponent to pchełka, ale w wielu przypadkach z pewnością powinien się sprawdzić i będzie wystarczający. JotLoader to niewielki komponent dla Joomla!, którego przeznaczeniem jest budowa działu z plikami do pobrania.

Komponent ten pozwala pogrupować pliki w dowolnej liczbie kategorii i podkategorii. Każda kategoria może mieć własny indywidualny układ i wygląd (nad tym musimy oczywiście popracować już my). Dodatkowo każda kategoria może być powiązana z odrębną pozycją w menu witryny. Pozwala to na naprawdę dowolne pogrupowanie plików według kategorii i miejsca lokalizacji na stronie internetowej. A możliwość nadania indywidualnego układu i wyglądu każdej z kategorii sprawia, że ten niewielki komponent można w naprawdę szerokim zakresie wdrożyć.

Cechą, która wyróżnia komponent JotLoader, jest tzw. Bug Tracker, czyli możliwość dodawania przez zarejestrowanych użytkowników opisów problemów i uwag odnośnie udostępnionych plików.
Komponent posiada również proste statystyki.
Na uwagę zasługuje również system szablonów, dzięki któremu możemy w łatwy sposób zbudować własny układ i wygląd działu z plikami.

Komponent JotLoader posiada polską, angielską, niemiecką i francuską wersję językową.
Dostępny jest dla Joomla! 1.0.x oraz Joomla! 1.5.x.

Strona domowa komponentu JotLoader.

Ukazała się aktualizacja Joomla! 1.5.15

05.11.2009.

Joomla 1.5.15Joomla! 1.5.15 Security Release o nazwie kodowej [mamni Wojmamni ama].
Wersja ta zawiera wiele poprawek, w tym najważniejsze dwie związane z bezpieczeństwem.
Oprócz tego naliczyłem 57 poprawek w systemie.
Zaleca się aktualizację systemu Joomla do najnowszej wersji.

Lista zmian i poprawek w tej wersji Joomla dostępna tutaj:
http://www.joomla.org/announcements/release-news/5249-joomla-1515-released.html

Joomla 1.5.15 do pobrania stąd.
Pliki aktualizacyjne dostępne są do pobrania z Joomlacode.org.

Przekierowania 301 w Joomla!

03.11.2009.

Jeśli potrzebujesz zrobić przekierowanie 301 w Joomla!, dodatek o nazwie J! Redirect301 zrobi to za Ciebie. Dzięki niemu nie trzeba pisać ani jednej linijki kodu w pliku .htaccess.
Joomla! Redirect301 to prosty sposób na przekierowanie http://twojastrona.pl do http://www.twojastrona.pl.
Dodatek nie korzysta z mod_rewrite. Dzięki temu może być bardzo przydatny dla użytkowników serwerów IIS.
Jest bardzo prosty w użyciu. Posiada tylko dwa pola:

  1. pierwsze pole powinno zawierać adres docelowy, który musi zawierać http:// na początku adresu.
  2. drugie pole, w którym wpisujemy adresy, które chcemy przekierować na adres docelowy, podany w pierwszym polu. Adresy powinny być oddzielone przecinkiem.

Więcej informacji na temat J! Redirect301 oraz sam dodatek pobrać można poprzez Katalog Rozszerzeń Joomla!

Przykład konfiguracji dodatku Joomla! Redirect301 przedstawia poniższy obraz:

Przekierowania 301 w Joomla!

Pozycje :: 121 - 125 z 164