+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

CKForms - komponent do budowy formularzy w Joomla!

01.11.2009.

CKForms - komponent do budowy formularzy w Joomla! CKForms to jeden z kilkunastu rozbudowanych komponentów do tworzenia formularzy, jakie są dostępne dla Joomla! 1.5 CMS. Co zwróciło moją uwagę ku CKForms? Intuicyjnie wyglądający panel administracyjny komponentu (to moja subektywna ocena), trzydziesto trzy stronnicowa dokumentacja w PDF oraz podobno bardzo dobra współpraca z komponentem JoomFish, służącym do tworzenia i zarządzania wielojęzycznością stron w Joomla! Oraz to, że jest darmowy.

CKForms gromadzi dane z wypełnionych formularzy w bazie danych. Dane te mogą być eksportowane do formatu CSV oraz wyświetlane po stronie frontowej naszej witryny. O ile funkcję eksportu danych posiada większość komponentów formularzy dla Joomla!, to możliwość wyświetlania danych z formularza po stronie frontowej potrafią tylko nieliczne komponenty dla Joomla! 

Czytaj całość

Prezentacja treści w Joomla! za pomocą Simple Lists

01.11.2009.

Simple Lists Joomla! SimpleLists to komponent mogący w szerokim zakresie z powodzeniem zastąpić w Joomla! standardowy komponent artykułów com_content. Komponent SimpleLists może wyświetlać wszystkie artykuły w postaci list podobnych do układu blogowego, przy czym zarządzanie treścią zostało znacznie uproszczone, co jest w przypadku komponentu SimpleList cechą na plus.

Komponent oferuje w swojej funkcjonalności pogrupowanie treści w dowolnej liczbie kategorii i podkategorii. Nie ma ograniczeń w ilości podkategorii, więc jeśli ktoś nie lubi standardowego podziału artykułów w Joomla! na sekcje i kategorie, z pewnością będzie z SimpleList zadowolony.

Czytaj całość

Profesjonalny serwis internetowy na CMS Joomla!?

27.10.2009.

Czy w oparciu o CMS Joomla można zbudować profesjonalny i rozbudowany serwis internetowy? Wielu zadaje to pytanie sobie i innym. Najlepszym potwierdzeniem, że zbudowanie w oparciu o system zarządzania treścią Joomla co najmniej średniej wielkości serwisu internetowego jest możliwe, będzie poniższy przykład - serwis internetowy RELEVANT Magazine.

Do budowy serwisu wykorzystano szablon klubowy dla Joomla 1.5 YOOtheme Way Beyond. Oczywiście szablon ten został mocno dostosowany, przez co poza górną belką menu głównego ciężko dostrzec podobieństwo pomiędzy pierwowzorem szablonu, a końcowym wyglądem omawianego serwisu internetowego. Trzeba dodać, że serwis internetowy RELEVANT Magazine jest serwisem społecznościowym, który działa w oparciu o komponent społecznościowy JomSocial. Jedyny minus moim zdaniem RELEVANTMagazine.com, to dział forum dyskusyjnego. Szkoda, że nie wdrożono jednego ze świetnych komponentów forum dyskusyjnego dla Joomla - Kunena lub Agora. Ogólnie jednak serwis prezentuje się profesjonalnie, a całość napędza CMS Joomla! w wersji 1.5.

http://www.relevantmagazine.com

RELEVANT Magazine - serwis internetowy zbudowany w oparciu o CMS Joomla!  
 

Joomla 1.6 alfa 2 wydana!

26.10.2009.

Joomla 1.6 alfa 2 Wprawdzie na sierpień 2009 roku zapowiadana była Joomla 1.6 beta. Sierpień już dawno minął, za oknem jesienna aura, a developerzy Projektu Joomla informują nas o kolejnej wersji Joomla 1.6 alfa 2. Wersja ta zawiera wiele nowych funkcji. Najważniejszą z nich uznać należy ACL (Access Control Level), czyli rozbudowany system nadawania użytkownikom uprawnień dostępu.

Pozostałe zmiany i ulepszenia to:

  • Rozbudowane profile użytkowników
  • Układ stron com_content bez tabelek w kodzie
  • Udoskonalone moduły com_content (mod_articles_archive, mod_articles_latest, mod_articles_popular)
  • Nowy domyślny szablon frontendu
  • Nowy szablon panelu administracyjnego

Joomla 1.6 alfa 2 jest wersją testową. Nie jest przeznaczona do budowania w oparciu o nią stron i serwisów internetowych.
Wygląda na to, że zapowiadana przez developerów Joomla kolejna wersja Joomla 1.6 oznaczona jako beta powinna ukazać się po wersji alfa 2.

Pełna informacja na temat Joomla 1.6 alfa 2.
Joomla 1.6 alfa 2 można pobrać do testów tutaj.

Nowa wersja Virtuemart 1.1.4 dostępna!

18.10.2009.

Virtuemart 1.1.4 - sklep internetowy na Joomla Ukazała się nowa wersja Virtuemart oznaczona numerem 1.1.4 zapowiadana ponad pół roku temu. Virtuemart to komponent i moduły do budowy sklepu internetowego w oparciu o system CMS Joomla! Nowa wersja Virtuemart zawiera szereg poprawek.

Aktualizacja do najnowszej wersji możliwa jest bezpośrednio poprzez panel administracyjny komponentu Virtuemart. Zalecana jest wszystkim, którzy nie modyfikowali plików komponentu. Ci, którzy takich modyfikacji we wcześniejszej wersji dokonali, muszą podejść do aktualizacji Virtuemarta z ostrożnością (oczywiście wcześniejsza kopia całego sklepu internetowego jest obowiązkowa).

Pozycje :: 126 - 130 z 163