+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

Nowa wersja Virtuemart 1.1.4 dostępna!

18.10.2009.

Virtuemart 1.1.4 - sklep internetowy na Joomla Ukazała się nowa wersja Virtuemart oznaczona numerem 1.1.4 zapowiadana ponad pół roku temu. Virtuemart to komponent i moduły do budowy sklepu internetowego w oparciu o system CMS Joomla! Nowa wersja Virtuemart zawiera szereg poprawek.

Aktualizacja do najnowszej wersji możliwa jest bezpośrednio poprzez panel administracyjny komponentu Virtuemart. Zalecana jest wszystkim, którzy nie modyfikowali plików komponentu. Ci, którzy takich modyfikacji we wcześniejszej wersji dokonali, muszą podejść do aktualizacji Virtuemarta z ostrożnością (oczywiście wcześniejsza kopia całego sklepu internetowego jest obowiązkowa).

FLEXIcontent - kolejny komponent CCK dla Joomla!

06.10.2009.

FLEXIcontent - komponent CCK dla Joomla! Krótki wpis, bo pracy dużo. Mamy prawdziwy wysyp komponentów typu CCK. Kolejny bardzo ciekawie się zapowiadający nosi nazwę FLEXIcontent. Oto jak w skrócie opisują to rozszerzenie możliwości systemu CMS Joomla! jego autorzy:

FLEXIcontent jest przede wszystkim zaawansowanym systemem zarządzania treścią. Opracowany został w celu zastąpienia domyślnych komponentów prezentacji treści w Joomla! 1.5.

Dlatego FLEXIcontent został zaprojektowany do zarządzania treścią w Joomla w szerokim tego słowa znaczeniu. Za jego pomocą można zorganizować artykuły, galerie, oferty pracy, różnego rodzaju katalogi, katalogi produktów w ramach jednego interfejsu użytkownika. Oznacza to dla użytkownika końcowego prostotę użytkowania, wszystko dzieje się w jednym miejscu.

FLEXIcontent jest rozszerzeniem do Joomla! opracowanym w trybie natywnym 1.5, zgodnym z Frameworkiem MVC.

Lista możliwości na stronie internetowej komponentu: www.flexicontent.org

Komponenty forum dyskusyjnego dla CMS Joomla!

03.10.2009.

Forum na JoomlaZałóżmy, że serwis internetowy, który chcemy zbudować w oparciu o CMS Joomla, ma posiadać w pełni zintegrowane forum dyskusyjne. W systemie Joomla to nic trudnego.
I będziemy mieli z czego wybierać - jest sporo komponentów, które pomogą nam w zbudowaniu profesjonalnego forum!
Dla systemu CMS Joomla istnieje kilka niezłych komponentów do obsługi forum dyskusyjnego, o których można przeczytać dalej.

Czytaj całość

DOCman 1.5 Internal Beta - natywna wersja dla Joomla 1.5

01.10.2009.

DOCman 1.5 Internal Beta - natywna wersja dla Joomla 1.5Zespół developerów Joomlatools ogłosił na swoim blogu, iż światło dzienne ujrzała wersja beta Docmana, jednego z najpopularniejszych komponentów dla CMS Joomla!, a dokładnie jego wersja natywna dla Joomla 1.5.x - Docman 1.5 Internal Beta. Wprawdzie jest to tylko informacja, zaś komponent dostępny jest tylko dla wąskiej grupy beta testerów.

Dwa tygodnie wcześniej, 15 września 2009 roku zespół czeskiej firmy Artio, mający na swoim koncie rozwój m.in. komponentu Artio JoomSEF (będącego podobnie, jak sh404SEF, kontynuacją komponentu 404SEFx) ogłosił wydanie komponentu JoomDOC. Komponent ten będący kontynuacją rozwijanego od kilku lat Docmana, jest wersją natywną, w pełni stworzoną dla Joomla 1.5.x.

Nie chcę nawet próbować bawić się w detektywa, ale pierwsze co mi się nasuwa, to to, że po tym, jak zespół programistów Artio wziął sprawy przepisania Docmana jako natywnie działającego komponentu w systemie Joomla 1.5, zespół programistów Joomlatools nie wybuchł z tego powodu pełnią zadowolenia. Joomlatools na swoim blogu zapytani o to, czy oba projekty (JoomDOC i Docman 1.5) będą w jakiś sposób ze sobą powiązane, odpowiedzieli, że nie.

Mało tego, Joomlatools zarzuciło firmie Artio, iż JoomDOC jest kopią DocMana 1.4. Oraz że firma Artio usunęła z kodu źródłowego Docmana informacje o pierwotnym autorstwie kodu należącym do Joomlatools, które jest wyraźnym naruszeniem licencji GPL. Czyli tym samym co kradzież kodu.

Z jednej strony cieszy fakt, że z najlepszym chyba komponentem repozytorium plików, jakim jest Docman, coś drgnęło, i to w sumie nie mało. W końcu mamy natywną wersję Docmana dla Joomla 1.5.

Ciekawi tylko, jak potoczą się losy czeskiej wersji Docmana - JoomDOC kontra Docman by JoomlaTools.

Komponenty typu CCK dla Joomla!

23.09.2009.

Komponenty CCK dla Joomla! Wraz ze wzrostem popularności systemu zarządzania treścią Joomla! rośnie liczba komponentów CCK. CCK czyli Content Construction Kit można po polsku przetłumaczyć, jako "rozbudowany system prezentacji treści".  Pierwszym komponentem typu CCK dla Joomla, który po ok. roku od pierwszej wersji beta ujrzał światło dzienne, był komponet K2 inspirowany na Drupalowym CCK. Drugi podobny komponent dla Joomla o nazwie ZOO wydany został przez firmę YOOtheme znaną z produkcji klubowych templatek i modułów dla Joomla. Dziś wpadł mi w ręcę kolejny, trzeci już komponent CCK dla Joomla, noszący nazwę jSeblod CCK, którego możliwości wyglądają równie ciekawie i podobnie do dwóch poprzednich wymienionych tutaj komponentów (K2 i ZOO). Niewątpliwie cieszy taki przyrost dodatków rozszerzających możliwości systemu CMS Joomla!. Pozostaje kwestia wyboru, a jak widać jest już z czego wybierać. Na korzyść komponentu K2 przemawia fakt, że rozwój tego komponentu wykazuje rosnącą dynamikę. Widać to po społeczności, jaka zaczyna się skupiać wokół tego komponentu. Trzeba również dodać, że komponent K2 jest udostępniany na licencji GNU/GPL v2.
Z kolei komponent ZOO jest tylko w swojej podstawowej postaci darmowy. Wersja rozszerzona kosztuje 99 €.
Trzeci omawiany tutaj komponent CCK - jSebold CCK udostępniony został przez autorów na licencji GNU/GPL. Jedyne co trzeba zrobić, aby go pobrać, to dokonać rejestracji na stronie internetowej autorów komponentu.

Wkrótce małe porównanie komponentów CCK dla Joomla!

Więcej informacji:
http://k2.joomlaworks.gr
http://zoo.yootheme.com
http://www.jseblod.com 

Jeśli komuś język angielski nie straszny, polecam serię świetnie napisanych artykułów na temat komponentu K2, a dokładnie jego używania w Joomla: http://www.writingyourdreams.com/tips-and-tutorials/components/k2-cck-tutorials

Pozycje :: 131 - 135 z 164