+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Aktualności i nie tylko w Joomla na kilka sposobów - część 1

Aktualności i nie tylko w Joomla na kilka sposobów - część 1

21.11.2009.
Moduły do prezentacji aktualności i artykułów w Joomla

Internet służy nam jako nośnik i źródło informacji. Często zdarza się, że informacje na naszej stronie zbudowanej na Joomla chemy zaprezentować w specyficzny sposób (i nie muszą to być tylko aktualności, jak być może sugeruję w tytule). W tym celu bardzo często wykorzystujemy różnego rodzaju moduły. Standardowo Joomla wyposażona jest tylko (albo aż) w kilka modułów które mają określone cechy funkcjonalne i niewielkie możliwości konfiguracji.

Z pomocą przychodzi nam co najmniej kiladziesiat dodatkowych modułów dla Joomla tworzonych przez różne firmy i programistów na całym świecie. Dodatkowo wiele z tych modułów udostępniana jest na licencji GNU GPL, co pozwala korzystać z nich bez ograniczeń, a dodatkowo możemy wprowadzać własne zmiany i usprawnienia.

Dziś znalazłem kilka wartych uwagi modułów, których możliwości mogą być bardzo przydatne każdemu, kto buduje stronę internetową w oparciu o system CMS Joomla! lub posiada już stronę internetową zbudowaną na Joomla i chcę ją rozbudować.

Joomla - Article Lister

Moduł wyświetlający tytuły artykułów w formie listy.
Możliwości: wskazanie ID sekcji z której mają być wyświetlane artykuły, wskazanie ID kategorii, ilość wyświetlanych artykułów, możliwość określenia ilości znaków wyświetlanych w tytułach artykułów. Definiowanie kolejności wyświetlania tytułów wg kilku parametrów.

Joomla - Article As Module

Moduł wyświetlający wybrany artykuł.
Możliwości: wskazanie ID artykułu, który ma być wyświetlony w module, wskazanie ItemID, Pokaż/ukryj nagłówek, nagłówek jako aktywny odsyłacz. Możliwość zdefiniowania indywidualnej klasy CSS dla tytułu artykułu, dla treści artykułu i dla odsyłacza "Czytaj więcej". Pokaż/ukryj "Czytaj więcej". Możliwość zastąpienia tekstu odsyłacza "Czytaj więcej" własnym tekstem.

JEEMA Simple Article Scroller

Chyba najciekawszy moduł, a na pewno najbardziej efektowny w działaniu z opisanych w tym artykule. Pozwala na wyświetlenie wybranego artykułu w formie płynnie przesuwającego się bloku tekstu.

Joomla - Article By Dates

Prosty moduł dla Joomla pozwalający wyświetlić listę artykułów w oparciu o daty. Na liście artykułów w module widać wyraźny podział tytułów artykułów z datami ich publikacji.

Powyższe moduły można pobrać ze strony autorów:
http://www.jeema.net/downloads/free-joomla-extensions/2-joomla-modules.html