+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Co z K2 dla Joomla? VirtueMart i Wordpress? Wszystko jest możliwe

Co z K2 dla Joomla? VirtueMart i Wordpress? Wszystko jest możliwe

14.11.2015.

K2 Joomla CCKCzyżby coraz większa grupa osób i firm związanych od wielu lat z Joomla rozważała przeniesienie znacznej części swojego zainteresowania na Wordpressa? Takie sygnały dochodzą z różnych stron. O ile wielu twórców szablonów (templatek) dla Joomla już od dłuższego czasu wytwarza wersje swoich szablobów również dla systemu Wordpress, to wszystko wskazuje na to, że twórcy znanych i popularnych rozszerzeń dla Joomla również zaczynają kierować swoją uwagę w stronę Wordpressa.

Co z K2 dla Joomla?

Od bodaj lipca 2014 roku społeczność skupiona wokół K2 wypatruje zapowiadanej od długiego czasu nowej wersji tego świetnego komponentu dla Joomla. I na zniecierpliwieniu się kończy. Ekipa JoomlaWorks, będąca twórcami K2 dla Joomla, pomimo kolejnych zapowiedzi odsuwa w czasie udostępnienie stabilnej wersj K2v3. Jakoś na przełomie sierpnia i września 2015 szumnie ogłaszali prezentację K2v3 na JoomlaDay w Brazylii. Dwa tygodnie później K2v3 miało być gotowe. Znowu na zapowedziach się skończyło. Pewnie niewielu z czytających tego "pseudobloga bez możliwości komentowania" wie o przymiarkach ekipy JoomlaWorks do Wordpressa. Ale tak podobno jest. Pisał o tym sam Fotis Evangelou. Na forum K2 napisał również, że K2 będzie istniał (jeśli będzie trzeba), niezależnie od tego, co będzie działo się z Joomla i drogi jaką pójdzie nasz ulubiony CMS - Joomla!

Tymczasem wszyscy wyczekujemy ukazania się stabilnej wersji K2v3. Ekipa JoomlaWorks według zapowiedzi pracuje również nad płatną wersją K2v3. Niewątpliwie wsparcie finansowe przyda się K2. Być może dzięki temu rozwój K2 w kolejnych latach nabierze normalnego tempa. Na razie wiele osób pisze, że "K2 umarł". Obserwując rozwój wydarzeń, czytając fora internetowe, sądzić należy, że K2 nie odszedł jednak w zapomnienie. Po prostu Panowie z JoomlaWorks nie wyrabiają się z pracą. W końcu skierowanie uwagi na drugą platformę, jaką jest Wordpress, musi powodować zaniedbanie Joomla.

VirtueMart i Wordpress?

Na temat przyszłości K2 dla Joomla można by jeszcze dużo się rozpisać. Ale skupmy się teraz przez chwilę na drugim popularnym komponencie dla Joomla - VirtueMart, gdyż i tutaj mamy kolejną ciekawostkę.

6 listopada 2015 na oficjalnej stronie VirtueMarta pojawiła się wzmianka, że i ten komponent robi przymiarki do wydania w przyszłości wersji na Wordpressa. Można przecierać oczy ze zdumienia. VirtueMart, którego początki sięgają jeszcze czasów Mambo (poprzednika Joomla), a sam VirtueMart nazywał się wtedy Mambo-PHPShop, będzie prawdopodobnie posiadał swoją wersję dla systemu Wordpress. Coś podobnego!

Joomla na rozdrożu?

Wygląda na to, że wszystko jest możliwe. Zgadywać można, że bierze się to wszystko z rosnącej popularności Wordpressa. Tylko czy popularność Joomla maleje? Na podstawie naszej codziennej pracy z Joomla zainteresowanie tym systemem zarządzania treścią utrzymuje się na raczej stałym poziomie od lat. Dzięki temu mamy cały czas pełne ręce pracy przy kolejnych projektach stron i sklepów internetowych.

Jeśli jednak spojrzeć na porównanie popularności Joomla i Wordpressa na przestrzeni ostatniej dekady, to Wordpress znacznie z każdym rokiem zyskuje. Natomiast popularność Joomla idzie w odwrotnym kierunku. Zobaczcie sami, jak to wygląda według Google Trend https://www.google.com/trends/explore#q=joomla%2C%20wordpress.

Wygląda na to, że Joomla jest teraz w pewnego rodzaju dołku. Wierzymy jednak, że jest to chwilowe i popularność Joomla znowu zacznie mocno rosnąć. W końcu nie pozostaje nic innego, jak z tego dołka wyjść. Tym bardziej, że Joomla jest bardzo dobrym i sprawdzonym systemem zarządzania treścią. Do wielu zastosowań znacznie lepiej nadającym się od Wordpressa.

K2 - rozbudowany system prezentacji treści typu CCK.
VirtueMart - zaawansowana platforma e-commerce umożliwiająca zbudowanie sklepu internetowego w połączeniu z uznanym na świecie systemem zarządzania treścią Joomla!