+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > DOCman 1.5 Internal Beta - natywna wersja dla Joomla 1.5

DOCman 1.5 Internal Beta - natywna wersja dla Joomla 1.5

01.10.2009.

DOCman 1.5 Internal Beta - natywna wersja dla Joomla 1.5Zespół developerów Joomlatools ogłosił na swoim blogu, iż światło dzienne ujrzała wersja beta Docmana, jednego z najpopularniejszych komponentów dla CMS Joomla!, a dokładnie jego wersja natywna dla Joomla 1.5.x - Docman 1.5 Internal Beta. Wprawdzie jest to tylko informacja, zaś komponent dostępny jest tylko dla wąskiej grupy beta testerów.

Dwa tygodnie wcześniej, 15 września 2009 roku zespół czeskiej firmy Artio, mający na swoim koncie rozwój m.in. komponentu Artio JoomSEF (będącego podobnie, jak sh404SEF, kontynuacją komponentu 404SEFx) ogłosił wydanie komponentu JoomDOC. Komponent ten będący kontynuacją rozwijanego od kilku lat Docmana, jest wersją natywną, w pełni stworzoną dla Joomla 1.5.x.

Nie chcę nawet próbować bawić się w detektywa, ale pierwsze co mi się nasuwa, to to, że po tym, jak zespół programistów Artio wziął sprawy przepisania Docmana jako natywnie działającego komponentu w systemie Joomla 1.5, zespół programistów Joomlatools nie wybuchł z tego powodu pełnią zadowolenia. Joomlatools na swoim blogu zapytani o to, czy oba projekty (JoomDOC i Docman 1.5) będą w jakiś sposób ze sobą powiązane, odpowiedzieli, że nie.

Mało tego, Joomlatools zarzuciło firmie Artio, iż JoomDOC jest kopią DocMana 1.4. Oraz że firma Artio usunęła z kodu źródłowego Docmana informacje o pierwotnym autorstwie kodu należącym do Joomlatools, które jest wyraźnym naruszeniem licencji GPL. Czyli tym samym co kradzież kodu.

Z jednej strony cieszy fakt, że z najlepszym chyba komponentem repozytorium plików, jakim jest Docman, coś drgnęło, i to w sumie nie mało. W końcu mamy natywną wersję Docmana dla Joomla 1.5.

Ciekawi tylko, jak potoczą się losy czeskiej wersji Docmana - JoomDOC kontra Docman by JoomlaTools.