+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Dodatkowe menu w panelu administracyjnym Joomla!

Dodatkowe menu w panelu administracyjnym Joomla!

01.12.2009.

Dodatkowe menu w panelu administracyjnym Joomla Ponieważ miniony tydzień nie obfitował w żadne arcyciekawe komponenty, moduły czy dodatki dla Joomla!, chcę zainteresować komponentem, który z pewnością ułatwi pracę w panelu administracyjnym Joomla. A na pewno zastosowanie go będzie dużym ułatwieniem dla naszych klientów, którzy system Joomla dopiero poznają, lub nie muszą Joomla poznawać lecz potrzebują szybkiego dostępu do wydzielonego specjalnie dla nich menu w panelu administracyjnym Joomla, gdzie będą mieli używane przez nich komponenty i nic ponadto. W stworzeniu takiego dodatkowego menu w panelu administracyjnym Joomla pomoże nam komponent i moduł o nazwie Advanced Administrator Menu.

Poniżej opis instalacji i konfiguracji komponentu Advanced Administrator Menu:

Instalacja

Advanced Administrator Menu pobieramy tutaj
Następnie instalujemy go poprzez standardowy instalator Joomla.

Instalacja komponentu Advanced Administrator Menu

Zakończona instalacja komponentu Advanced Administrator Menu

Konfiguracja

Po zainstalowaniu musimy w panelu administratora Joomla przejść do zakładki Moduły. Następnie wyświetlić listę modułów Administratora, gdzie musimy opublikować moduł o nazwie Advanced Administrator Menu, natomiast odpublikować moduł Admin Menu.

Konfiguracja komponentu Advanced Administrator Menu

Po tych zmianach menu w panelu administracyjnym powinno wyglądać tak samo jak dotychczas. Ale to tylko pozory. Dzięki zamianie standardowego menu na Advanced Adminstrator Menu będziemy mogli za pomocą komponentu o tej samej nazwie (Advanced Adminstrator Menu) zbudować dodatkowe pozycje w menu panelu administracyjnego Joomla.

Pierwszy krok mamy za sobą.

UWAGA! Jeśli będziemy chcieli odinstalować komponent i moduł Advanced Adminstrator Menu, trzeba przed odinstalowaniem opublikować z powrotem moduł Admin Menu.

Krok drugi - tworzenie dodatkowego menu

Przechodzimy do zakładki Komponenty.
Następnie wybieramy komponent Advanced Adminstrator Menu.

Konfiguracja komponentu Advanced Administrator Menu

Powinniśmy ujrzeć panel komponentu zawierający listę zainstalowanych w naszym systemie Joomla komponentów.

Konfiguracja komponentu Advanced Administrator Menu - lista zainstalowanych w Joomla komponentów

Klikamy w ikonę Options. Naszym oczom ukaże się okno konfiguracyjne, w którym możemy teraz utworzyć dowolną ilość dodatkowych pozycji w menu administracyjnym Joomla.
Dla przykładu utwórzmy dwa menu:

Ważne komponenty
Newsletter

Konfiguracja komponentu Advanced Administrator Menu - tworzenie nowych pozycji menu

Ważne, żeby pozycje tagi będące pozycjami równorzędnymi w menu było jeden pod drugim.

Następnie możemy przejść do ostatniego kroku, jakim będzie przypisanie wybranych komponentów do naszych dwóch dodatkowych menu. W tym celu w oknie komponentu przy każdej z pozycji mamy listę rozwijaną nazwaną Tag.

Konfiguracja komponentu Advanced Administrator Menu - tworzenie nowych pozycji menu

Poprzez przypisanie wybranych komponentów do wcześniej utworzonych tagów, które będą nowymi pozycjami w menu administratora, tworzymy dodatkowe menu.

Końcowy efekt konfiguracji komponentu Advanced Administrator Menu

Niewątpliwie to rozszerzenie dla panelu administracyjnego Joomla może być bardzo przydatne. Chociaż z drugiej strony brakuje w nim możliwości łatwego i szybkiego utworzenia menu administratora w pełnym jego zakresie. Nie tylko w obrębie komponentów, ale i pozostałych elementów panelu. Takie rozwiązanie w połączeniu z możliwością przypisania indywidualnie zdefiniowanych menu do konkretnego administratora w znaczny sposób ułatwiło by pracę w panelu administracyjnym systemu CMS Joomla. Dodatkowo zaś pozwoliło by ukryć wybrane elementy panelu administracyjnego.

Więcej informacji na temat Advanced Administrator Menu na stronie autorów:
http://www.theartofjoomla.com/extensions/advanced-administrator-menu.html