+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Joomla.com czyli jak szybko uruchomić stronę internetową za darmo

Joomla.com czyli jak szybko uruchomić stronę internetową za darmo

20.01.2015.

joomla.comPoczątek tego wpisu będzie jak na tematykę związaną głównie z Joomla, nietypowy. A to dlatego, że zacznę od systemu Wordpress. Cóż, na pewno wielu osobom, a tym związanym z "Wordpressem" to już raczej na pewno, znana jest darmowa usługa, która pozwala w łatwy i szybki sposób uruchomić prostą stronę internetową w oparciu o system Wordpress, w subdomenie domeny wordpress.com. Po ponad 9 latach istnienia i nasz ulubiony CMS Joomla doczekał się podobnej możliwości. Od 20 stycznia 2015 roku, pod adresem www.joomla.com, dostępna jest dla wszystkich darmowa usługa pozwalająca na szybkie i łatwe uruchomienie swojej strony internetowej, która będzie zarządzania poprzez Joomla.

Nie trzeba od podstaw instalować systemu. Stronę uruchamia się dosłownie kilkoma kliknięciami. Wystarczy wpisać wymyśloną przez nas nazwę, która będzie adresem naszej strony. Przykładowo: konie.joomla.com i już możemy prowadzić naszą stronę WWW.

A co szablonami Joomla?

Do wyboru mamy jedynie 12 prostych szablonów. To nie za wiele, ale można domyślać się, że z czasem ilość gotowych szablonów będzie się zwiększała. W końcu Joomla.com dopiero ruszyła.

Strona internetowa z darmowym systemem CMS dla początkujących

Dla wielu osób, które nie znają Joomla, usługa Joomla.com może być pierwszym (ułatwionym) krokiem, żeby przekonać się do świetnego w gruncie rzeczy systemu CMS, jakim jest Joomla. Tutaj daję Joomla.com duży plus!

Czy mogło być lepiej?

Niestety znajdzie się w tym wszystkim i łyżka dźiegciu. Co mi nie pasuje?

  • Przede wszystkim brak możliwości zainstalowania własnego szablonu.
  • Brak możliwości modyfikacji i dostosowania jednego z gotowych, dostępnych szablonów.
  • Zapomnijmy również o możliwości zainstalowania choćby sprawdzonych i pewnych dodatków. Mogła by być chociaż dostępna baza sprawdzonych rozszerzeń, które możemy zainstalować. "Goły" Joomla, to faktycznie nadaje się głównie na bardzo prostą stronę i ewentualnie na bloga (choć z tym drugim są tacy, co uważają, że jest tylko jeden słuszny system blogowy - i nie jest to Joomla).

Bez powyższych możliwości nie uruchomimy w pełni skrzydeł z Joomla. Bo co po jedynie pięciu zainstalowanych dodatkach, które są dostępne: dodatek do podpięcia kodu Google Analytics, moduł ikonek serwisów społecznościowych, moduł do wpięcia mapy Google, dodatek do podpięcia komentarzy Disqus, dodatek do wpięcia społecznościowych "lubię to", "udostępnij"... - to wszystko to jednak mało.

Domyślam się, że narzucone ograniczenia mają co najmniej dwojakie przyczyny:

1. Brak możliwości instalowania zewnętrznych rozszerzeń, to w gruncie rzeczy spokój dla administratorów Joomla.com. Nic nie napsujemy, nie wgramy rozszerzenia, często niewiadomego pochodzenia, które może być czymś zainfekowane przez typków spod ciemnej gwiazdy, itp, itd.

2. Usługa uruchomiona jest i utrzymywana na serwerach firmy SiteGround. I tutaj jest pewna zależność. Każdy, kto założy swoją darmową stronę, ma możliwość wykupienia płatnego planu hostingowego w wyżej wymienionej firmie. A tam już możemy sobie hulać z Joomla, szablonami, dodatkami i całą resztą spraw związanych z funkcjonowaniem strony internetowej, ile nam tylko przyjdzie na to ochoty.

Zatem coś za coś. Mamy prościutką stronę internetową? Mamy. Za darmo? Za darmo. Chcemy coś więcej. Musimy za to zapłacić. Nie ma w tym nic niezwykłego. Równie dobrze możemy samodzielnie wykupić usługę hostingową, i tam uruchomić naszą stronę internetową. Wtedy z Joomla będziemy mogli zrobić wszystko.

Małe subiektywne podsumowanie

Wróćmy jeszcze na chwilę do wordpress.com. Chwalą się tam, że mają miliony użytkowników, a każdego dnia zakładanych jest 50 tysięcy nowych stron. Niesamowite liczby, przyzna chyba każdy.

Chciałbym życzyć Joomla.com chociaż 10 procent tego. Jednak jestem mocno sceptyczny. Joomla jest jednak systemem innego typu. Porządnie wdrożona na Joomla strona internetowa potrafi naprawdę pokazać, na co stać system Joomla. Natomiast bariery, jakie są narzucone na Joomla.com, moim zdaniem zbyt mocno nas ograniczają. Do tego niskiej jakości szablony. To najbardziej razi. Weźmy dla przykładu jeden z dostępnych szablonów. Wpisałem sobie nagłówek strony głównej "O szablonach Joomla - trochę blogowo". Zobaczcie jak to kiepsko wygląda: http://templatki.joomla.com. Ktoś nie dopracował tych szablonów. A my nie możemy tego sami poprawić. Dlatego (przynajmniej narazie) podchodzę do całego pomysłu sceptycznie. Dobrze, że coś takiego powstało dla Joomla. Jednak brakuje mi tam choćby szablonów na przyzwoitym poziomie wykonania. Joomla.com przy Wordpress.com może się narazie schować z tak kiepskimi szablonami. Zaznaczam, że jest to moja opinia. Faceta, który Joomla zaczął się zajmować w 2005 roku i robi to do dziś każdego dnia.

Załóż swoją pierwszą stronę na Joomla za darmo

www.joomla.com