+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Komponenty forum dyskusyjnego dla CMS Joomla!

Komponenty forum dyskusyjnego dla CMS Joomla!

03.10.2009.

Forum na JoomlaZałóżmy, że serwis internetowy, który chcemy zbudować w oparciu o CMS Joomla, ma posiadać w pełni zintegrowane forum dyskusyjne. W systemie Joomla to nic trudnego.
I będziemy mieli z czego wybierać - jest sporo komponentów, które pomogą nam w zbudowaniu profesjonalnego forum!
Dla systemu CMS Joomla istnieje kilka niezłych komponentów do obsługi forum dyskusyjnego, o których można przeczytać dalej.

Kunena 

Kunena Forum JoomlaPierwszym chyba najpopularniejszym komponentem forum jest Kunena, komponent będący kontynuacją Fireboard.
Jest to w pełni funkcjonalne forum. Obsługuje wszystkie typowe funkcje, w tym wątki dyskusji, podział na wiele kategorii i podkategorii, zarządzanie użytkownikami, moderatorzy, rangi, awatary. SEO SEF. System szablonów pozwalający zbudować dowolny układ i wygląd forum. Komponent Kunena dostępny jest dla Joomla 1.0 oraz 1.5.
Kunena w pełni integruje się z Joomla w zakresie zarządzania użytkownikami, rejestracji, logowania/wylogowania, pozycji menu i modułów, wszystko to w obrębie systemu CMS Joomla!.
Strona domowa:
www.kunena.com

Przykład mojego wdrożenia forum dyskusyjnego w oparciu o komponent Kunena i Joomla! CMS:
Forum i o ciąży, porodzie i macierzyństwie

Agora

Agora Forum JoomlaDrugi komponent jaki przychodzi zaraz do głowy, to oczywiście komponent Agora.
Komponent Agora posiada równie rozbudowane możliwości, co Kunena. Pozwala na dosyć łatwe dostosowanie wyglądu forum za pomocą CSS. 
Element funkcjonalny Agory, który najbardziej zachwalają autorzy komponentu, to rozbudowany system nadawania i podziału uprawnień. Agora pozwala utworzyć dowolną liczbę niezależnych grup użytkowników w obrębie forum. Następnie można tworzyć dowolne podgrupy zależne od grupy nadrzędnej. Dla utworzonych kategorii forum można wybrać grupy użytkowników, które będą bądź nie będą miały dostępu do wskazanych kategorii. Dodatkowo można wybrać administratora dla takiej wydzielonej grupy. Administrator grupy nie należy do administratorów w Joomla. Może on być zarejestrowanym zwykłym użytkownikiem, któremu tylko przydzieliliśmy rolę administratora w obrębie danej grupy i kategorii na forum. Administratorzy takich grupy mogą następnie już samodzielnie przystąpić do tworzenia dodatkowych for i sub-for, a następnie mogą przypisać moderatorów dla swojej grupy.
Agora pozwala także na pełną integrację z Community Builder, JomSocial, Joomunity, UddeIm oraz AlphaUserPoints.
Strona domowa:
www.jvitals.com

ccBoard 

ccBoard Forum JoomlaTrzecim godnym polecenia komponentem forum dla Joomla jest ccBoard. Zdaniem jego twórców komponent ten ma na celu zapewnienie społeczności Joomla 1.5 rozwiązania forum, które będzie bardzo proste w instalacji i konfiguracji, a jednocześnie będzie posiadało niemal wszystkie funkcje, które powinno posiadać każde forum dyskusyjne. Jak jest, możecie sprawdzić sami.
Strona domowa komponentu:
http://codeclassic.org

To nie wszystkie komponenty forum dostępne dla Joomla. Jednak wymienione powyżej komponenty stanowią najmocniejszą trójkę. Czwartym komponentem forum, którym warto się zainteresować, jest Joo!BB. Równie ciekawie wygląda komponent NinjaBoard.

Wszystkie wymienione komponenty mają licencję GNU GPL. Dzięki temu możemy je dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb.
Jednak już w postaci, w jakiej są dostępne, stanowią w pełni profesjonalne oprogramowanie gotowe do uruchomienia każdego forum dyskusyjnego. Trzeba również dodać, że do każdego z wymienionych komponentów istnieje spora liczba modułów i dodatków rozszerzających ich możliwości. Istnieje również możliwość integracji z komponentami społecznościowymi stworzonymi dla Joomla.

Więcej informacji na temat komponentów forum dyskusyjnych dla Joomla znajdziemy oczywiście w katalogu rozszerzeń Joomla: http://extensions.joomla.org/extensions/communication/forum