+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Komponenty typu CCK dla Joomla!

Komponenty typu CCK dla Joomla!

23.09.2009.

Komponenty CCK dla Joomla! Wraz ze wzrostem popularności systemu zarządzania treścią Joomla! rośnie liczba komponentów CCK. CCK czyli Content Construction Kit można po polsku przetłumaczyć, jako "rozbudowany system prezentacji treści".  Pierwszym komponentem typu CCK dla Joomla, który po ok. roku od pierwszej wersji beta ujrzał światło dzienne, był komponet K2 inspirowany na Drupalowym CCK. Drugi podobny komponent dla Joomla o nazwie ZOO wydany został przez firmę YOOtheme znaną z produkcji klubowych templatek i modułów dla Joomla. Dziś wpadł mi w ręcę kolejny, trzeci już komponent CCK dla Joomla, noszący nazwę jSeblod CCK, którego możliwości wyglądają równie ciekawie i podobnie do dwóch poprzednich wymienionych tutaj komponentów (K2 i ZOO). Niewątpliwie cieszy taki przyrost dodatków rozszerzających możliwości systemu CMS Joomla!. Pozostaje kwestia wyboru, a jak widać jest już z czego wybierać. Na korzyść komponentu K2 przemawia fakt, że rozwój tego komponentu wykazuje rosnącą dynamikę. Widać to po społeczności, jaka zaczyna się skupiać wokół tego komponentu. Trzeba również dodać, że komponent K2 jest udostępniany na licencji GNU/GPL v2.
Z kolei komponent ZOO jest tylko w swojej podstawowej postaci darmowy. Wersja rozszerzona kosztuje 99 €.
Trzeci omawiany tutaj komponent CCK - jSebold CCK udostępniony został przez autorów na licencji GNU/GPL. Jedyne co trzeba zrobić, aby go pobrać, to dokonać rejestracji na stronie internetowej autorów komponentu.

Wkrótce małe porównanie komponentów CCK dla Joomla!

Więcej informacji:
http://k2.joomlaworks.gr
http://zoo.yootheme.com
http://www.jseblod.com 

Jeśli komuś język angielski nie straszny, polecam serię świetnie napisanych artykułów na temat komponentu K2, a dokładnie jego używania w Joomla: http://www.writingyourdreams.com/tips-and-tutorials/components/k2-cck-tutorials