+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Najciekawsze rozszerzenia Joomla 1.5 minionego tygodnia - część 1

Najciekawsze rozszerzenia Joomla 1.5 minionego tygodnia - część 1

22.11.2009.

Rozszerzenia Joomla 1.5Takim tytułem postanowiłem nazwać cykl wpisów poświęcony najciekawszym moim zdaniem rozszerzeniom dla naszego ulubionego systemu CMS Joomla! Wpisy będą obejmowały kilka dodatków dla Joomla jakie pojawiły się w ciągu minionego tygodnia.

Swoją uwagę skupiam nie tylko na głównym i oficjalnym katalogu rozszerzeń dla Joomla (Joomla! Extensions Directory), ale na całym internecie. Nie wszyscy twórcy ciekawych dodatków dla Joomla umieszczają informacje o nich w głównym katalogu rozszerzeń Joomla!.

Dlatego wykorzystuję mój instynkt "szperacza" po sieci, postaram się powyciągać na nasze polskie światło dzienne co ciekawsze komponenty, moduły i dodatki dla Joomla :-) Jednak tym razem wszystkie opisane dalej rozszerzenia dla Joomla znaleźć można w katalogu JED (Joomla Extensions Directory).

AcyMailing - komponent mailingowy dla Joomla!

AcyMailing - komponent mailingowy dla Joomla!Pierwszy najciekawszy moim zdaniem dodatek do Joomla, jaki ujrzał światło dzienne w połowie listopada 2009 roku, to komponent AcyMailer. Muszę przyznać, że kiedy patrzy się na funkcjonalność i możliwości tego komponentu do obsługi i zarządzania newsletterami w Joomla, to na dzisiaj będzie to chyba najlepszy tego typu dodatek dla Joomla.

Zanim pojawił się AcyMailing, niekwestionowanie najlepszym komponentem do tworzenia i wysyłania dużych profesjonalnych mailingów w Joomla był AcaJoom.

Lista możliwości komponentu AcyMailing jest długa. Na tyle długa, że odsyłam do strony autorów (link poniżej).
Autorzy komponentu poza wersją podstawową komponentu o nazwie AcyMailing Starter, której funkcjonalność, jak na darmowy komponent są naprawdę duże, w swojej ofercie posiadają jeszcze trzy płatne wersje komponentu: AcyMailing Essential, AcyMailing Business i AcyMailing Enterprise. Możliwości każdej z wersji płatnej znacznie przewyższają wspomnianą wersję darmową. Zaś ceny poszczególnych wersji AcyMailing są całkiem przyzwoite (od 30 do 90 euro, cena obejmuje licencję dla jednej strony zbudowanej w oparciu o Joomla, rok darmowych aktualizacji).

Pełna lista możliwości AcyMailing

Strona demo komponentu AcyMailing (front i panel administracyjny)

AcyMailing komponent JoomlaAcyMailing komponent Joomla AcyMailing komponent JoomlaAcyMailing komponent Joomla AcyMailing komponent Joomla AcyMailing komponent Joomla

AiSlideToogle

Kolejny dodatek dla Joomla, na który chcę zwrócić Waszą uwagę, to AiSlideToogle. To niewielkie rozszerzenie pozwala w łatwy i szybki sposób zrobić w dowolnym artykule dla wybranych części artykułu efekt rozsuwających się bloków. Rozwiązanie szczególnie przydatne w działach FAQ, ale nie tylko.

Działanie dodatku AiSlideToogle opiera się bibliotekę JQuery.

Więcej informacji i dodatek można pobrać ze strony:
http://ibad.bebasbelanja.com/aijslidetoggle-a-joomla-plugin.html

AdminBar Docker

AdminBar Dock dla administratorów JoomlaI na koniec coś dla administratorów Joomla!

Kolejny dodatek stworzony przez holenderskiego programistę Petera van Westena, twórcę świetnych dodatków dla CMS Joomla!. Jeden z dodatków Petera już miałem okazję opisać - Modules Anywhere dla Joomla

AdminBar Docker jest dodatkiem do panelu administracyjnego Joomla, który "przykleja/dokuje" pasek administracyjny Joomla.

Rozwiązanie to przyda się z pewnością większości administratorów Joomla. Szczególnie przydatne podczas przeglądania długich list artykułów i edycji artykułów. dzięki AdminBar Docker nie trzeba przewijać strony w górę, aby dotrzeć do menu i paska narzędzi. Po prostu są one zawsze widoczny na górze, nawet jeśli jesteśmy na samym dole strony w panelu administracyjnym Joomla.
Dzięki temu menu i przyciski narzędzi (zapisz, zastosuj itp.) widać zawsze i są dostępne w super szybki i wygodny sposób.
Dodatkowo AdminBar Docker za pomocą jednego kliknięcia na małą ikonę (w prawym górnym rogu ekranu) można odblokować menu i paski narzędzi.

AdminBar Docker posiada również tzw. "quickbuttons", dzięki czemu w jednej chwili możemy przejść do góry lub na dół strony.

Więcej informacji na stronie autora: AdminBar Docker dla Joomla

Poniższy obraz prezentuje działanie dodatku AdminBar Docker w panelu administracyjnym Joomla 1.5.
Dodatek AdminBar Docker tworzy w górnej części panelu administracyjnego pasek menu i narzędzi stale widoczny
w górnym obszarze okna przeglądarki internetowej. 

Joomla AdminBar Docker