+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Trendy 2010 w projektowaniu stron internetowych

Trendy 2010 w projektowaniu stron internetowych

19.01.2010.

Trendy na rok 2010 w projektowaniu stron internetowych Dziś przy okazji rozmów z klientem na temat przedstawionego projektu graficznego dla jego nowej strony internetowej zweryfikowałem wspólnie z moim zaprzyjaźnionym grafikiem aktualne style i trendy w branży projektowania stron internetowych na rok 2010. Przy okazji natkneliśmy się na bardzo ciekawą prezentację przedstawiającą co w 2010 roku pójdzie w odstawkę, a jakie style będą dominować w nowo powstających stronach internetowych.
Lista "przepowiedni" nie jest długa, o czym można przeczytać dalej.

Koniec ze sztampowymi zdjęciami 

Projektanci stron internetowych odchodzą od zamieszczania na stronach sztampowych już zdjęć uśmiechniętych ludzi, puzli, globusów i innych tego typu obrazów mających w przenośni wskazywać na globalne odziaływanie internetu. To w końcu sprawa już oczywista, że internet ma coraz większe znaczenie i wpływ w czasach, w jakich przyszło nam żyć.

Subtelne gradienty i delikatne cienie

Co w zamian będzie wiodło prym w 2010 roku?
Wg autorów prezentacji będą to subtelne gradienty i delikatne uwypuklające cienie, czyste ilustracje i jednostronnicowy minimalizm.

Typografia górą

Bardzo istotny charakter będzie miała typografia.
Strony internetowe będą posiadały wyraźne i zróżnicowane nagłówki. Będą one jednocześnie stanowiły ważne elementy grafiki. Jak to określił kolega grafik "typografia na stronach będzie rządzić" :-). Codziennie napotykam coraz więcej stron, na których typografia wykorzystuje niestandardowe czcionki zastosowane przy pomocy techniki sIFR lub Cufon.

Interfejsy i ikonki

Poza tymi wyróżnikami strony internetowe będą projektowane w stylu nawiązującym do interfejsów użytkownika. Będą zawierały wiele elementów graficznych będących ikonami, bardzo często aktywnymi. Podejrzewam, że wpływ na to ma coraz bardziej zauważalny rozwój internetu mobilnego.

JQuery i Moo Tools

Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie na stronach internetowych możliwości jakie dają biblioteki Javascript (JQuery i Moo Tools). I to również ma dominować w 2010 roku na stronach internetowych.

HTML5/CSS3

Powoli zaczynają być stosowane możliwości HTML5/CSS3. I gdyby przez długie lata rozwoju internetu nie blokowała "jedynie słuszna" przeglądarka pewnej znanej firmy od pewnego popularnego systemu operacyjnego, kto wie, jak internet wyglądał by już dzisiaj. W każdym razie idzie w tę stronę.

Duże nagłówki i stopki

Rok 2010 ma być rokiem budowana na stronach dużych i wysokich nagłówków, stopek i obrazów. Graficznie strony internetowe będą miały charakter idący w kierunku artystycznie ręcznie wykonywanych kształtów, tudzież poszarpanych. Ciemny, grungowy styl połączony z retro.

Moim zdaniem idzie ku lepszemu. Strony lżejsze, nieprzeładowane, czytelne i dużo bardziej przyjemne w odbiorze. 

Polecam obejrzenie całej prezentacji, bo to będzie chyba najbardziej wymowne: