+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Cufon i sIFR - niestandardowe czcionki w Joomla!

Cufon i sIFR - niestandardowe czcionki w Joomla!

23.01.2010.

Cufon i sIFR - niestandardowe czcionki w Joomla! Cufon jest doskonałą alternatywą dla sIFR (ang. Scalable Inman Flash Replacement). Obie metody pozwalają na zastosowanie na stronie internetowej niestandardowych fontów. A że typografia na stronie internetowej jest jednym z ważniejszych elementów i ile dzięki niej może zyskać strona internetowa, nie trzeba nikogo przekonywać. Wiem po sobie, od kiedy zacząłem stosować technikę sIFR, budowane przeze mnie strony internetowe nabrały jeszcze lepszego wyglądu właśnie dzięki użyciu niestandardowych czionek np. w nagłówkach artykułów i modułów (przykład zastosowania techniki sIFR: sklep internetowy www.brioko.pl).

Cufon'a mimo, że ze słyszenia znam tę technikę od co najmniej roku, jest dla mnie nowością. Z informacji jakie można znaleźć w sieci, wynika, że Cufon niweluje wiele niedogodności i wad, które posiada sIFR. Po pierwsze Cufon nie wykorzystuje flasha, w zamian do renderowania tekstu wykorzystuje element z HTML 5 <canvas>. Jest to metoda dynamicznego, skryptowego renderowania bitmap. Poza tym skrypt wykorzystywany przez przez Cufon jest znacznie mniejszy od sIFR'a.

Niestety obydwa rozwiązania (sIFR i Cufon) mają również swoje wady. Całe szczęście wady są niewielkie. sIFR do działania wymaga, aby odwiedzający naszą stronę internetową miał w swojej przeglądarce internetowej zainstalowany i włączony plugin flash. Większość użytkowników korzysta z flasha, więc z tym nie ma raczej problemu. Poza tym sIFR'a obciąża znacznie stronę internetową, co jest widoczne podczas jej wczytywania (renderowania) w przeglądarce. O wadach dotyczących technicznej strony (kontrola zachowania tekstu w sIFR za pomocą CSS) nie będę tutaj pisać. sIFR rządzi się swoimi prawami. Każdy, kto zechce zastosować go na swojej stronie, z pewnością napotka na pewne trudności związane z użyciem tej techniki, ale nie są to wielce kłopotliwe i uciążliwe do rozwiązania trudności. Cufon nie pozwala na zaznaczenie tekstu. W sIFR jest to możliwe, chociaż odbywa się to dosyć ciężko.

Dla Joomla jest kilka dodatków pozwalających w stosunkowo prosty sposób zastosować sIFR i Cufon. Osobiście radzę jednak "wpinać" sIFR lub Cufona osobno, nie korzystając z dodatków dla Joomla. Dzięki temu nie poczujemy w żaden sposób ograniczeń, jakie można napotkać, stosując takie gotowe pluginy z sIFR lub Cufonem dla Joomla.

Gdyby jednak ktoś chciał skorzytać z gotowych dodatków sIFR lub Cufon dla Joomla, można je znaleźć w katalogu rozszerzeń Joomla w dziale Typografia:

http://extensions.joomla.org/extensions/style-a-design/typography

sIFR - dokumentacja i zawsze najnowsza wersja do pobrania.
sIFR na stronie Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Scalable_Inman_Flash_Replacement

Cufon - dokumentacja