+48 602 683 733 [email protected]

Dodatki i rozszerzenia dla Joomla! 1.5, Joomla! 2.5, Joomla! 3.x

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Dodatki dla Joomla! 1.5/2.5/3.x > Google Font Directory i niestandardowe czcionki w Joomla

Google Font Directory i niestandardowe czcionki w Joomla

18.09.2010.

Google Font Directory - niestandardowe czcionki w Joomla Wszystkim, którzy chcą w prosty i szybki sposób zastosować niestandardową czcionkę na swojej stronie internetowej zbudowanej w oparciu o Joomla, polecam niewielki dodatek (plugin) do Joomla o nazwie HD-Gfonts. Dzięki wspomnianemu dodatkowi od razu po zainstalowaniu go w Joomla możemy zastąpić standardowe czcionki np. nagłówków h1-h6 jedną z siedemnastu czcionek: Cantarell, Cardo, Crimson Text, Droid Sans, Droid Serif, IM Fell Double Pica, Inconsolata, Josefin Sans Std Light, Lobster, Molengo, Nobile, OFL Sorts Mill Goudy, Old Standard TT, Reenie Beanie, Tangerine, Vollkorn and Yanone Kaffeesatz.

Są to czcionki, które około pół roku temu udostępniła firma Google, tworząc w ten sposób katalog darmowych i gotowych do użycia czcionek na stronach WWW.

Katalog Czcionek Google

Jest to krótko mówiąc zbiór fontów przechowywanych na serwerach Google, dostępny do wykorzystania dla każdego. Katalog Google Fonts Directory jest zaczątkiem zachęcającym wszystkich twórców fontów do przesyłania swoich wzorów. Obecnie katalog zawiera kroje 19 czcionek, które można wykorzystywać dowolnie na każdej stronie internetowej.

Dzięki stworzeniu jednego miejsca z takim zbiorem, wydawcy będą mieli pewność, że czcionki, których używają są w pełni legalne: http://www.google.com/fonts/.

Google udostępniło również dokumentację Google Font API zawierającą opis i metodę instalacji czcionek na dowolnej stronie internetowej. Ponieważ powyższy wpis dotyczy gotowego dodatku dla Joomla, który pozwala w najprostszy sposób zastosować niestandardowe czcionki (metoda: po prostu zainstaluj i używaj), nie będę rozpisywać się na temat manualnej instalacji czcionek z Katalogu Fontów Google. Zainteresowanych szczegółami odsyłam na stronę http://www.google.com/fonts/#AboutPlace:about.

Wróćmy teraz do głównego tematu, czyli dodatku dla Joomla (HD-Gfonts plugin), dzięki któremu można łatwo i szybko zastosować czcionki z katalogu Google.

Czcionki z Katalogu Czcionek Google w Joomla!

Instalacja dodatku HD-Gfonts w Joomla:

Pierwszym krokiem będzie pobranie dodatku i zainstalowanie go w Joomla poprzez standardowy instalator.

Dodatek pobieramy ze strony: http://www.hyde-design.co.uk/free-joomla-extensions/gfonts

Po udanej instalacji musimy jeszcze włączyć dodatek i najważniejsze, ustawić z listy dostępnych czcionek tę, której chcemy używać na naszej stronie.

Instalacja i ustawienie czcionki do minimum, jakie musimy zrobić.

Ale dla tych, którzy chcą nadać dodatkowe atrybuty wyświetlania niestandardowych czcionek, dostępne są pliki CSS przypisane dla każdej czcionki osobno. Pliki CSS znajdują się w katalogu Joomla: /plugins/system/Gfonts. Domyślnie style CSS są zdefiniowane dla nagłówków h1, h2, h3, h4, .componentheading i .contentheading. Jeśli chcemy dodać własne style wyświetlania czcionek, wystarczy dopisać własny kod CSS. Własny kod CSS można również dopisać bezpośrednio w oknie parametrów dodatku.

Powiązane podobne artykuły:

Cufon i sIFR - niestandardowe czcionki w Joomla!