+48 602 683 733 [email protected]

Dodatki i rozszerzenia dla Joomla! 1.5, Joomla! 2.5, Joomla! 3.x

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Dodatki dla Joomla! 1.5/2.5/3.x > JFinalizer - optymalizacja Joomla!

JFinalizer - optymalizacja Joomla!

 JFinalizer - optymalizacja Joomla! Dziś w oko wpadł mi niewielki dodatek dla Joomla 1.5. Niewielki, ale jakże przydatny. Jeśli chcesz zoptymalizować i przyśpieszyć ładowanie się strony zbudowanej na Joomla!, zmniejszyć jej rozmiar (wagę plików), to JFinalizer może być do tego idealnym rozwiązaniem. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że działanie dodatku JFinalizer będzie różnić się w poszczególnych serwisach internetowych i że do zastosowania takiej optymalizacji trzeba podejść bardzo ostrożnie. Autorzy dodatku informują, że JFinalizer posiada domyślne ustawienia zgodne dla większości witryn i serwerów. Jednocześnie zastrzegają, że nie należy oczekiwać poprawnego działania dodatku zaraz po zainstalowaniu. Musimy go jeszcze skonfigurować optymalnie dla naszej strony, która musi działać w pełni poprawnie.

Mi osobiście na stronie testowej skonfigurowanie dodatku JFinalizer tak, żeby strona poprawnie działała, zajęło około 5 minut. W pierwszej chwili po zainstalowaniu i uruchomieniu dodatku strona całkowicie przestała działać. Przy okazji dodam, że po zbadaniu strony YSlow (dodatek do Firefoxa) ilość zapytań wysyłanych do serwera zmniejszyła się z 78 do 23, zaś prędkość wczytywania strony zaraz po wyczyszczeniu pamięci podręcznej przeglądarki (cache) i wyczyszczeniu cache w Joomla! jest wyraźnie dużo szybsza. 

Najważniejsze cechy JFinalizer:
  • kompresowanie i łączenie plików CSS
  • kompresja i łączenie plików JS
  • kompaktowanie kodu wynikowego HTML
  • usuwanie z kodu wynikowego zbędnych komentarzy HTML
  • Kompresja gzip

JFinalizer nie należy stosować, jeśli na stronie internetowej używamy komponentów, dodatków i szablonów, które dynamicznie generują CSS.

Dodatek JFinalizer i pełny opis wraz z instrukcją znajdują się na stronie autorów: http://www.farbfinal.de/jfinalizer.