+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Xmap -> OSMap - komponent mapy strony w Joomla na rozdrożu

Xmap -> OSMap - komponent mapy strony w Joomla na rozdrożu

24.02.2015.

Xmap - OSMap - mapx - komponent mapa strony JoomlaCi, którzy wykorzystują do generowanie mapy strony w Joomla komponent Xmap, mogli zauważyć, że strona komponentu od dłuższego czasu nie działa. Przez moment widziałem, że strona była obiektem włamania. Kilka dni temu na blogu alledia.com pojawiła się informacja, że rozszerzenie mapy strony Xmap, będzie od tej pory  rozwijane przez alledia.com. Zmianie ulegnie też nazwa. Od tej pory komponent będzie nazywał się OSMap.

Według zapowiedzi nowa wersja pojawi się w ciągu najbliższych tygodni. Pierwsze zmiany mają obejmować poprawki błędów, zmiany w interfejsie, dostosowanie komponentu do Joomla 3. Nawiasem mówiąc nie zauważyłem krytycznych problemów w dotychczasowej wersji instalowanej i uruchamianej w Joomla 3. Zapowiadana jest również integracja komponentu mapy z komponentem OSMeta (zarządzanie meta tagami Joomla w jednym miejscu).

Warto przy okazji wspomnieć, że komponent Xmap towarzyszy Joomla od 2005 roku (wcześniej pod nazwą Joomap). Jeśli dobrze pamiętam, komponent wywodzi się jeszcze z Mambo (poprzednika Joomla). Gdzieś na dysku mam nawet pakiet instalacyjny z tych zamierzchłych już czasów.

Aktualizacja 6 marca 2015

Zgodnie z zapowiedzią na stronie alledia.com pojawiła się instalka byłego już Xmap. Teraz pod nazwą OSmap do pobrania tutaj https://www.alledia.com/extensions/osmap/. Patrząc na same zrzuty ekranu, mam wrażenie, że pod nową nazwą kryje się niezmieniony stary dobry Xmap. Ciekawe zatem, jakie zapowiadane poprawki wprowadzili w komonencie nowi programiści?

Skąd pobrać dotychczasową wersję Xmap?

Ostatnie wersje komponentu Xmap można pobrać na przykład z tej strony: Mapa strony Joomla.

Darmowy odpowiednik Xmap?

Jeśli ktoś szuka darmowej alternatywy dla Xmap, pojawił się właśnie ciekawy komponent mapy strony dla Joomla o nazwie Aimy Sitemap.

http://extensions.joomla.org/extensions/extension/structure-a-navigation/site-map/aimy-sitemap

Aimy Sitemap pozwala wygenerować dwa typy mapy strony:

  • W formacie XML (www.adrestwojejstrony.pl/sitemap.xml), mapę XML możemy podpiąć do narzędzi dla webmasterów wyszukiwarki (Bing, Google, Yandex).
  • Oraz mapę w formacie HTML (do wyświetlenia na stronie frontowej). Komponent wyświetla mapę strony HTML w kolejności alfabetycznej.

Komponent Aimy Sitemap zapowiada się ciekawie. Zobaczymy, jak rozwinie go jego autor. Zachęcam do testowania.

Aktualizacja wpisu 27 marca 2015

Xmap -> mapX

Spieszę donieść wszystkim czytającym tego Joomlowego pseudobloga o jeszcze jednej alternatywie dla starego dobrego komponentu Xmap. W zasadzie to kontynuacja Xmap, ale nie mająca nic wspólnego z firmą Alledia i ich OSMap. Mowa mianowicie o komponencie mapy strony internetowej dla Joomla o nazwie mapX. To nic innego, jak alternatywna kontynuacja Xmap. Lista zmian wyświetlona na stronie mapX ukazuje, że niemiecki programista, który zajął się kontynuacją rozwoju Xmap na własną rękę, nie próżnuje. 

Komponent mapX można pobrać ze strony https://www.z-index.net/en/joomla-xmap/mapx-xmap-reloaded.html.