+48 602 683 733 [email protected]

Informacje i nowości ze świata Joomla!

Jesteś tutaj: Strona główna > Nowości Joomla > Komponent forum Kunena 1.6 alpha wydany

Komponent forum Kunena 1.6 alpha wydany

Kunena 1.5.9 - forum dla Joomla!30 maja 2010 roku zespół deweloperów (Kunena Team) pracujących nad rozwojem komponentu forum Kunena ogłosił udostępnienie najnowszej wersji Kunena 1.6 alpha. Nieznającym komponentu Kunena wyjaśnię, że jest to jeden z lepszych komponentów dla Joomla, którego przeznaczeniem jest budowa i zarządzanie rozbudowanym forum dyskusyjnym. Komponent Kunena jest komponentem w pełni integrującym się z Joomla oraz wieloma dodatkowymi komponentami Joomla.

W informacji na temat Kunena 1.6 alpha przeczytać możemy, że Kunena Team będzie koncentrować się na rozwijaniu wersji Kunena 1.6 i docelowo Kunena 2.0, która będzie bazować na Kunena 1.5/1.6 i wzorcu MVC (ang. Model-View-Controller) - Model-Widok-Kontroler.

Zgodnie z oczekiwaniami użytkowników, Kunena 1.6 ma wiele nowych funkcji, w tym m.in.:

 • nowy, scentralizowany system szablonów
 • zintegrowane ankiety
 • nowy menadżer usuniętych tematów i postów
 • nowy sposób dodawania załączników do postów (oparty o AJAX)
 • nowe narzędzia do moderacji tematów i postów
 • funkcję łatwego blokowania IP użytkownika
 • nowy instalator systemu
 • możliwość ustawienia tworzenia tematów w określonej kategorii całkowicie anonimowo
 • użytkownicy mogą usuwać swoje posty w określonym czasie
 • udoskonalone funkcje RSS
 • nowy edytor BBcode, w tym nowy podgląd postów
 • subskrybcję kategorii

Wg autorów najnowszej wersji komponentu Kunena 1.6, to tylko niektóre z nowych funkcji i zmian, jakie znajdziemy w najnowszym wydaniu Kunena 1.6.

Zespół Kunena Team informuje również, że Kunena 1.6 współpracuje również z najnowszą wersją Joomla 1.6. Jedynie nowy system nadawania uprawnień w Joomla 1.6 (ACL) nie został jeszcze zintegrowany z najnowszą wersją komponentu Kunena 1.6. Jednak Zespół Kunena Team informuje, że z chwilą pojawienia się stabilnej wersji Joomla 1.6 sytuacja ta powinna ulec zmianie.

Więcej informacji na temat Kunena 1.6 alpha można przeczytać na oficjalnej stronie projektu: http://docs.kunena.com/index.php/Kunena_1.6.0a_Read_Me

Demo działania najnowszej wersji komponentu Kunena 1.6 alpha można obejrzeć pod tym adresem: http://demo16.kunena.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=125

Pod tym adresem można obejrzeć moje ostatnie wdrożone forum dyskusyjne dla rodziców właśnie w oparciu o Joomla 1.5 oraz komponent Kunena 1.5.

UWAGA! Komponent Kunena 1.6 alpha jest wersją testową. Wersja ta nie jest jeszcze przeznaczona do budowy forum dyskusyjnego.

Kunena jest komponentem, którego historia zaczyna się jeszcze w czasach świetności systemu CMS Mambo (MamboBoard), wczesnych wersji Joomla 1.0 (JoomlaBoard), a następnie komponentu Fireboard. Można śmiało powiedzieć, że jest to komponent rozwijany około pięć lat.

Podobne wpisy:

Kunena 1.5.11 - aktualizacja komponentu forum dla Joomla!
Komponenty forum dyskusyjnego dla CMS Joomla!