+48 602 683 733 [email protected]

Informacje i nowości ze świata Joomla!

Jesteś tutaj: Strona główna > Nowości Joomla > Nowa wersja edytora JCE dla Joomla!

Nowa wersja edytora JCE dla Joomla!

18.07.2014.

JCE - Edytor treści dla Joomla (najlepszy) Ukazała się nowa wersja edytora JCE (w skrócie: Joomla! Content Editor). Numer wersji 2.4. Wersja ta zawiera kilka zmian i około dwudziestu poprawek działania. Łączna liczba usprawnień wynosi aż 30 zmian. Po szczegółowe informacje odsyłamy na stronę domową edtora JCE: https://www.joomlacontenteditor.net/support/releases/changelog/editor.

Na podanej stronie w górnym menu, w zakładce Download możemy pobrać najnowszą wersję tego rozbudowanego w wiele wspaniałych funkcji edytora WYSiWYG.

Czym jest edytor JCE? O tym pisałem szerzej już w 2008 roku w tym wpisie na moim pseudo blogu: Joomla Content Editor - bez wątpienia najlepszy edytor dla Joomla! Opisywałem tam jedną z wczesnych wersji, choć trzeba zaznaczyć, że już wtedy rozwijaną od kilku lat! Przez minione 6 lat edytor JCE podobnie jak system Joomla, przeszedł długą drogę rozwoju. Śmiem twierdzić, że nie ma lepszego edytora typu WYSiWYG nie tylko dla samego Joomla, ale w ogóle dla wszystkich systemów zarządzania treścią dostępnych jako wolne oprogramowanie. Myślę, że i w wielu komercyjnych systemach CMS nie znajdziemy lepszego edytora od "Joomlowego" JCE.

Trzeba również nadmienić dla osób, które być może nie wiedzą, że dla edytora JCE dostępnych jest kilka rozszerzeń, które dodatkowo znacznie podnoszą komfort pracy. Dodatki te dostępne są po wykupieniu dostępu (tzw. subskrybcji). Kwota jaką trzeba za ten dostęp zapłacić, jest naprawdę niewygórowana w porównaniu do otrzymanych w ten sposób narzędzi. Miejmy przy tym świadomość, że jest to pewien rodzaj wsparcia dla człowieka, który od wielu już lat pracuje nad nowymi wersjami edytora JCE. Dlatego tym bardziej warto wydać te 29 euro.

Dodatki do edytora JCE dostępne po wykupieniu sybskrybcji: https://www.joomlacontenteditor.net/subscribe.

Na stronie domowej edytora znajduje się również (do pobrania i zainstalowania) polskie tłumaczenie - pakiet języka polskiego dla edytora JCE. 

Dlaczego warto zainstalować JCE w Joomla?

Joomla! Content Editor (w skrócie JCE) to edytor WYSIWYG, za pomocą którego tworzenie i edycja treści (przede wszystkim artykułów, podstron, treść zwykłych modułów) w Joomla! jest niezwykle wygodne i przyjazne dla admistratorów i osób redagujących treści w Joomla.

Edytor JCE bije na głowę mnogością wbudowanych funkcji domyślny edytor TinyMCE, który jest zainstalowany wraz z systemem.

Edytor JCE posiada podstawowe funkcje znane każdemu, kto korzystał z edytorów tekstu (kopiuj, wklej, formatowanie tekstu, wypunktowanie, wcięcie tekstu, znajdź, znajdź i zastąp, linia, indeks dolny i górny, justowanie tekstu, edycja i wstawianie tabelek, kolory tekstu i wiele wiele więcej...

Jednak to co stanowi o wielkości JCE, to dodatkowe rozszerzenia (dodatki). Część z nich znajduje się w standardowym pakiecie instalacyjnym edytora JCE. Te standardowe funkcje w większości stron internetowych wystarczają do pełnej edycji treści. Jeśli jednak chce się mieć pod ręką bardziej rozbudowane możliwości pracy nad treścią z poziomu edytora, warto wykupić dodatkowe rozszerzenia JCE.

Edytor JCE posiada bardzo dużą możliwość indywidualnej konfiguracji poszczególnych funkcji edytora, a także "okrojenia" edytora z funkcji, które w przypadku konkretnej strony internetowej mogą okazać się zbędne. Dzięki temu możemy mieć w Joomla! edytor WYSiWYG "skrojony na miarę".

Edytor JCE rozwijany jest nieprzerwanie od 2005 roku. Dzięki temu możemy na bieżąco korzystać z najnowszych, doskonalszych jego wersji.