+48 602 683 733 [email protected]

Informacje i nowości ze świata Joomla!

Jesteś tutaj: Strona główna > Nowości Joomla > Nowy Joomla 3.5! - Zrób więcej!

Nowy Joomla 3.5! - Zrób więcej!

21.03.2016.

Joomla 3.5! - Zrób więcej!Tak, wreszcie po bodaj ośmiu wersjach testowych udostępniona została najnowsza wersja naszego ulubionego systemu zarządzania treścią. Nowy Joomla zawiera szereg nowości i usprawnień (na oficjalnej stronie piszą, że 34 nowe funkcjonalności), które sprawiają, że Joomla staje się jeszcze lepszy. Więcej w dalszej części niniejszego wpisu.

Nowe funkcje Joomla 3.5 dobrze obrazuje poniższa infografika

Joomla 3.5 infografika

Nowości w Joomla 3.5, które trzeba wymienić:

Wsparcie dla PHP 7

Co to oznacza dla użytkownikó Joomla 3.5? Można spodziewać się znacznego przyspieszenia działania stron internetowych działających w oparciu o Joomla 3.5. Zakłada się, że wydajność może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Wraz z dodaniem PHP 7 zabużona została nieznacznie wsteczna kompatybilność. W praktyce oznaczać to może nie w pełni poprawne działanie niektórych rozszerzeń i szablonów w najnowszym Joomla 3.5. Nie powinniśmy się jednak z tego powodu martwić. Twórcy rozszerzeń dla Joomla z pewnością dostosują swoje dodatki i szablony Joomla, tak, aby bez problemu były w pełni kompatybilne z najnowszym Joomla 3.5.

Lista rozszerzeń kompatybilnych z Joomla 3.5 i PHP 7

Pod poniższym adresem znajduje się stale aktualizowana lista rozszerzeń kompatyblilnych z Joomla 3.5 i PHP 7:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HJj02l3ByBvJF-Q67XXuGmrFvS8iIBEnDEcVcmwqzLc/edit#gid=0

Powiadamianie o dostępnej aktualizacji Joomla na maila

Kolejną nową funkcją wbudowaną w Joomla 3.5 jest automatyczne wysyłanie na maila administratora strony, informacji o dostępnej aktualizacji Joomla. Dzięki temu powinna wzrosnąć liczba przeprowadzanych bieżących aktualizacji systemu na działających stronach internetowych. Należy pamiętać, że nowe wersje Joomla zawierają często szereg usprawnień zwiększających bezpieczeństwo strony internetowej. Dlatego tak ważne jest dbanie o posiadanie najnowszej wersji Joomla.

Informacje o systemie Joomla i środowisku, w jakim jest uruchomiony

To kolejna funkcja, która pozwala wygenerować raport opisujący aktualne informacje o naszym Joomla. Z pewnością ułatwi to wymianę informacji na forach internetowych związanych z Joomla i napotkanymi problemami.

W Joomla 3.5 dodano zbieranie anonimowych informacji o systemie

Funkcja ta zbiera i wysyła na serwer Projektu Joomla! anonimowe dane o zainstalowanej wersji Joomla, wersji PHP i typie bazy danych. Funkcję tę można w łatwy sposób wyłączyć. Warto mieć jednak na uwadze, że funkcja ta powstała w celu ulepszania w przyszłości Joomla.

Funkcja "Przeciągnij i upuść" w edytorze WYSiWYG TinyMCE

Domyślnie wbudowany w Joomla edytor otrzymał w Joomla 3.5 właśnie tę funkcję. Dzięki temu od teraz każdy, kto korzysta z tego edytora, będzie mógł dodawać i wstawiać obrazy w treść artykułów i modułów w łatwy sposób, bezpośrednio ze swojego komputera.

W oknie edytora TinyMCE otrzymaliśmy w Joomla 3.5 funkcje, które standarowo znajdowały się pod edytorem. Dzięki temu podczas edycji treści, żeby korzystać z funkcji, które do tej pory znajdowały się poniżej pola edycji, nie musimy już przewijać strony w dół. Zmiana ta dotyczy tylko edytora TinyMCE. Przykładowo, jeśli korzystamy z zainstalowanego osobno edytora JCE, wspomniane funkcje będą znajdowały się po staremu - pod oknem pola edycji treści.

Kolejnym usprawnieniem jest dodanie w edytorze przycisku pozwalającego w łatwy i szybki sposób na wstawienie w treści artykułu dowolnego modułu.

Lepsze statystyki o stanie artykułów

W Joomla 3.5 wprowadzono przejrzysty widok obrazujący stan artykułów. Od teraz w widoku kategorii wyświetla się informacja o ilości artykułów opublikowanych, nieopublikowanych i wrzuconych do kosza w danej kategorii. Takie same informacje dostępne są również dla banerów, kontaktów i wiadomości RSS. To bardzo dobre usprawnienie, które ułatwi zarządzanie przede wszystkim artykułami, bo to podstawa w Joomla.

Również standardowo zainstalowany w Joomla szablon Protostar otrzymał usprawnienie

Od teraz, jeśli chcemy zmienić wygląd szablonu Protostar, możemy nadpisać wygląd szablonu własnymi stylami CSS. W tym celu w folderze CSS szablonu Protostar wystarczy dodać własny plik user.css. Od tej pory każdy styl CSS, jaki zapiszemy w pliku user.css, będzie widoczny w szablonie Prosostar.

Więcej o Joomla 3.5 przeczytać można na stronie internetowej https://www.joomla.org/3/pl/

Najnowszy Joomla można pobrać jak zwykle, na oficjalnej stronie internetowej www.joomla.org.