+48 602 683 733 [email protected]

Informacje i nowości ze świata Joomla!

Jesteś tutaj: Strona główna > Nowości Joomla > VirtueMart 3 - stabilna wersja wydana

VirtueMart 3 - stabilna wersja wydana

21.11.2014.

Virtuemart 3 - stabilna wersja komponentu sklepu internetowego dla JoomlaTak, tak, właśnie przyszedł e-mail biuletynu informacyjnego VirtueMart.net (albo jeśli ktoś woli z angielskiego - newsletter). A w nim informacja o tym, że właśnie wydano stabilnie działający VirtueMart 3 dla Joomla 3 (i Joomla 2.5). Można by rzec "w końcu doczekaliśmy się..." Nowa wersja określona została jako nowa generacja VirtueMarta, dostępna z wieloma nowymi funkcjami. Ale czy aby na pewno nowy VirtueMart 3 wniesie powiew świeżości do "joomlowego" świata eCommerce? Patrząc na poprzednią linię VM 2.x, można wątpić. Na pierwsze rzut oka najnowsze wydanie VM 3 nie różni się wiele od poprzednich wersji VM 2.

VirtueMart 2 - ten zły i kiepski? 

Wiele osób psioczyło i narzekało na VirtueMart 2. Ja z kolei nie narzekałem na tę wersję, tylko wdrażałem w oparciu o nią sklepy internetowe (i to skutecznie, bo bardzo dobrze działają, sprzedają i pozycjonują się w wyszukiwarkach, a moi Klienci dzięki nim zarabiają). Przy indywidualnych projektach sklepu internetowego, gdzie każdy widok (karta produktu, kategorie, koszyk, itd.) projektowany jest w każdym detalu od początku do końca, wdrożenie VirtueMart 2 wymagało po prostu sporo pracy, czasu i znajomości systemu. Ale mając to ogarnięte, z VM 2 można moim zdaniem zrobić wszystko. Podejrzewam, że narzekających na VirtueMart 2, komponent ten zwyczajnie przerastał. Cóż, żeby zbudować dobrze działający sklep internetowy, nie wystarczy sama umiejętność zainstalowania i skonfigurowania z grubsza komponentu (a to może zrobić w zasadzie każdy). Trzeba jeszcze sporo się napracować, żeby sklep trzymał chociaż przyzwoity poziom w wyglądzie i działaniu, a do tego mógł konkurować z innymi sklepami internetowymi. A to wymaga już wiedzy, doświadczenia, umiejętności i czasu.

VirtueMart 3 - jak feniks z popiołów?

Czy podobnie będzie z VirtueMart 3? Po pierwszym zapoznaniu się z najnowszym wydaniem VM 3 sądzę, że w przypadku kiedy chcemy wykonać na jego podstawie porządnie wyglądający i dobrze działający oraz bardzo dobrze zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek sklep internetowy, to i owszem, będzie to wymagające dla wykonawcy takiego sklepu zadanie. Zwyczajnie nie da się zaprojektować i zbudować skutecznie działajacego sklepu internetowego w 3 dni. A już z pewnością nie w oparciu o Joomla! i VirtueMart. Zwolennicy gotowych szablonów, sprzedawanych "na kopy" będą pewnie mieć inne zdanie. Cóż, ja nie buduję stron i sklepów internetowych na gotowych szablonach. Taka praca zwyczajnie nie sprawia mi satysfakcji. Moim Klientom również zdecydowanie bardziej odpowiadają indywidualnie zaprojektowane i wykonane strony internetowe. One mają dobrze wyglądać, dobrze działać i przynosić wymierne korzyści.

Wróćmy jednak do najnowszego wydania VirtueMarta 3. W informacji zamieszczonej na stronie internetowej VirtueMart.net możemy przeczytać, że poza kompatybilnością VM 3 z Joomla 3, silnik nowego VirtueMart został przebudowany. Duży nacisk położono na stabilność działania i zwiększenie wydajności. Cytuję "patrząc powierzchownie na VirtueMart 3, wygląda i działa on prawie tak samo jak VM2, ale uczucie i obsługa są inne".

Warto zaznaczyć, że przejście z VM2 do VM3 nie wymaga migracji (jak to było w przypadku VM1 do VM2), a jedynie uaktualnienia. Cytuję "Udało nam się zachować kompatybilność z VM2 w stopniu największym jak to było możliwe, ale musieliśmy wprowadzić pewne zmiany w celu dostarczenia ulepszeń w VM3."

Co jeszcze nowego w VM3?

Opis ulepszeń i nowości jest dosyć długi. Nie widzę większego sensu tłumaczenia i przytaczania tutaj wszystkiego. Po więcej odsyłam na stronę projektu VirtueMart.net. Można tam również bezpośrednio pobrać najnowsze wydanie rozszerzenia VirtueMart 3, kórego wdrożenie sprawi, że wasza strona zbudowana na Joomla otrzyma jeszcze pełną funkcjonalność sklepu internetowego.

http://virtuemart.net/news/latest-news/465-virtuemart-3-is-here

VirtueMart to oprogramowanie umożliwijające zbudowanie sklepu internetowego. VirtueMart działa w połączeniu z uznanym na świecie systemem zarządzania treścią Joomla! Według informacji podanych w Wikipedii, w oparciu o Joomla i VirtueMart działa na świecie około 9,5 procenta sklepów internetowych. Daje to drugie miejsce. Na pierwszym znajduje się oprogramowanie Magento (26% wszystkich sklepów internetowych). VirtueMart rozwijany jest od 2005 roku. Z tego co pamiętam, swoje początki ma jeszcze wcześniej, bo już za czasów poprzednika Joomla, czyli Mambo. Wtedy VirtueMart nazywał się Mambo-PHPShop. I było to przed 2005 rokiem.
VirtueMart 3