+48 602 683 733 [email protected]

Dodatki i rozszerzenia dla Joomla! 1.5, Joomla! 2.5, Joomla! 3.x

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Dodatki dla Joomla! 1.5/2.5/3.x > Automatyczne generowanie miniatur zdjęć w artykułach Joomla

Automatyczne generowanie miniatur zdjęć w artykułach Joomla

17.01.2017.

Joomla zmiana rozmiaru zdjęć w locieChciałem podzielić się z użytkownikami Joomla jednym bardzo przydatnym dodatkiem, który załatwia sprawę automatycznego generowania miniatur zdjęć w artykułach Joomla. Jeśli do tej pory miałeś z tym problem, nie wiedziałeś jakiego rozszerzenia do Joomla użyć, ten wpis jest dla Ciebie. Na końcu podaję przykłady stron internetowych, w których używam opisanego rozwiązania.

Dokładnie chodzi o ilustrację wstępu i pełnego artykułu. Domyślnie w Joomla wczytamy (albo wybierzemy już wcześniej wczytany na serwer) taki obraz, jak trafił on tam z naszego komputera. Oznacza to, że jeśli nie przygotowaliśmy wcześniej w edytorze grafiki naszego zdjęcia (kadrowanie, zmniejszenie rozmiaru), to obraz, jaki wybierzemy, będzie się najprawdopodobniej różnił rozmiarem i proporcjami od każdego wczytanego wcześniej czy później zdjęcia. Z pomocą przychodzi dodatek dla Joomla o nazwie Joomla! Resize Image on the Fly and Cache.

Zasada działania dodatku jest końcowo, czyli dla użytkownika Joomla bardzo prosta. W pierwszej kolejności po zainstalowaniu dodatku, przechodzimy do jego ustawień, gdzie musimy określić rozmiar zdjęć dla naszych artykułów.

Po dodaniu nowego zdjęcia do artykułu, jest ono przetwarzane w locie na serwerze i zapisywane w specjalnym folderze /cache. Każdy obraz w tym folderze jest przechowywany do momentu, aż nie zmienimy rozmiaru naszych zdjęć ustalonego w parametrach dodatku.

Dodatek z założenia może również obsługiwać zdjęcia w komponencie K2. Mi niestety nie udało się uruchomić tej funkcji.

Działanie dodatku w praktyce można zobaczyć w przykładowych wykonanych przeze mnie stronach internetowych:

www.gabin.pl
www.mediacje.wpia.uw.edu.pl

Strona domowa dodatku http://www.s2software.it/en/download/joomla-image-resize-cache

Joomla zmiana rozmiaru zdjęć w locie