+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Sigplus - kolejny jeszcze lepszy dodatek galerii dla Joomla!

Sigplus - kolejny jeszcze lepszy dodatek galerii dla Joomla!

24.04.2010.
Sigplus - Simple Image Gallery Plus - dodatek galerii dla Joomla 1.5/1.6/1.7/2.5Sigplus czyli Simple Image Gallery Plus, to dodatek dla Joomla 1.5, Joomla 2.5 i Joomla! 3.x, którego przeznaczeniem jest w prosty i szybki sposób generowanie galerii obrazów i umieszczanie jej w dowolnym miejscu artykułu. Dlaczego chcę się podzielić informacją o nim? Do tej pory korzystałem z kilku bliźniaczych rozszerzeń. Pierwszym był Simple Image Gallery (SIG) autorstwa greckich programistów z zespołu JoomlaWorks. Drugim, bazującym na SIG było rozszerzenie o podobnej nazwie:  Simple Image Gallery Extended. Extended, czyli o rozszerzonych możliwościach. Niestety obydwa wymienione dodatki do szybkiego tworzenia galerii zdjęć w Joomla nie zaspokajały w pełni potrzeb stron internetowych, które buduję. Wprawdzie jest wersja płatna Simple Image Gallery Pro, ale na moim "pseudoblogu" staram się nie pisać o rozszerzeniach komercyjnych dla Joomla.
Wróćmy zatem do głównego tematu tego wpisu, czyli dodatku Sigplus. Cóż takiego urzekło mnie w nim? W czym jest lepszy od wymienionych poprzedników, w tym od swojego pierwowzoru - greckiego Simple Image Gallery?

Przede wszystkim Sigplus bardzo dobrze generuje w sposób automatyczny miniatury, dodatkowo kadrując je do zadanego rozmiaru. Dzięki temu miniatury zdjęć wyglądają bardzo dobrze, a każda z nich posiada wymiary dokładnie takie, jakie zdefiniowaliśmy w globalnej konfiguracji dodatku Sigplus lub w indywidualnych parametrach (width=, height=).
Kolejna zaleta, to kod wynikowy galerii. Całość oparta jest na liście <ul><li>.
Trzecia bardzo przydatna cecha, to właśnie dodatkowe parametry, które możemy definiować dla każdej wstawionej galerii całkowicie indywidualnie (tak, jak chociażby wspomniana indywidualnie ustawiana wysokość i szerokość zdjęć).

Główne cechy Sigplus (Simple Image Gallery Plus)

  • Kilka efektów wyświetlania powiększonych zdjęć (m.in. Lightbox, Slimbox, prettyPhoto).
  • Wsparcie dla formatów JPG, PNG, GIF.
  • Wspomniane już generowanie miniatur z wbudowaną funkcją automatycznego kadrowania.
  • Wiele oddzielnych galerii zdjęć na jednej stronie.
  • Pełna obsługa wielojęzyczności (krótkie nazwy zdjęć oraz szczegółowe opisy dla każdego obrazu).

Działanie i sposób użycia

Zasada działania dodatku Sigplus jest bardzo prosta, w dużej mierze podobna do bliźniaczych dodatków: Simple Image Gallery oraz Simple Image Gallery Extended.

Po zainstalowaniu dodatku musimy go opublikować oraz wstępnie skonfigurować. Nie będę opisywać konfiguracji, ponieważ jest ona intuicyjna i bardzo prosta (w minimalnym wariancie sprowadza się do podania domyślnego rozmiaru miniatur naszej galerii. Pozostałe opcje możemy zostawić ustawione domyślnie i w miarę potrzeby możemy je zmienić później.).

Teraz, kiedy mamy już zainstalowany dodatek Sigplus w naszej Joomli, możemy zacząć z niego korzystać.

Stwórzmy więc pierwszą galerię w treści dowolnego artykułu w Joomla. W tym celu musimy wyedytować wybrany istniejący artykuł, lub utworzyć nowy.

Następnie w edytorze WYSIWYG w miejscu, w którym chcemy mieć naszą galerię, musimy wstawić następujący tekst:

{gallery}folder_ze_zdjeciami{/gallery}

Domyślnie w konfiguracji Sigplus możemy podać ścieżkę początkową katalogów, w których będą znajdować się foldery ze zdjęciami naszych galerii. W Joomla domyślnie obrazy znajdują się w katalogu images/stories. I taka ścieżka do tego katalogu jest domyślnie podana w konfiguracji Sigplus. Oczywiście możemy zmienić ją na własną. Ważne jest to, że nie musimy podczas wstawiania galerii w artykule wpisywać domyślnie ustawionej ścieżki, w opisywanym przykładzie images/stories.

Przykład:

Zdjęcia, z których chcemy wygenerować galerię, mamy umieszczone w katalogu: images/stories/produkty/templatki/joomla

Zatem galerię utworzymy, wstawiając poniższy tekst w artykule, który będzie wyglądać tak:

{gallery}produkty/templatki/joomla{/gallery}

Ciekawa funkcjonalność Simple Image Gallery Plus 

Załóżmy, że w naszej galerii mamy dwanaście zdjęć, które stanowią pewien cały zbiór. Załóżmy, że na stronie internetowej chcemy zaprezentować wszystkie dwanaście zdjęć, ale tylko cztery zdjęcia ze zbioru tych dwunastu mają być widoczne po wczytaniu się strony, natomiast pozostałe osiem zdjęć będzie widocznych po przewinięciu zdjęć. Sigplus posiada bardzo przydatną funkcjonalność, dzięki której możemy to osiągnąć. Dodatek wyświetli nam żądane cztery zdjęcia, natomiast pozostałe osiem zdjęć będzie dostępnych właśnie poprzez funkcję slajdera.

Aby włączyć tę funkcjonalność, należy w konfiguracji Sigplus w polu Thumbnail count podać ilość zdjęć, które chcemy mieć widoczne po wczytaniu się naszej strony internetowej.

Opisany powyżej sposób działania i korzystania z dodatku Sigplus, to tylko kilka cech, jakie posiada ten świetny dodatek do tworzenia galerii obrazów i zdjęć w Joomla.

Więcej cech i możliwości Sigplus oraz przykłady zastosowania w praktyce postaram się przedstawić wkrótce.
Po więcej informacji, w tym opis wszystkich dodatkowych parametrów konfiguracji galerii Sigplus, oraz przykłady działania odsyłam do strony autora: Joomla Gallery - Sigplus.

Dodatek można pobrać z JoomlaCode: http://joomlacode.org/gf/project/sigplus/frs/
Dostępne są dwie wersje: jedna dla Joomla 1.5 oraz druga dla Joomla 1.6/1.7/2.5 i Joomla 3.x.

Sigplus jest w pełni darmowy i obecnie moim zdaniem najlepszym tego typu rozszerzeniem dla Joomla. Polecam!