+48 602 683 733 [email protected]

Projektowanie stron internetowych Joomla

Jesteś tutaj: Strona główna > Dlaczego Joomla

Dlaczego Joomla?

Dlaczego warto wybrać Joomla do budowy strony internetowej?

Joomla jest kompletnym i bogatym zestawem narzędzi służących do łatwego, szybkiego i wygodnego zarządzania treścią stron internetowych. System Joomla jest obecnie jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS - Content Management System). Wykorzystywany jest na całym świecie przez tysiące ludzi, firm i organizacji, jako narzędzie do sprawnego i wygodnego zarządzania stronami i serwisami internetowymi. Pozwala na publikację dowolnych rodzajów treści (teksty, zdjęcia, grafiki, dokumenty, multimedia). Joomla jest oprogramowaniem bezpłatnym (Licencja GNU GPL), dzięki czemu nie trzeba ponosić wydatków na drogie, komercyjne oprogramowanie. Większość dostępnych komponentów do Joomla również jest udostępniana bez opłat. Nieprzerwany, dynamiczny rozwój stawia system Joomla w czołówce najpopularniejszych systemów CMS na świecie.

Mamy 15 lat doświadczenia w indywidualnych projektach i wdrożeniach CMS Joomla!

System Joomla jest oprogramowaniem z rodziny programów Open Source. Oznacza to, że cały kod źródłowy programu jest otwarty i w pełni dostępny. Innymi słowy razem z programem otrzymujemy kod, który możemy dowolnie modyfikować, zmieniać i dostosowywac do naszych indywidualnych potrzeb. W praktyce umożliwia to wykorzystanie oprogramowania w sposób pełny i dowolny, nie narzucający ograniczeń. Joomla nie podlega patentom i nie jest chroniona odpłatnymi licencjami producentów. Można by rzec, że to jest właśnie kwintesencja Ruchu Oprogramowania Open Source. Chyba najbardziej znanym przykładem oprogramowania Open Source jest system operacyjny Linux, rozwijany przez tysiące programistów z całego świata. Z systemem Joomla sprawa wygląda bardzo podobnie. Jest rozwijany przez olbrzymią rzeszę programistów, a dynamika tego rozwoju i popularność, jaką zdobywa Joomla, stawia ten system w czołówce najpopularniejszych i najczęściej używanych systemów CMS (Joomla, Drupal, Wordpress, Typo3, ezPublish).

Joomla pobierany jest na całym świecie średnio co 2,5 sekundy!

Argumentem, który dodatkowo przemawia na korzyść wykorzystywania systemu Joomla, jako zestawu oprogramowania do budowy i prowadzenia prostych i rozbudowanych witryn internetowych, są jego możliwości i cechy:

 • Około 10 tysięcy komponentów, modułów i dodatków rozszerzających funkcjonalność systemu Joomla. Większość dostępna i opisana na stronach Joomla Extensions. Dosłownie codziennie tworzone są nowe komponenty.
 • Joomla wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne: PHP, MySQL, HTML, CSS, JavaScript, XML.
 • Mimo, że większość darmowych szablonów (templatek) dla Joomla sprawia wrażenie układu szablonowego, nic bardziej mylnego. W Joomla możliwe jest zaprojektowanie i zbudowanie każdego rodzaju układu strony www. Nawet najbardziej nietypowy układ i rozmieszczenie modułów są w Joomla możliwe. Jedyną barierą jest wyobraźnia projektanta strony.
 • System Joomla został zaprojektowany w sposób maksymalnie ułatwiający zarządzanie treścią strony internetowej. Oznacza to, że administrować stroną www za pomocą Joomla mogą osoby posiadające przynajmniej podstawową znajomość obsługi komputera i edytora tekstu.
 • Joomla jest systemem wielojęzykowym. Dzięki zastosowaniu komponentu JoomFish możliwe jest tworzenie stron wielojęzycznych. Od wersji Joomla! 1.6 wielojęzyczność jest wbudowana w system. Każda kolejna wersja Joomla, jaka była udostępniona, posiada wbudowaną obsługę stron wielojęzycznych. Joomla nie potrzebuje dodatkowych wtyczek do budowy strony wielojęzycznej. Na Joomla można zbudować stronę internetową z obsługą dowolnej liczby wersji językowych.
 • Joomla posiada wsparcie dla wyszukiwarek internetowych. Joomla posiada wbudowane wszystkie niezbędne narzędzia SEO, aby strony internetowe zbudowane na Joomla były przyjazne dla Google i bardzo dobrze się pozycjonowały w wyszukiwarkach internetowych. Dodatkowo dzięki komponentom takim jak Artio JoomSEF czy SH404SEF możliwe jest uzyskanie dodatkowych usprawnień związanych z optymalizacja SEO.
 • Joomla 2.5 i Joomla 3 mają domyślnie wbudowane rozwiązania pozwalające na perfekcyjne zoptymalizowanie strony pod kątem najlepszego pozycjonowania w Google.
 • Joomla jest nieprzerwanie rozwijany od sierpnia 2005 roku.
 • Joomla jest regularnie aktualizowany. Oznacza to, że średnio co miesiąc wydawana jest kolejna nowa wersja systemu, zawierająca szerego usprawnień, poprawek bezpieczeństwa.
 • Kolejne wersje Joomla! bez problemu nadążają, a często wyprzedzają swoimi rozwiązaniami obowiązujące standardy i trendy związane ze stronami internetowymi

Użytkownicy i administratorzy Joomla dysponują potężnym i silnym zewnętrznym, profesjonalnym wsparciem technicznym. Wsparcia udzielają liczni programiści działający w ruchu Open Source, rozwijający Joomla. Dostarczają oni nowych bądź poprawionych rozwiązań. W każdym kraju, także i w Polsce, istnieją wspólnoty użytkowników Joomla skupione wokół witryn upowszechniających system (Joomla.pl, Joomlapl.com). Użytkownicy wspomagają się wzajemnie w rozwiązywaniu problemów, zgłaszając je na forach dyskusyjnych (forum.joomla.pl). Krótko mówiąc Joomla posiada olbrzymie zaplecze i wsparcie w postaci rzeszy osób skupionych wokół rozwoju tego systemu. Jako przykład niech posłuży liczba zarejestrowanych użytkowników na forum.joomla.org - ponad pół miliona osób (746.891 - stan na 17.08.2020). W tej samej chwili na forum Joomla.org zalogowanych jest kilka tysięcy aktywnych użytkowników.

Najważniejsze cechy funkcjonalne systemu Joomla

 • Obsługa systemu Joomla odbywa się poprzez zwykłą przeglądarkę www, z dowolnego miejsca na świecie, w dowolnym czasie.
 • Joomla zapewnia szybkie, łatwe i wygodne publikowanie dowolnych treści (teksty, grafiki, zdjęcia, dokumenty, pliki multimedialne).
 • System posiada przyjazny panel administracyjny (prosty w obsłudze interfejs użytkownika).
 • Rozbudowany system praw dostępu (ACL) dla wielu różnych grup użytkowników (np. super administratorów, administratorów, redaktorów, użytkowników serwisu), od wersji Joomla! 1.6 system posiada rozbudowany system nadawania uprawnień.
 • W systemie Joomla może pracować dowolna liczba administratorów i redaktorów.
 • Bezpieczeństwo - kontrola dostępu, uprawnienia (login i hasło), dodatkowe komponenty i moduły podnoszące bezpieczeństwo.
 • Joomla posiada doskonałe narzędzia pozwalające w łatwy i szybki sposób wykonać kopię strony internetowej oraz jej przywrócenie, bądź przeniesienie na inny serwer.
 • Dostępnych jest kilka rozbudowanych edytorów WYSIWYG: TinyMCE, FCK Editor czy najlepszy naszym zdaniem edytor dla Joomla - JCE, posiadający niespotykane w innych edytorach rozszerzenia służące do łatwego wstawiania w treść zdjęć, plików, odsyłaczy, multimediów.
 • Joomla pozwala tworzyć nieograniczony podział treści na kategorie, nieograniczoną ilość modułów menu, możliwość tworzenia nieograniczonej ilość podkategorii menu.
 • Proste przenoszenia treści z dokumentów MS Word, HTML.
 • Joomla zapewnia łatwe zarządzanie dokumentami, plikami graficznymi i multimedialnymi poprzez standardowy komponent biblioteki mediów oraz poprzez komponenty i moduły rozszerzające tę funkcjonalność.
 • Automatyczną publikację treści, podgląd strony przed jej publikacją, zmiany na stronie widoczne natychmiast po opublikowaniu treści.
 • Joomla posiada wbudowane wersjonowanie artykułów. Dzięki automatycznemu zapisywaniu wersji sprzed edycji treści możesz być spokojny, że nie utracisz ciężko napisanych treści twojej strony internetowej.
 • Przypisywanie wybranym podstronom funkcji: drukuj stronę, powiadom e-mailem.
 • W Joomla treści witryny przechowywane są w bazie danych (dzięki temu mogą być wykorzystywane wielokrotnie, archiwizowane, przetwarzane).
 • Pełna optymalizacja SEO - możliwość nadawania indywidualnych nagłówków Title, opisów Description i Keywords.
 • System Joomla pozwala zapewnia translację adresów URL na tzw. przyjazne wyszukiwarkom (zaawansowana za pomocą dostępnych komponentów).
 • Pozwala na łatwą kontrolę zawartości META-tagów (podstawowa wbudowana w Joomla, oraz rozbudowana dostępna poprzez wiele dostępnych komponentów).
 • Joomla obsługuje technologię współdzielenia informacji RSS (Really Simple Syndication).
 • Joomla posiada zintegrowaną wyszukiwarkę, pozwalającą w łatwy i szybki sposób przeszukać zasoby strony internetowej.
 • Polskojęzyczny panel administracyjny oraz polskie komunikaty. Od 2005 roku, a więc od powstania tego wspaniałego systemu CMS, Polskie Centrum Joomla udostępnia zawsze aktualne polskie wersje językowe Joomla.
 • Joomla pozwala na łatwe dodawanie nowych wersji językowych treści serwisu (np. za pomocą komponentu JoomFish). W Joomla 2.5 i 3 wielojęzyczność witryn jest wbudowana. Dzięki temu prowadzenie wielojęzycznych witryn jest bardzo łatwe.
 • Dla Joomla dostępnych jest wiele narzędzi wspomagających pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach.
 • Joomla jest w 100% przyjazna dla wyszukiwarek. Tak, tak, czasy pierwszych wersji Joomla! 1.0 już minęły. Najnowsze wydania Joomla posiadają mechanizmy, dzięki którym skuteczne  wypozycjonowanie strony nie powinno być dodatkowo utrudnione dla osób obeznanych z tematem pozycjonowania stron internetowych. 
 • Joomla można perfekcyjnie zoptymalizować pod kątem SEO i SEF (patrz punkt powyżej).
 • od Joomla 3.x system jest w pełni dostosowany do urządzeń mobilnych - smartfonów i tabletów - technika RWD - Responsive Web Design,
 • Dla systemu zarządzania treścią Joomla dostępnych jest około 10000 dodatków. Wśród nich znajdziemy komponenty galerii, sklep internetowy Virtuemart (komponent i moduły), księgi gości, kalendarze wydarzeń, komponenty komentarzy, blogów, terminarzy, standardowych i niestandardowych modułów rozszerzających sposób prezentacji treści, komponenty do zarządzania bannerami, newsletterami, sondami, komponenty ogłoszeń, katalogów produktów i firm, komponenty prostych i rozbudowanych formularzy, fora dyskusyjne, mapy witryny, plikownie, kilkadziesiat komponentów i modułów menu, komponenty dla branży turystycznej, nieruchomości... To najczęściej wykorzystywane komponenty, moduły i dodatki dla systemu Joomla.
 • W Joomla 4 będzie położony bardzo duży nacisk na dostępność stron internetowych budowanych na Joomla 4.

Kto używa Joomla?

Lista firm, organizacji i instytucji używających Joomla jest bardzo długa. Poniżej tylko kilkadziesiąt znanych firm i instytucji, które do budowy swoich stron internetowych (głównych oraz pobocznych) używa systemu zarządzania treścią Joomla. 

eBay | Orange | Unia Europejska | Producent najlepszych na świecie gitar Martin | Ikea | Sony | McDonald's | City Bank | Linux | Pizza Hut | MTV | The Hill | Harvard University | Sieć hoteli Holiday Inn | Tesco | UK Ministry of Defence | General Electric | Maersk | Groupama | University of Alabama | Peugeot | Eiffel Tower | Greece Government | Australia High Court.

Dodatkowo warto wspomnieć, że w Polsce łącznie kilkaset instytucji i urzędów używa Joomla (wykonywaliśmy wdrożenia stron internetowych dla gmin, urzędów, uniwersytetów, szkół). Na świecie Joomla używają ministerstwa, urzędy i ambasady do zarządzania swoimi stronami internetowymi.

Strona StudioAlfa.pl zbudowana została w 2007 roku w oparciu o zmodyfikowaną wersję Joomla Accesible i Joomla International. Dodajmy jeszcze, że strona, którą Państwo przeglądacie, działa nieprzerwanie w internecie od wspomnianego 2007 roku i zbudowana jest na pierwszej wersji rozwojowej Joomla, która oznaczona jest numerem 1.0. 

Teraz wiecie, dlaczego tak bardzo lubimy pracować w systemie Joomla! I dlaczego zajmujemy się projektowaniem stron w Joomla! od ponad 15 lat! System zarządzania treścią Joomla! jest świetny, a z każdą kolejną wersją coraz lepszy!

Joomla wybierany jest nie bez powodu. To jeden z najlpszych systemów do zarządzania treścią stron internetowych!

UWAGA!
Powyższy tekst chroniony jest prawami autorskimi.
Powyższego tekstu nie można kopiować, powielać, rozpowszechniać oraz publikować, bez względu na wykorzystywany środek przekazu, bez zgody StudioAlfa.pl.