+48 602 683 733 [email protected]

Joomla! sztuczki, triki i porady

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Joomla! sztuczki, triki i porady

Joomla! sztuczki, triki i porady

Jak usunąć numery identyfikatorów ID w przyjaznych adresach Joomla

05.02.2014.

Usuwamy ID z adresów URL w Joomla 2.5 i Joomla 3.x Poniższy poradnik dotyczy przyjaznych adresów URL w Joomla! 2.5 i Joomla! 3.x, a dokładnie sposobu usunięcia  automatycznie dodawanych do każdego przyjaznego adresu identyfikatorów ID. Identyfikatory te pojawiają się dla przykładu w adresie każdego artykułu w widoku kategorii (tzw. układ blogowy). Oczywiście identyfikatory te nie są dodawane bez powodu. Chodzi o uniknięcie sytuacji, kiedy w danej kategorii pojawił by się po pewnym czasie artykuł o takim samym tytule (aliasie) jak wcześniej opublikowany. Tym co rozróżniało by te dwa artykuły, to właśnie tytułowe, niepowtarzalne identyfikatory.

Czytaj całość

Style CSS templatki Joomla 3.x i Joomla 2.5

16.02.2011.

CSS templatki Joomla Dziś trafiłem w internecie na stronę internetową Joomla! CSS, zawierającą świetnie opracowany zbiór wszystkich identyfikatorów i klas CSS szablonów Joomla 3.x. Dodatkowo strona zawiera dużo informacji przydatnych przy projektowaniu templatek Joomla. Taka dokumentacja to rzecz niezastąpiona dla każdego projektanta szablonów Joomla. Myślę, że informacje te szczególnie przydadzą się przede wszystkim osobom, które dopiero zaczynają tworzyć własne templatki dla Joomla! 3.x (i Joomla! 2.5).

Całe opracowanie zostało przygotowane przez holendra - Rob'a van Oudheusden'a.
Dostępne jest w dwóch językach: angielskim i holenderskim (jeśli ktoś zna lepiej od angielskiego).

Adres strony internetowej: http://www.joomla-css.nl/index.php?lang=en.

Dodatkowo z podanej strony można pobrać czysty arkusz CSS z identyfikatorami i klasami dla Joomla 3.x oraz czysty przykładowy szablon (templatkę) Joomla! 3.x oparty o framework Bootstrap.

Czytaj całość

Jak zrobić w Joomla różne style artykułów zależne od kategorii

04.07.2010.

Różne style artykułów zależne od kategorii w Joomla 1.5Dziś w serwisie GoldenLine na grupie użytkowników systemu Joomla pojawiło się pytanie:

Czy jest możliwość aby artykuły pojawiające się na stronie głównej lub w blogu sekcji, wyświetlały się w odmiennych stylach zależnych od przypisanym im kategorii?

Tak, jest bardzo prosty sposób, żeby to osiągnąć. Dla przykładu serwis internetowy zbudowany na Joomla, w którym zastosowałem to rozwiązanie: http://www.zapytajpolozna.pl. Na stronie głównej widać wyraźnie listę artykułów. Każdy z tych artykułów posiada indywidualne kolory określające do której kategorii przynależy.

Czytaj całość

Joomfish i sh404SEF - problem z powrotem na stronę główną

23.06.2010.

Joomfish i sh404SEF - problem z powrotem na stronę główną Krótka porada, może jednak komuś się przyda, bo właśnie rozwiązywałem napotkany problem (oczywiście z pozytywnym skutkiem).

Chodzi o sytuację, kiedy mamy stronę zbudowaną na Joomla, dwie wersje językowe (przykładowo polską i angielską). Za działanie wielojęzyczności odpowiada komponent Joom!Fish, za przyjazne linki komponent sh404SEF. Wszystko pięknie działa z małym wyjątkiem: kiedy jesteśmy na jakiejkolwiek podstronie głównej w języku angielskim i chcemy powrócić na stronę główną również w języku angielskim, to zostajemy przeniesieni na stronę główną, ale niestety w języku domyślnym, czyli polskim.

Czytaj całość

Ukrywanie treści w Joomla, udostępnianie wybranym grupom

09.02.2010.

Jak ukryć treści w Joomla i udostępnić je wybranym osobom? Dziś opiszę, jak w prosty sposób ukryć wybrane treści w Joomla!, określając tym samym, którym grupom użytkowników chcemy je pokazać. Wykorzystamy do tego niewielki dodatek do Joomla o nazwie Core Design Access Text plugin. Po zainstalowaniu poprzez standardowy instalator Joomla! musimy jeszcze opublikować zainstalowany dodatek. W tym celu przechodzimy w panelu administracyjnym Joomla! do zakładki Rozszerzenia/Dodatki, następnie odszukujemy na liście dodatków nazwę Content - Core Design Access Text plugin i klikamy na czerwoną ikonę obok nazwy. W tym momencie dodatek mamy już włączony. Teraz możemy wejść w ustawienia dodatku, klikając na jego nazwę. Naszym oczom po prawej stronie na karcie Parametry pojawią się dwie niewielkie listy. Co dalej, można przeczytać w dalszej części porady...

Czytaj całość
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»
Pozycje :: 1 - 5 z 6