+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Stabilna wersja Joomla 1.6. Migrować czy pozostać przy Joomla 1.5?

Stabilna wersja Joomla 1.6. Migrować czy pozostać przy Joomla 1.5?

10.01.2011.

Stabilna wersja Joomla 1.6 Zapowiadane wydanie stabilnej wersji Joomla 1.6 jest już tuż tuż. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy z chwilą ukazania się stabilnej (produkcyjnej) wersji Joomla 1.6 migrować do najnowszej wersji Joomla?

Osobiście jestem zdania, że z migrowaniem z Joomla! 1.5 do Joomla! 1.6 dobrze trochę się wstrzymać. Dlaczego tak uważam? Kiedy zastosować Joomla 1.6, a kiedy i dlaczego pozostać przy Joomla 1.5? O tym w dalszej części tego wpisu.

Wybrać Joomla 1.6 czy "stary" Joomla 1.5?

Stabilną wersję Joomla 1.6 można zastosować, jeśli planujemy budowę całkowicie nowych stron internetowych. Powód takiego podejścia jest bardzo pragmatyczny. Bierze się stąd, że z chwilą wydania stabilnej wersji Joomla 1.6 dopiero od tego momentu  zacznie się prawdziwe testowanie Joomla 1.6. I to my będziemy również testerami.

Jest niemal pewne, że w początkowym stadium rozwoju stabilnej wersji systemu z Joomla 1.6 będzie podobnie, jak było z pierwszymi wersjami Joomla 1.5. Jak to przeczytałem na jednym z joomlowych zagranicznych blogów, wynikać to będzie z prostych zasad matematyki: po prostu wzrośnie liczba osób testujących najnowszą Joomlę, a tym samym powinna wzrosnąć liczba znalezionych błędów.

Zatem prawidziwie stabilna wersja Joomla 1.6 pojawi się prawdopodobnie kilka miesięcy później po wydaniu wersji 1.6.0. Tak było w przypadku pierwszych wersji Joomla 1.5. Sam osobiście do większych wdrożeń zacząłem stosować Joomla 1.5 od bodaj wersji 1.5.8.

Przechodzić z Joomla 1.5 do Joomla 1.6?

Jeśli planujemy migrację z Joomla 1.5 do Joomla 1.6, osobiście wstrzymał bym się z tym do czasu pojawienia się kilku pierwszych większych aktualizcji najnowszej Joomli. Aktualizacje te będą zapewne miały załatane i naprawione kolejne problemy i błędy w działaniu systemu. Poza tym równolegle do pojawiania się kolejnych aktualizacji Joomla 1.6 przybywać będzie rozszerzeń dla Joomla 1.6 (komponenty, moduły, dodatki), których na dzień dziesiejszy jest jeszcze niewiele.

Trzy pytania, które pomogą w wybraniu wersji Joomla

Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy zacząć używać Joomla 1.6, bądź czy robić migrację z Joomla 1.5 do Joomla 1.6, odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań:

1. Czy potrzebujesz rozbudowanego systemu nadawania uprawnień (ACL - Access Control Level)?
2. Czy komponenty, moduły i dodatki, których zwykle używasz w Joomla 1.5, mają już swoje odpowiedniki dla Joomla 1.6?
3. Czy szablony (templatki), których używasz, są już przygotowane dla Joomla 1.6?

Jeśli na trzy powyższe pytania odpowiedziałeś przecząco, oznacza to, że pozostanie (przynajmniej na jakiś czas) przy Joomla 1.5 jest rozsądną decyzją.

Na koniec chyba najmocniejszy argument. Jeśli zaś twoja strona zbudowana na Joomla 1.5 działa poprawnie i nie masz z nią większych problemów ani potrzeb, to nawet nie zastanawiaj się czy przechodzić na Joomla 1.6, tylko pozostań przy Joomla 1.5.