+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla! 3, komponentach, modułach i szablonach

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Joomla 3 > Szablon Bluestork dla panelu administratora Joomla 3

Szablon Bluestork dla panelu administratora Joomla 3

07.08.2013.

Szablon Bluestork dla Joomla 3 O tym, jak ważne jest wygodne i intuicyjne zarządzanie treścią w Joomla, nikogo przekonywać nie trzeba. Dochodzi do tego siła przyzwyczajenia, która często decyduje o pozostaniu przy sprawdzonych i wygodnych narzędziach. Co jednak, kiedy idzie nowe, a za tym zmiany, które wywracają prawie do góry nogami nasze przyzwyczajenia. Wtedy szukamy alternatywy. A co, jeśli alternatywy nie ma. Wtedy szukamy rozwiązania zbliżonego do tego, przy kórym trwaliśmy przez długi czas i którego zmieniać nie chcemy. 

Dlaczego ten być może trochę przydługi wstęp?

Jedną z różnic pomiędzy Joomla 3 a starszym Joomla! 2.5, jest nowy, domyślny szablon panelu administracyjnego. W najnowszym Joomla 3 domyślnie zainstalowany jest szablon o nazwie Isis. Wszystko pięknie. Szablon zaplecza responsywny (czyli dostosowujący się do urządzenia - smartfona, tabletu). Ale ja i wielu moich klientów i w ogóle użytkowników Joomla responsywności na zapleczu Joomla wcale, ale to wcale nie potrzebujemy. Mało tego, wiele osób po prostu musi uczyć się poruszania po nowym panelu administracyjnym od nowa.

Rozwiązanie?

Ktoś odpowie: "Ale jest przecież w nowym Joomla szablon administratora o nazwie Hathor. Ten sam, który był w Joomla 2.5. Wystarczy go włączyć." Zgadza się. Tyle tylko, że szablon Hathor nie był domyślnym szablonem zaplecza. Domyślnym szablonem był Bluestork (niebieski bocian), który był dużo bardziej dopracowany od szablonu Hathor. I tutaj dochodzimy do sedna. A gdyby tak wrócić do szablonu Bluestork, zainstalować go w Joomla 3. Zainstalować się da, ale wyglądać i działać to on nie będzie dobrze.

Rozwiązania są przynajmniej dwa

W sieci znalazłem firmę, która udostępnia za opłatą szablon Bluestork dostosowany do Joomla 3.x. Jak działa? Przykro mi, nie odpowiem na to pytanie. Nie testowałem go. Zatem pierwsze rozwiązanie odpada :-(. Rozwiązanie drugie, w sumie pośrednie, ale może być dla wielu zadowalające albo po prostu wystarczające. Pewna pani z Niemiec - Angelika Reisiger, zrobiła rzecz ciekawą. Otóż stworzyła dodatkowy styl dla szablonu Hathor Joomla 3. Styl ten powoduje, że szablon zaczyna przypominać szablon Bluestork znany nam wszystkim z Joomla 2.5.

Upodabniamy szablon Hathor Joomla 3.x do Bluestork z Joomla 2.5

Dodanie nowego stylu do szablonu Hathor w Joomla 3.x jest bardzo proste. Wystarczy pobrać mały pakiet instalacyjny, a następnie przejść do standardowego instalatora rozszerzeń w Joomla 3.x i zainstalować pobrany pakiet, tak jak typowy dodatek Joomla.

Instalujemy dodatek do szablonu Hathor w Joomla 3
Instalujemy pobrany dodatek do szablonu

Następnie przechodzimy do zakładki Rozszerzenia -> Szablony i ustawiamy szablon Hathor, jako domyślny.

Ustawiamy szablon Hathor w Joomla 3 jako domyślny
Szablon Hathor w Joomla 3 ustawiony jako domyślnySzablon Hathor w Joomla 3 ustawiony jako domyślny. Niezbyt ładny, prawda :-)

Klikamy na nazwę szablonu -> Hathor - Default. W zakładce parametrów -> Opcje: podstawowe wybieramy kolor szablon: custom. Zapisujemy zmianę.

Zmieniamy ustawienia szablonu Hathor w Joomla 3

Naszym oczom ukaże się szablon Hathor z powiewem znanego z Joomla 2.5 szablonu Bluestork.

Prawie jak szablon Bluestork w Joomla 3