+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Dobre zasady budowania i redagowania stron internetowych

Dobre zasady budowania i redagowania stron internetowych

13.09.2014.

W3C - WCAG 2.0 - Zbiór zasad dobrej strony WWW Osoby zajmujące się na codzień tworzeniem stron internetowych "zmuszone są" w ramach swojej pracy do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Wszystko przez to, że internet ciągle ulega ewolucji. Z roku na rok zmieniają się rozwiązania, technologia cały czas idzie do przodu. Strony internetowe stają się (przynajmniej z założenia) jeszcze lepsze i nowocześniejsze, a wszystko to robione jest dla odbiorcy końcowego - internauty. Są jednak stałe zasady, które powinny być regułą obowiązującą w odniesieniu do wszystkich stron internetowych. Zasady te powinny być kodeksem każdego, kto strony internetowe projektuje, wdraża i prowadzi na co dzień.

Dlaczego taki wstęp?

Na co dzień w mojej pracy spotykam się u wielu ludzi z podejściem, w którym dobrych zasad projektowania i późniejszego prowadzenia stron internetowych wielu się nie trzyma. Celem mojego artykułu nie jest jednak ktytyka, a chęć zwrócenia uwagi na istenienie problemu i wskazanie rozwiązania - dobrych praktyk, dzięki którym budowane i prowadzone przez nas strony internetowe mogą być jeszcze lepsze w odbiorze i jasności przekazu dla wszystkich internautów.

Do napisania niniejszego tekstu zainspirowały mnie dwa świetne artykuły:

Zaznaczam jednak, że nie jest to próba powielenia zawartych tam informacji. W plagiaty się nie bawię. Chodzi mi o to, że o konieczności stosowania przytoczonych tam zasad trzeba pisać i mówić głośno. Biorąc pod uwagę, że moja strona jest dosyć popularna w środowisku osób zajmujących się system zarządzania treścią Joomla, albo szukających informacji o Joomla, tym bardziej uważam za zasadne zamieścić te informacje na blogu. W końcu uczymy się przez całe życie.

Zbiór najważniejszych zasad dostępności stron internetowych

"Szczególnie ważna jest dostępność informacji dla osób z niepełnosprawnościami, ale doświadczenie wskazuje, że dostępność jest ważna z uwagi na wszystkich użytkowników internetu."

Powyższy cytat pochodzi ze wspomnianego już przeze mnie artykułu "WCAG 2.0 w skrócie – 25 najważniejszych zasad". Jeśli ktoś uważa, że wytyczne WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines) odnoszą się do zasad budowania stron internetowych tylko pod kątem osób niepełnosprawnych, to jest w błędzie. WCAG 2.0 to zbiór zasad i wskazówek, jak budować strony internetowe dostępne dla wszystkich użytkowników internetu.

Jest tylko jeden problem, na który zwracają uwagę autorzy strony internetowej dostepnestrony.pl. Taki mianowicie, że cała dokumentacja omawiająca ideę i techniki WCAG 2.0 zajmuje prawie tysiąc stron! Domyślam się, że dlatego na stronie Dostępne strony przygotowano wymienione już przeze mnie dwa artykuły, które najważniejsze zasady WCAG 2.0 oraz zalecenia dla osób redagujących na codzień strony internetowe opisują łącznie w 50 punktach.

Nie będę przytaczał całej listy wspomnianych zasad (choć bardzo bym chciał). Za to bardzo mocno polecam, a osobom zajmującym się stronami internetowymi na codzień wręcz zalecam lekturę obydwu artykułów. Osobiście wiele zawartych tam zasad stosuję od lat (tutaj jestem z siebie dumny), ale muszę również przyznać się, że wiele traktowanych było jeszcze do niedawna po macoszemu. Mam zamiar to zmienić.