+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > K2 v3 nowa wersja popularnego rozszerzenia Joomla

K2 v3 nowa wersja popularnego rozszerzenia Joomla

29.10.2014.

K2 v3 Joomla - nowa wersjaEkipa JoomlaWorks, znana między innymi z popularnych dodatków dla Joomla (Simple Image Gallery, AllVideos Plugin, JW Tabs&Slides) od ponad roku pracuje intensywnie na całkowicie nową wersją znanego i popularnego rozszerzenia K2 (źródło: http://getk2.org/blog/2073-first-beta-of-k2-version-3-is-here). Są już przecieki, że stabilna wersja K2v3 wydana zostanie na początku listopada 2014 roku. Osobiście z ostrożnością podchodzę do całkowicie nowych wersji, ale wszystko wskazuje na to, że w listopadzie rozpocznę prace wdrożeniowe dużego internetowego serwisu turystycznego, który w głównej mierze będzie oparty o najnowszą wersję komponentu K2 (i oczywiście Joomla 3).

Czym jest K2 dla Joomla?

W wielkim skrócie jest to dosyć duży dodatek dla Joomla, który po wdrożeniu rozbudowuje możliwości Joomla. K2 może być on z wykorzystywany do budowy choćby dużych serwisów informacyjnych, blogów, katalogów produków a nawet sklepów internetowych. Wszystko to za sprawą tego, że K2 sam w sobie stanowi system zarządzania treścią (CMS).

Przykładowe cechy funkcjonalne komponentu K2:

  • Artykuły z dodatkowymi polami do artykułu (zdjęcia, wideo, galerie zdjęć, załączniki, dodatkowe własne różnego typu pola określone przez administratora lub wcześniej projektanta witryny).
  • Wielopoziomowe kategorie artykułów.
  • Wbudowany system tagów.
  • Wbudowany system komentarzy.
  • Własny rozbudowany system szablonów, dający projektantom bardzo duże możliwości.
  • Edycja artykułów od frontu.
  • I wiele więcej...

Dodatkowo dla K2 powstało i cały czas powstaje cała masa dodatkowych rozszerzeń, wtyczek, modułów i usprawnień. Na dziś na stronie Katalogu Rozszerzeń Joomla, dla K2 udostępnionych jest kilkaset dodatków. http://extensions.joomla.org/extensions/extension-specific/k2-extensions.

Strona projektu http://getk2.org.
Demo komponentu K2 http://demo.getk2.org.
Społeczność użytkowników K2 http://community.getk2.org.

Aktualizacja wpisu

8 grudnia 2014
Na blogu komponentu K2 Fotis Evangelou zamieścił informację o tym, że prace nad nową wersję K2 v3 intensywnie trwają. Wydanie komponentu planują w dniu 15 grudnia 2014. K2v3 będzie działać tylko pod Joomla 3. Źródło: http://getk2.org/blog/2254-k2-v269-released.

9 stycznia 2015
Od poprzedniej informacji o K2v3 minął już miesiąc. Niestety nie ma dobrych wieści odnośnie wydania nowej wersji komponentu K2 dla Joomla. Dotychczas podawane terminy nie miały pokrycia z rzeczywistością. Panowie z Joomlaworks są mocno zapracowani i ukończenie komponentu K2v3 odwleka się. Termin wydania jest bliżej nieznany.

25 września 2015
Minęło 9 miesięcy od ostatniego wpisu dotyczącego nowej wersji komponentu K2v3 dla Joomla. Niewiele się wydarzyło w tej kwestii poza informacjami od Panów z JoomlaWorks, że stabilna wersja ma zostać wydana ostatecznie we wrześniu 2015. Na Joomla Day Brasil miała miejsce podobno oficjalna prezentacja najnowszej stablinej wersji K2v3 dla Joomla. Wszystkim, którzy wykorzystują ten świetny komponent do budowy stron internetowych w Joomla, pozostaje trzymać kciuki, że ekipa JoomlaWorks dotrzyma słowa i wyda wreszcie K2v3. W środowisku osób związanych z Joomla krążą poglądy, że cały projekt komponentu K2 po prostu "umarł". Nic, zobaczymy.

17 marca 2016
Ekipa JoomlaWorks wydała w końcu K2 v2.7.0. Jest to ostatnia werja K2 z linii 2.x. Nad K2 v3.x trwają prace. Więcej informacji na oficjalnej stronie komponentu.

K2 v3 - nowy interfejs panelu administracyjnego

K2 v3 - CCK dla Joomla - widok panelu administracyjnego


K2 v3 - prezentacja na Youtube