+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Jak zrobić efektowny dział FAQ w Joomla?

Jak zrobić efektowny dział FAQ w Joomla?

17.01.2010.

FAQ Slider Joomla 1.5 Dział FAQ w Joomla? To proste. Wystarczy posłużyć się dodatkiem dla Joomla! specjalnie do tego celu stworzonym. A że dodatków tego typu dostępnych na stronie Katalogu Rozszerzeń Joomla jest co najmniej kilka, każdy wybierze to, co będzie pasować mu najlepiej. Dla przykładu w listopadzie 2009 roku opisałem świetny komponent Simple Lists, który posiada m.in. funkcję pozwalającą na łatwe i szybkie zbudowanie na stronie internetowej opartej o Joomla! działu FAQ. Przykład działania komponentu Simple Lists w roli działu FAQ.

Są też dodatki dla Joomla pozwalające na umieszczenie działu FAQ w treści artykułów Joomla! Przykład działania jednego z popularniejszych dodatków o nazwie "Tabs & Slides In Content Items" na stronie firmy sprzedającej ubezpieczenia (działanie dodatku widoczne na dole strony).

Nowy dodatek FAQ Slider

17 stycznia 2009 roku do długiej już listy dodatków w głównym oficjalnym Katalogu Rozszerzeń Joomla dołączył nowy o nazwie FAQ Slider. Dodatek pozwala tworzyć listy rozwijane z artykułów ze wskazane kategorii lub ze wskazanych modułów. Utworzenie treści w postaci rozwijanej listy tematów (pytań) za pomocą tego dodatku jest bardzo proste.

Nie będę opisywał instalacji i konfiguracji dodatku poprzez standardowy instalator Joomla. Zakładam, że każada osoba o co najmniej podstawowej znajomości Joomla potrafi samodzielnie i sprawnie instalować rozszerzenia w Joomla. Po zainstalowaniu dodatek FAQ Slider musimy jeszcze opublikować. Przy okazji wskazane jest zapoznać się z parametrami konfiguracji dodatku. Z najważniejszych parametrów konfiguracji do wyboru mamy: 

  • Wybór domyślnego typu treści (artykuły lub moduły).
  • Kolejność wyświetlania artykułów lub modułów.
  • Włączenie lub wyłączenie dołączonego do dodatku arkusza CSS (jeśli wyłączymy, pownniśmy skorzystać z własnych styli CSS).
  • Wybór domyślnego źródła treści (artykuły lub moduły).

Korzystanie z dodatku FAQ Slider:

W treści artykułu wstawiamy:

{faqslider źródło|typ}pozycja{/faqslider}
  • Gdzie w miejscu źródło wpisujemy: art lub mod (art, jeśli chcemy wyświetlać treści z artykułów lub modules jeśli chcemy wyświetlać treści modułów ze wskazanej pozycji modułów).
  • W miejscu typ wpisujemy: sliders or tabs
  • W miejscu pozycja wpisujemy: nazwę kategorii artykułów lub pozycję modułów.

Przykład użycia:

{faqslider art|sliders}faqs{\faqslider}

Warto dodać, że opisane dodatki można wykorzystać na wiele innych sposobów. Nie tylko jako wyświetlanie listy z pytaniami i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (FAQ). Zastosowań może być naprawdę dużo.

Przykład działania dodatku FAQ Slider.
Sam dodatek można pobrać ze strony autora: http://www.trafalgardesign.com/downloads/cat_view/6-plugins/8-faq-slider