+48 602 683 733 [email protected]

Informacje i nowości ze świata Joomla!

Jesteś tutaj: Strona główna > Nowości Joomla > Koniec wsparcia Joomla 2.5, migracja do Joomla 3

Koniec wsparcia Joomla 2.5, migracja do Joomla 3

31.12.2014.

Koniec wsparcia Joomla 2.5, migracja do Joomla 3Wraz z końcem 2014 roku zakończył się rozwój Joomla 2.5. Stabilne wersje tej linii Joomla były wspierane przez blisko trzy lata (24-01-2014 do 31-12-2014). W grudniu 2014 roku wydana została ostatnia aktualizacja oznaczona numerem 2.5.28. Co to oznacza dla osób, firm i instytucji, których strony internetowe działają na Joomla 2.5? O tym w dalszej części tego wpisu.

Migracja Joomla 2.5 do Joomla 3

Jeśli mamy stronę internetową zbudowaną w Joomla 2.5 mamy dwie możliwości:

Nie robić nic i pozwolić, by nasza strona nadal działała na Joomla 2.5. Co się z tym wiąże? Brak aktualizacji, które wnosiły by poprawki w działaniu systemu i eliminowały wykryte luki bezpieczeństwa. Jeśli mamy dobrze zabezpieczoną witrynę, to raczej nie powinno się dziać z naszą stroną internetową nic, co mogło by zakłócać jej działanie. Nawiasem mówiąc strona internetowa, którą teraz czytacie, zbudowana została wiele lat temu. Działa cały czas na pierwszej wersji Joomla 1.0. I jak widać, ma się całkiem dobrze. Dlatego jeśli pozostaniemy przy Joomla 2.5, to strona zbudowana na tej wersji systemu będzie mogła działać nawet przez kilka najbliższych lat. Joomla 2.5 to nieźle dopracowany system zarządzania treścią, więc możemy być spokojni. Ale wiadomo, że przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego powinniśmy zadbać o bieżące kopie naszej strony internetowej i dobre zabezpieczenie naszej strony internetowej. Dzięki temu mininalizujemy ryzyko utraty całej strony i pracy z nią związanej. Trzeba zwrócić również uwagę na to, czy na pewno korzystamy z ostatniej najnowszej wersji Joomla 2.5.28. Jeśli nie, należy wykonać aktualizację systemu.

Drugim rozwiązaniem jest zmiana systemu na Joomla 3. Jedni nazywają to migracją, inni mini migracją. Na pewno cały proces przejścia do nowszej wersji Joomla jest w przypadku Joomla 2.5 -> Joomla 3 znacznie prostszy w porównaniu do wcześniejszych wersji Joomla. Przejście do Joomla 3 jest zalecane z wielu powodów. Zyskujemy jeszcze bardziej dopracowaną (pod wieloma względami) wersję systemu CMS Joomla. Nasza strona będzie otrzymywać bieżące aktualizacje Joomla (poprawki działania, poprawki bezpieczeństwa, a także nowe funkcje). Trzeba mieć jednak na uwadze, że praca związana z przejściem z Joomla 2.5 do Joomla 3 może być mimo wszystko zadaniem wymagającym nie mało pracy oraz umiejętności rozwiązywania problemów, jakie napotkamy w trakcie. Doświadczenie związane z tego rodzaju pracą również będzie wskazane. Dlatego czasem lepiej zlecić to osobom lub firmom, które zajmują się tym na co dzień.