+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > @font-face - niestandardowe fonty na stronie internetowej

@font-face - niestandardowe fonty na stronie internetowej

06.01.2015.

@font-face - niestandardowe fonty na stronie internetowejCzasy, kiedy twórcy stron internetowych byli ograniczeni do kilku krojów tekstu, minęły już kilka lat temu. Pamiętam, jak początkowo w projektach stron internetowych zaczynaliśmy stosować nietypowe fonty, osadzając je za pomocą techniki sIFR, a następnie Cufon. Pisałem o technice Cufon i siFR na początku 2010 roku. Oba sposoby miały niestety mankamenty (o tym również wspomniałem we wskazanym przed chwilą artykule). Był jeszcze FLIR, ale nigdy nie zastosowałem tej techniki. Potem w internecie przyszedł czas na lepszą metodę stosowania dowolnych fontów - @font-face. Nareszcie przeglądarki internetowe zaczęły wspierać tę regułę CSS. Typografia na stronach internetowych mogła rozwinąć w pełni skrzydła.

Korzyści przemawiające za stosowaniem @font-face:

  • Szybkość wdrożenia nietypowego fonta
  • Możliwość osadzenia w zasadzie każdego fonta
  • Rodzaj, wielkość, krój i sposób prezentacji opisujemy w CSS

Skąd można pobrać darmowe fonty

Google Web Fonts
https://www.google.com/fonts
Kilkaset fontów, łatwość osadzenia na stronie internetowej, do tego usługa jest darmowa.

Font Squirrel
http://www.fontsquirrel.com
Bardzo duży zbiór fontów. Fonty darmowe, również przy zastosowaniach komercyjnych. Do tego generator webfontów z dużymi możliwościami konfiguracji.

Adobe Edge Web Fonts
https://edgewebfonts.adobe.com
Ponad 500 fontów (z polskimi znakami diakrytycznymi około 200 fontów). Usługa darmowa. Łatwość zastosowania na stronie internetowej.

Fonty komercyjne (płatne)

W internecie znajdziemy serwisy internetowe, gdzie można zakupić płatne fonty (MyFonts, Linotype, FontSpring, FontShop, Adobe Typekit - to tylko kilka serwisów sprzedających fonty). Nie będę podawał tutaj adresów tych stron. Myślę, że każdy, kto będzie potrzebował płatnego rozwiązania, z pewnością znajdzie je w swojej ulubionej wyszukiwarce (ja ostatnio używam wyszukiwarki DuckDuckGo https://duckduckgo.com, ale o tym może kiedyś napiszę osobny artykulik).

Niniejszy krótki artykulik oczywiście nie wyczerpuje tematu. W zasadzie to może być dopiero wstęp do stosowania nietypowych, dowolnych fontów na stronach internetowych.

W projektach i wdrożeniach stron, nad którymi pracuję na codzień, bardzo duży nacisk kładę na wysoki poziom realizacji. Możliwość stosowania dowolnego fonta bardzo w tym pomaga. A to wszystko z korzyścią dla właściciela strony i odwiedzających jego stronę internetową.

Obejrzyj przykładowe strony zaprojektowane indywidualnie, a następnie zbudowane przeze mnie w oparciu o system CMS Joomla: portfolio Joomla. Wszystkie najnowsze realizacje korzystają z różnych niestandardowych fontów, dzięki czemu strony internetowe są dużo bardziej atrakcyjne w wyglądzie i odbiorze.