+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

sh404SEF darmowy i płatny

28.04.2010.

sh404SEF darmowy i płatny O tym, że najnowsze wersje komponentu sh404SEF są od września 2009 roku dostępne po opłaceniu subskrybcji (35 dolarów, których zapłacenie upoważnia do pobierania najnowszych wersji sh404SEF przez okres jednego roku), wiedzą chyba wszyscy używający tego świetnego komponentu. Dla nieznających komponentu sh404SEF wyjaśnię, że jest to chyba jeden z najlepszych istniejących komponentów do tworzenia i zarządzania przyjaznymi linkami w Joomla, zarządzania tytułami podstron i ich metatagami. Sh404SEF obsługuje większość popularnych komponentów dla Joomla, a jeśli takiej obsługi jeszcze nie ma, to niemal pewne jest, że ktoś napisze odpowiedni dodatek. W ostateczności możemy taki dodatek do obsługi konkretnego komponentu wykonać sami (oczywiście znajomość PHP oraz komponentu sh404SEF będzie wtedy konieczna).

Czytaj całość

Sigplus - kolejny jeszcze lepszy dodatek galerii dla Joomla!

24.04.2010.
Sigplus - Simple Image Gallery Plus - dodatek galerii dla Joomla 1.5/1.6/1.7/2.5Sigplus czyli Simple Image Gallery Plus, to dodatek dla Joomla 1.5, Joomla 2.5 i Joomla! 3.x, którego przeznaczeniem jest w prosty i szybki sposób generowanie galerii obrazów i umieszczanie jej w dowolnym miejscu artykułu. Dlaczego chcę się podzielić informacją o nim? Do tej pory korzystałem z kilku bliźniaczych rozszerzeń. Pierwszym był Simple Image Gallery (SIG) autorstwa greckich programistów z zespołu JoomlaWorks. Drugim, bazującym na SIG było rozszerzenie o podobnej nazwie:  Simple Image Gallery Extended. Extended, czyli o rozszerzonych możliwościach. Niestety obydwa wymienione dodatki do szybkiego tworzenia galerii zdjęć w Joomla nie zaspokajały w pełni potrzeb stron internetowych, które buduję. Wprawdzie jest wersja płatna Simple Image Gallery Pro, ale na moim "pseudoblogu" staram się nie pisać o rozszerzeniach komercyjnych dla Joomla.
Wróćmy zatem do głównego tematu tego wpisu, czyli dodatku Sigplus. Cóż takiego urzekło mnie w nim? W czym jest lepszy od wymienionych poprzedników, w tym od swojego pierwowzoru - greckiego Simple Image Gallery?
Czytaj całość

Wkrótce Joomla 1.6 beta?

19.04.2010.

Joomla! 1.6 beta Czyżby system Joomla 1.6 beta miał zostać udostępniony w najbliższym czasie? Sprzeczne informacje można przeczytać na różnych blogach. Wiadomo, Joomla 1.6 będzie kiedy ma być. A informacje podawane na różnych blogach należy traktować z przymrużeniem oka, choć pewnie coś jest na rzeczy, skoro w ciągu minionych trzech dni podobne informacje na temat Joomla 1.6 beta pojawiają się w różnych miejscach w internecie. A i podobno Mark Dexter z zespołu Joomla poinformował, że ogłoszenie wersji beta Joomla 1.6 będzie miało miejsce w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Tylko jakoś nie mogę znaleźć tej informacji.

Jedna z informacji mówi, że wersja beta Joomla 1.6 pojawi się 1 czerwca 2010 roku, zaś wersja stabilna Joomla 1.6 na początku lipca 2010.
(źródło: http://www.jooag.de/joomla-16-beta-1-im-juni-stable-im-juli.html).
Natomiast na blogu JoomlaBlogger pojawiła się informacja, że system Joomla 1.6 w wersji beta jest bliski udostępnienia i pojawi się prawdopodobnie w ciągu tygodnia lub dwóch tygodni, licząc od daty 14 kwietnia.
(Źródło: http://www.joomlablogger.net/blog/joomla-news/joomla-1-6-beta-release-soon/).

Pożyjemy i zobaczymy co nam takiego przyniosą najbliższe tygodnie odnośnie nowej wersji systemu Joomla!  :-)

Aktualizacja wpisu: 17 maja 2010 roku.

W cytowanych powyżej informacjach jednak było ziarno prawdy:
17 maja 2010 roku została udostępniona Joomla! 1.6 Beta 1.

Więcej informacji na temat Joomla 1.6 Beta: http://www.studioalfa.pl/nowosci/joomla/joomla-1.6-beta-udostepniona.html

CourseManager - komponent kursów dla Joomla 1.5

17.04.2010.

CourseManager - komponent kursów dla Joomla 1.5 Dziś wyszperałem bardzo ciekawy komponent, który z pewnością zainteresuje każdego, kto w witrynie zbudowanej bądź budowanej w systemie Joomla 1.5, musi posiadać narzędzia pozwalające w pełni zarządzać rejestracją na wszelakiej maści kursy. Mowa o komponencie CourseManager, którego cechy funkcjonalne wyglądają  bardzo interesująco. Komponent pozwala na pełne zarządzanie dowolną ilością kursów podzielonych na dowolną ilość kategorii.
Z ciekwostek warto zaznaczyć, że komponent posiada dosyć rozbudowaną funkcjonalność zarządzania użytkownikami, a dokładnie dodatkowymi informacjami o użytkownikach, dzięki czemu rozszerza on standardowe cechy joomlowego komponentu służącego do zarządzania użytkownikami.

Czytaj całość

Ukrywanie panelu logowania administratora w Joomla 1.5

12.04.2010.

Secure admin - sposób na ukrycie panelu logowania administratora w Joomla 1.5 W głównym Katalogu Rozszerzeń Joomla! JED (Joomla Extensions Directory) udostępniono niewielki dodatek o nazwie Secure admin, który po zainstalowaniu w systemie Joomla pozwala w prosty i szybki sposób ukryć dostęp do domyślnego panelu logowania (administratora Joomla). Zasada działania dodatku sprowadza się do podania w konfiguracji dodatku własnej nazwy, która będzie zastępowała domyślny katalog /administrator w Joomla.

Dodatek pozwala na zmianę adresu panelu logowania z domyślnego:

http://www.twojastrona/administrator

na własny:

http://www.twojastrona/twoja_nazwa_podana_w_dodatku

Dodatek można pobrać ze strony autora:
http://extensoes.ribafs.org/ribafs/plg_secureadmin.zip

Pozycje :: 76 - 80 z 161