+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

Optymalizacja prędkości działania stron w Joomla

16.05.2010.

Dodatek optymalizujący prędkość działania stron w Joomla W styczniu 2010 roku pisałem o świetnym dodatku JFinalizer służącym do optymalizcji stron zbudowanych w Joomla. Dziś krótko o podobnym w działaniu dodatku, ale znacznie prostszym w konfiguracji - JCH Optimize. To niewielki dodatek dla Joomla 1.5, dzięki któremu można przyśpieszyć działanie stron zbudowanych w oparciu o system CMS Joomla. Dodatek JCH Optimize optymalizuje pliki CSS i JavaScript poprzez zastosowanie kompresji GZip i zmniejszenie wagi generowanych plików CSS i JavaScript do około 1/4 pierwotnego rozmiaru. Dodatek posiada również funkcję optymalizacji kodu HTML strony internetowej. Dzięki zastosowaniu dodatku JCH Optimize można zmniejszyć obciążenie serwera, zmniejszyć zużywany przez naszą stronę internetową transfer danych oraz znacznie skrócić czas ładowania się strony internetowej w przeglądarce WWW.

Czytaj całość

Dodatek usuwający meta tag "generator" w Joomla 1.5

15.05.2010.

Dodatek usuwający meta tag W styczniu 2010 roku opisałem, jak usunąć meta tag generator w Joomla 1.5 <meta name="generator" content="Joomla! 1.5 - Open Source Content Management" />, lub jak zastąpić go własnym tekstem. Niestety przedstawiony wtedy sposób wymaga wprowadzania zmian w kodzie. Okazuje się, że jest prostszy sposób na zmianę lub całkowite usunięcie meta tagu "generator" z kodu naszej strony zbudowanej w oparciu o Joomla 1.5. Wystarczy w tym celu zainstalować niewielki dodatek o nazwie ByeByeGenerator. Dodatek dostępny jest do ściągnięcia poprzez oficjalny katalog rozszerzeń dla Joomla 1.5. Po zainstalowaniu wystarczy go opublikować, zaś w ustawieniach dodatku zaznaczyć, czy chcemy całkowicie usunąć meta tag "generator", lub czy chcemy zastąpić go własnym tekstem.

Adres strony dodatku w Katalogu Rozszerzeń Joomla: http://extensions.joomla.org/extensions/site-management/seo-a-metadata/12556

sh404SEF darmowy i płatny

28.04.2010.

sh404SEF darmowy i płatny O tym, że najnowsze wersje komponentu sh404SEF są od września 2009 roku dostępne po opłaceniu subskrybcji (35 dolarów, których zapłacenie upoważnia do pobierania najnowszych wersji sh404SEF przez okres jednego roku), wiedzą chyba wszyscy używający tego świetnego komponentu. Dla nieznających komponentu sh404SEF wyjaśnię, że jest to chyba jeden z najlepszych istniejących komponentów do tworzenia i zarządzania przyjaznymi linkami w Joomla, zarządzania tytułami podstron i ich metatagami. Sh404SEF obsługuje większość popularnych komponentów dla Joomla, a jeśli takiej obsługi jeszcze nie ma, to niemal pewne jest, że ktoś napisze odpowiedni dodatek. W ostateczności możemy taki dodatek do obsługi konkretnego komponentu wykonać sami (oczywiście znajomość PHP oraz komponentu sh404SEF będzie wtedy konieczna).

Czytaj całość

Sigplus - kolejny jeszcze lepszy dodatek galerii dla Joomla!

24.04.2010.
Sigplus - Simple Image Gallery Plus - dodatek galerii dla Joomla 1.5/1.6/1.7/2.5Sigplus czyli Simple Image Gallery Plus, to dodatek dla Joomla 1.5, Joomla 2.5 i Joomla! 3.x, którego przeznaczeniem jest w prosty i szybki sposób generowanie galerii obrazów i umieszczanie jej w dowolnym miejscu artykułu. Dlaczego chcę się podzielić informacją o nim? Do tej pory korzystałem z kilku bliźniaczych rozszerzeń. Pierwszym był Simple Image Gallery (SIG) autorstwa greckich programistów z zespołu JoomlaWorks. Drugim, bazującym na SIG było rozszerzenie o podobnej nazwie:  Simple Image Gallery Extended. Extended, czyli o rozszerzonych możliwościach. Niestety obydwa wymienione dodatki do szybkiego tworzenia galerii zdjęć w Joomla nie zaspokajały w pełni potrzeb stron internetowych, które buduję. Wprawdzie jest wersja płatna Simple Image Gallery Pro, ale na moim "pseudoblogu" staram się nie pisać o rozszerzeniach komercyjnych dla Joomla.
Wróćmy zatem do głównego tematu tego wpisu, czyli dodatku Sigplus. Cóż takiego urzekło mnie w nim? W czym jest lepszy od wymienionych poprzedników, w tym od swojego pierwowzoru - greckiego Simple Image Gallery?
Czytaj całość

Wkrótce Joomla 1.6 beta?

19.04.2010.

Joomla! 1.6 beta Czyżby system Joomla 1.6 beta miał zostać udostępniony w najbliższym czasie? Sprzeczne informacje można przeczytać na różnych blogach. Wiadomo, Joomla 1.6 będzie kiedy ma być. A informacje podawane na różnych blogach należy traktować z przymrużeniem oka, choć pewnie coś jest na rzeczy, skoro w ciągu minionych trzech dni podobne informacje na temat Joomla 1.6 beta pojawiają się w różnych miejscach w internecie. A i podobno Mark Dexter z zespołu Joomla poinformował, że ogłoszenie wersji beta Joomla 1.6 będzie miało miejsce w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Tylko jakoś nie mogę znaleźć tej informacji.

Jedna z informacji mówi, że wersja beta Joomla 1.6 pojawi się 1 czerwca 2010 roku, zaś wersja stabilna Joomla 1.6 na początku lipca 2010.
(źródło: http://www.jooag.de/joomla-16-beta-1-im-juni-stable-im-juli.html).
Natomiast na blogu JoomlaBlogger pojawiła się informacja, że system Joomla 1.6 w wersji beta jest bliski udostępnienia i pojawi się prawdopodobnie w ciągu tygodnia lub dwóch tygodni, licząc od daty 14 kwietnia.
(Źródło: http://www.joomlablogger.net/blog/joomla-news/joomla-1-6-beta-release-soon/).

Pożyjemy i zobaczymy co nam takiego przyniosą najbliższe tygodnie odnośnie nowej wersji systemu Joomla!  :-)

Aktualizacja wpisu: 17 maja 2010 roku.

W cytowanych powyżej informacjach jednak było ziarno prawdy:
17 maja 2010 roku została udostępniona Joomla! 1.6 Beta 1.

Więcej informacji na temat Joomla 1.6 Beta: http://www.studioalfa.pl/nowosci/joomla/joomla-1.6-beta-udostepniona.html

Pozycje :: 76 - 80 z 163