+48 602 683 733 [email protected]

Blog o Joomla, templatkach i projektowaniu stron www

Jesteś tutaj: Strona główna > Blog

Blog o Joomla! CMS

5000 rozszerzeń w głównym Katalogu Dodatków Joomla

31.05.2010.

Katalog Dodatków Joomla28 maja 2010 roku w głównym Katalogu Rozszerzeń Joomla (Joomla Extensions Directory) liczba dostępnych komponentów, modułów i dodatków dla Joomla 1.5 przekroczyła liczbę pięciu tysięcy.

Pięć tysięcy to liczba, która robi wrażenie. Ile firm na świecie dysponuje zasobami ludzkimi, dzięki którym możliwe było by stworzenie tylu rozszerzeń dla systemu CMS? Myślę, że na to pytanie każdy może odpowiedzieć sobie sam. Tak duża ilość dostępnych rozszerzeń dla systemu Joomla 1.5 to jeden z największych atutów Joomla. Świadczy to o sile systemu, jego popularności i bardzo dużej liczbie ludzi skupionych wokół Joomla. To dzięki licznej społeczności osób zainteresowanych rozwojem Joomla, system Joomla jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się systemów zarządzania treścią o otwartym kodzie, udostępnianym każdemu zainteresowanemu jego zastosowaniem w ramach swoich potrzeb.

Oficjalna strona głównego Katalogu Rozszerzeń Joomla.

Optymalizacja prędkości działania stron w Joomla

16.05.2010.

Dodatek optymalizujący prędkość działania stron w Joomla W styczniu 2010 roku pisałem o świetnym dodatku JFinalizer służącym do optymalizcji stron zbudowanych w Joomla. Dziś krótko o podobnym w działaniu dodatku, ale znacznie prostszym w konfiguracji - JCH Optimize. To niewielki dodatek dla Joomla 1.5, dzięki któremu można przyśpieszyć działanie stron zbudowanych w oparciu o system CMS Joomla. Dodatek JCH Optimize optymalizuje pliki CSS i JavaScript poprzez zastosowanie kompresji GZip i zmniejszenie wagi generowanych plików CSS i JavaScript do około 1/4 pierwotnego rozmiaru. Dodatek posiada również funkcję optymalizacji kodu HTML strony internetowej. Dzięki zastosowaniu dodatku JCH Optimize można zmniejszyć obciążenie serwera, zmniejszyć zużywany przez naszą stronę internetową transfer danych oraz znacznie skrócić czas ładowania się strony internetowej w przeglądarce WWW.

Czytaj całość

Dodatek usuwający meta tag "generator" w Joomla 1.5

15.05.2010.

Dodatek usuwający meta tag W styczniu 2010 roku opisałem, jak usunąć meta tag generator w Joomla 1.5 <meta name="generator" content="Joomla! 1.5 - Open Source Content Management" />, lub jak zastąpić go własnym tekstem. Niestety przedstawiony wtedy sposób wymaga wprowadzania zmian w kodzie. Okazuje się, że jest prostszy sposób na zmianę lub całkowite usunięcie meta tagu "generator" z kodu naszej strony zbudowanej w oparciu o Joomla 1.5. Wystarczy w tym celu zainstalować niewielki dodatek o nazwie ByeByeGenerator. Dodatek dostępny jest do ściągnięcia poprzez oficjalny katalog rozszerzeń dla Joomla 1.5. Po zainstalowaniu wystarczy go opublikować, zaś w ustawieniach dodatku zaznaczyć, czy chcemy całkowicie usunąć meta tag "generator", lub czy chcemy zastąpić go własnym tekstem.

Adres strony dodatku w Katalogu Rozszerzeń Joomla: http://extensions.joomla.org/extensions/site-management/seo-a-metadata/12556

sh404SEF darmowy i płatny

28.04.2010.

sh404SEF darmowy i płatny O tym, że najnowsze wersje komponentu sh404SEF są od września 2009 roku dostępne po opłaceniu subskrybcji (35 dolarów, których zapłacenie upoważnia do pobierania najnowszych wersji sh404SEF przez okres jednego roku), wiedzą chyba wszyscy używający tego świetnego komponentu. Dla nieznających komponentu sh404SEF wyjaśnię, że jest to chyba jeden z najlepszych istniejących komponentów do tworzenia i zarządzania przyjaznymi linkami w Joomla, zarządzania tytułami podstron i ich metatagami. Sh404SEF obsługuje większość popularnych komponentów dla Joomla, a jeśli takiej obsługi jeszcze nie ma, to niemal pewne jest, że ktoś napisze odpowiedni dodatek. W ostateczności możemy taki dodatek do obsługi konkretnego komponentu wykonać sami (oczywiście znajomość PHP oraz komponentu sh404SEF będzie wtedy konieczna).

Czytaj całość

Sigplus - kolejny jeszcze lepszy dodatek galerii dla Joomla!

24.04.2010.
Sigplus - Simple Image Gallery Plus - dodatek galerii dla Joomla 1.5/1.6/1.7/2.5Sigplus czyli Simple Image Gallery Plus, to dodatek dla Joomla 1.5, Joomla 2.5 i Joomla! 3.x, którego przeznaczeniem jest w prosty i szybki sposób generowanie galerii obrazów i umieszczanie jej w dowolnym miejscu artykułu. Dlaczego chcę się podzielić informacją o nim? Do tej pory korzystałem z kilku bliźniaczych rozszerzeń. Pierwszym był Simple Image Gallery (SIG) autorstwa greckich programistów z zespołu JoomlaWorks. Drugim, bazującym na SIG było rozszerzenie o podobnej nazwie:  Simple Image Gallery Extended. Extended, czyli o rozszerzonych możliwościach. Niestety obydwa wymienione dodatki do szybkiego tworzenia galerii zdjęć w Joomla nie zaspokajały w pełni potrzeb stron internetowych, które buduję. Wprawdzie jest wersja płatna Simple Image Gallery Pro, ale na moim "pseudoblogu" staram się nie pisać o rozszerzeniach komercyjnych dla Joomla.
Wróćmy zatem do głównego tematu tego wpisu, czyli dodatku Sigplus. Cóż takiego urzekło mnie w nim? W czym jest lepszy od wymienionych poprzedników, w tym od swojego pierwowzoru - greckiego Simple Image Gallery?
Czytaj całość
Pozycje :: 76 - 80 z 164